صفحه اصلی » مذهبی » شاخص ارزیابی میزان پیشرفت هر جامعه «روابط انسانی» آن جامعه است

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی:

شاخص ارزیابی میزان پیشرفت هر جامعه «روابط انسانی» آن جامعه است

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی گفت: اگر اعضای یک کشور گسستگی داشتند قطعا پیشرفته نیستند و اگر پیوستگی داشته باشند پیشرفته اند بنابراین شاخص ارزیابی میزان پیشرفت هر جامعه روابط انسانی آن جامعه است.

تاریخ انتشار: ۱۰:۳۱ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۷/۳

به گزارش صاحب نیوز؛ حجت السلام علی کشوری، شامگاه یکشنبه در مجموعه فرهنگی شهید مفتح اصفهان، اظهار کرد: در هیچ جای دنیا مثل ایران روابط خانوادگی و همسایگی نیست چون هدایت دینی داریم.

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی  با بیان اینکه یکی از مشکلات ما این است  که متاسفانه جامعه نخبگان ما پذیرفته که کشور امریکا و کره و … پیشرفته هستند، تصریح کرد: اما سوال اینجاست که پیشرفت چیست و باید دانست شاخص ارزیابی میزان پیشرفت هر جامعه روابط انسانی آن جامعه است.

وی تصریح کرد: اگر اعضای یک کشور گسستگی داشتند قطعا پیشرفته نیستند و اگر پیوستگی داشته باشند پیشرفته اند، هر فرد در زندگی انسانی اولین اقدامش تشکیل خانواده است اما در کشور های غربی فرد در ۱۸ سالگی مستقل است زیرا روابط انسانی گسسته است.

حجت الاسلام کشوری با اشاره به اینکه کشور چین مورد تحقیق قرار گرفته، نکته جالبی که آنجا بوده نظم کشور چین نظم پلیسی است، گفت:مثلا اگر کسی فرزندش پایش به سیستم پلیسی باز شود، دیگر کسی پیگیر احوال او نمی شود، زیرا جمعیت خانواده کم است و نه برادری و نه خواهری و یک مادر پیر فقط دارد که او هم توان پیگیری ندارد.

وی افزود: اگر شما روابط انسانی را گسسته کردید زندگی سخت می شود، البته ما هم داریم به کشور های توسعه یافته دنیا نزدیک می شویم ولی در جامعه ما انسان ها به همنوع خود یاری می رسانند.

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی تاکید کرد: یکی از فواید روابط پیوسته کسب محبت بیشتر توسط اعضای جامعه است، بنابر این شما وقتی روابط انسانی رو گسسته کنید آنها محبت را کسب نمی کنند و زندگی سخت می شود.

وی اضافه کرد: براین اساس دستگاه بهداشت کشور هم برای علاج این موضوع به سمت گسترش روانشناسی می رود ولی اصلا این راه حل نیست و جاهلیت مدرن است و این هزینه که خرج درمان می شود شایسته است خرج پیشگیری و پیوستگی روابط انسان بشود.

وی متذکر شد: زمانی که انسان های جامعه ما راحت تر زندگی کنند، ما پیشرفته ایم این پیوستگی و گسستگی با آیین نامه و ابلاغ اصلاح نمی شود و امکان پذیر نیست.

وی با تاکید براینکه  این امر با هدایت امکان پذیرست و این تاثیر هدایت است ولی افراد و دولتمردان در پی حل آن با قانون هستند افزود: قانون مدرن چند نکته دارد، قانون را آقایان وکلا الزام می دانند و قانون زیاد یعنی الزام زیاد این در حالی است  که فطرت انسان تحمل الزام زیاد ندارد.

حجت الاسلام کشوری عنوان کرد: جامعه را با الزام نمی توان اداره کرد زیرا انسان طبعا می خواهد اراده داشته باشد، پیامبران از هدایت برای نظم استفاده می کردند، نظم جبری نه نظم اختیاری.

وی ابراز کرد: قانون مدرن دو آفت دارد، نخست انکه انسان ها حال اجرای آن را ندارند، قانونی که خود باید نظم اجرا کند منشأ بی نظمی می شود چون زیاد است، دوم انکه ضد اختیار است.

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی خاطرنشان کرد: بسیاری از معضلات مثل رشوه ها و پارتی بازی و … به دلیل وجود قوانین بسیار زیاد است که بیشتر قوانین هم ریشه غربی دارد، لذا جامعه را نمی توان با الزام اداره کرد.

وی  افزود: پیامبران اما؛ جامعه را به وسیله تغییر نگرش ها مدیریت می کردند، این یعنی برقراری نظم اختیاری در مقابل نظم جبری است.

انتهای پیام/مباحث/ پ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد