صفحه اصلی » حوزه و دانشگاه » سایت های همسریابی محل مناسبی برای انتخاب همسر نیست/ «محله محوری» در مدیریت شهری احیا شود

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی:

سایت های همسریابی محل مناسبی برای انتخاب همسر نیست/ «محله محوری» در مدیریت شهری احیا شود

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی، گفت: محله عامل بیرونی موثر در نهاد خانواده است و باعث می شود اعضای خانواده بیشتر در کنار هم بمانند، نیازهای عاطفی خود را تامین کنند و فکر همدیگر را رشد دهند.

تاریخ انتشار: ۱۰:۴۶ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۷/۴

به گزارش صاحب نیوز؛ حجت‌الاسلام علی کشوری، شامگاه دوشنبه در مجتمع فرهنگی انصارُالحسین اصفهان، در ادامه مباحث الگوی اسلامی پیشرفت به بحث مدیریت شهری پرداخت و با بیان اینکه «چهار نوع نیاز اولیه برای هر خانواده‌‌ای متصور است» افزود: این چهار نوع نیاز شامل نیازهای روزمره، تفریحی، تحصیلی و شغلی هرم نیازهای اولیه خانواده‌ها است.

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی با اشاره به «نیازهای شغلی خانواده‌» اظهار کرد: در شهرهای بزرگ امروزه نیازهای شغلی به طوری تامین می شود که افراد روزانه مجبورند کیلومترها دور از خانواده برای تامین معاش خود بروند و این در حالی است که در روایات اسلامی آمده که یکی از سعادت های مرد این است که شغلش نزدیک خانواده اش باشد.

وی تصریح کرد: بنابراین این دوری از خانواده باعث می شود که کارکردهای مورد انتظار خانواده همچون کارکردهای عاطفی، جمعیتی و جنسی به درستی اجرا نشوند و فرصت تحقق پیدا نکنند.

حجت الاسلام کشوری اضافه کرد: برای مثال پدر خانواده وقتی به محل کار می رود که فرزندان در خواب هستند و وقتی هم از کار باز می گردد باز هم فرزندان در خواب هستند و فرصتی برای تحقق کارکردهای خانواده همچون گفتگو، تبادل نظر و نیازهای عاطفی باقی نمی ماند و در این صورت است که استحکام نهاد خانواده سست می شود.
وی عنوان کرد: مهم‌ ترین عامل موثر بیرونی خانواده محل سکونت است، بنابراین محل خرید خانه و سکونت باید جایی باشد که دسترسی به نیاز های چهارگانه خانواده به راحتی میسر باشد.
دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی، با بیان اینکه در شهرهای مدرن ما با پدیده خانواده های هسته ای مواجه هستیم که اعضای خانواده کمترین ارتباط با هم دارند، افزود: عدم حضور اعضای خانواده می تواند منجر به عدم برآوری نیازهای عاطفی فرزندان شود.
وی خاطرنشان کرد: اگر می خواهید خانواده پایدار بماند و بهبود یابد باید ماهیت محله ای شهرهای خودمان را حفظ کنیم، زیرا محله وقتی شد محل نیازهای خانواده و نه محل خواب، ارتباطات زیاد می شود، و همه همدیگر را می شناسند و این تعریف اولین مزیت اش وجود زیرساخت امنیتی و خود کنترلی در جامعه است.

حجت الاسلام کشوری، افزایش سایت های همسر یابی و همسر گزینی را یکی از نتایج عدم شناخت و عدم تعرف خانواده ها دانست و گفت: این امر  به دلیل دوری از ماهیت محله محوری شهر ها رخ داده است، و آسیب آن هم این است که همه در اینترنت چهره واقعی خود را تغییر می دهند، بنابراین سایت های همسریابی محل مناسبی برای انتخاب همسر نیست، دستگاه های فرهنگی ما هم در این زمینه ها تعطیل هستند.
وی با تاکید بر اینکه محله عامل بیرونی موثر در نهاد خانواده است، بیان کرد: رویکرد محله محوری باعث می شود اعضا خانواده بیشتر در کنار هم بمانند، نیازهای عاطفی خود را تامین کنند و فکر همدیگر را رشد دهند.
حجت الاسلام کشوری، با تاکید بر ضرورت اصلاح نظام برنامه ریزی کشور، در راهبرد الگوی پیشرفت اسلامی و توجه به نهاد خانواده تصریح کرد: باید با برنامه ریزی، کشور را از مرحله نظام اسلامی به سمت دولت سازی اسلامی ببریم تا به عصر ظهور برسیم.
وی تصریح کرد: امروز ما در شعارهایمان مرگ بر آمریکا می گوییم، در صورتی که تئوری های برنامه ریزی کشور اغلب غربی و امریکایی است لذا اگر ما ارزش ها و مباحث انقلاب اسلامی را تعمیق نکنیم، تئوری های غربی ضربات سختی بر انقلاب خواهند زد، باید همه کمک کنیم گفتمان الگوی پیشرفت اسلامی در مدارس دانشگاه ها و ادارات نهادینه شود.

انتهای پیام/مباحث/ پ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد