صفحه اصلی » مذهبی » سیدالشهدا(ع) رئیس احرار عالم هستی است

چهره ماندگار فلسفه و حکمت:

سیدالشهدا(ع) رئیس احرار عالم هستی است

استاد فلسفه و کارشناس برنامه معرفت شبکه چهارسیما گفت: در اندیشه نباید اجاره‌نشین بود؛ خودت بیندیش و با اندیشه دیگران نیندیش؛ به فکر دیگران احترام بگذار اما اندیشه دیگران را هم با اندیشه خود بیندیش.

تاریخ انتشار: ۱۱:۳۶ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۷/۱۱

به گزارش صاحب نیوز؛ غلامحسین ابراهیمی دینانی درباب اندیشه عاشورایی افزود: متأسفانه بسیاری از مردم اجاره‌نشین اندیشه‌های دیگران هستند، در اندیشه نباید اجاره‌نشین بود.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: برای آغاز کردن، هیچ وقت دیر نیست، حتی در آخرین لحظات عمر دیر نیست و آغاز همیشه ممکن است پس هر لحظه می‌توانید آغازگر باشید.

به گفته وی، از نظر دینی هم، توبه این معنا را می‌دهد. هیچ وقت برای توبه کردن دیر نیست و تا توبه کردی، آغاز کردی چرا که انسان همواره می‌تواند آغازگر باشد، البته وقتی که استقلال اندیشه داشته باشد. عضو انجمن حکمت و فلسفه ایران گفت: انسان یک موجود شگفت‌انگیز است. هر حیوانی خصلتی دارد که با دیگر حیوانات فرق می کند و تمام خصلت‌هایی که در حیوانات وجود دارد، به نوعی در انسان هم وجود دارد؛ اما یک خصلت بزرگی در انسان وجود دارد که در هیچ حیوانی وجود ندارد و آن نورِ عقل است.

دینانی افزود: اگر انسان زیرکی شیطانی و غرور ابلهانه و احمقانه داشته باشد، برای جامعه بسیار مضر خواهد بود. تنها چیزی که می‌تواند غرور ابلهانه و زیرکی شیطان‌صفت را مهار کند، عقل است.

چهره ماندگار فلسفه با اشاره به این کلام امام حسین(ع) که فرمود:«اگر دین نداری آزاده باش»، گفت: این کلام امام حسین(ع)، حجت را برای عالم تمام کرده است؛ نه تنها برای مذهبی‌ها بلکه برای ملحدین و کفار.
می‌گویند اگر هم دین ندارید و فقط زبانی دین‌ دارید، حداقل در این دنیا حُر باشید، حُر یعنی آزادی، یعنی آزادمَرد، یعنی انسان آزاده. وی تأکید کرد: آزاده بودن، یعنی گرفتار جهالت‌ها، هوس‌ها، هواهای زودگذر و هوس‌های شیطانی نباشیم و از این بندها گسسته باشیم.

فیسلوف برجسته کشورمان اظهار کرد: سیدالشهدا(ع) رئیس احرار عالم هستی و رئیس آزادگان و آزادمرد جهان است.

دینانی با اشاره به پیام عاشورا، خاطرنشان کرد: من پیامی زیباتر از «آزادگی و آزادمردی» نمی‌توانم در کتب عالم پیدا کنم. «برده هوا و هوس نبودن»؛ چه پیامی بهتر از این می‌توانیم پیدا کنیم، این پیام بسیار مهم و بزرگی است.

انتهای پیام/ ن

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد