صفحه اصلی » سیاسی » مسند استانداری؛ گوشت قربانی جریان های سیاسی تندرو/ کشمکش های سیاسی به التهاب در استان دامن می زند

صاحب نیوز بررسی می کند؛

مسند استانداری؛ گوشت قربانی جریان های سیاسی تندرو/ کشمکش های سیاسی به التهاب در استان دامن می زند

اگرچه احزاب تندرو، استانداری استان بزرگ اصفهان را به عنوان ارثیه پدری خود حساب کرده و هرکدام برای بدست آوردنش می کوشند، اما ادامه این کشمکش ها استان را بر روی ریل التهاب قرار خواهد داد و مانع حل مشکلات و چالش ها خواهد بود.

تاریخ انتشار: ۰۸:۰۰ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۷/۱۲

به گزارش صاحب نیوز؛ بیشتر از یک سال است که از خبر تغییر استاندار اصفهان و شایعاتی در مورد استعفای او می گذرد؛ شایعاتی که در آن زمان با سفر رئیس دفتر رئیس جمهور به اصفهان و رایزنی هایی که در پشت درهای بسته با برخی بزرگان شهر داشت به سمت تایید در حرکت بود؛ اما با وجود گمانه زنی های بسیاری از کارشناسان و خبرگزاری ها پیرامون کنارگذاری استاندار اصفهان و حتی معرفی نامزدهای احتمالی این پست، رسول زرگرپور تا پایان دولت یازدهم همراه دولت بود و سکان اداره استان هنوز هم در اختیار اوست.

اما با روی کار آمدن دولت دوازدهم برخی جریان های تندرو و رادیکال بر لزوم تغییر وی تاکید کرده و حتی تغییر استاندار یکی از حقوق خود به سبب حمایت از روحانی در انتخابات بیان می کنند.

حجم گسترده شایعات به دلیل مشی آرام و به دور از جنجال استاندار اصفهان و البته وجود برخی مدیران توانمند و غیرهمسو با این جناح های سیاسی بود. اگرچه معرفی مجدد رحمانی فضلی به عنوان وزیر کشور و تایید صلاحیت وی در مجلس کمی از این فشارها کاست و نیروهای تندرو را از معرفی گزینه های رادیکالی خود ناامید کرد، اما هنوز هم شایعاتی در مورد تغییر استاندار وجود دارد و بخش زیادی از توان رسانه ای و حتی اجرایی استان صرف این قضیه می شود، به نحوی که حتی صدای خود استاندار و یکی از نمایندگان اصفهان در مجلس دهم، را هم درآورده است.

همه بر این نکته واقف هستیم که انتخاب استانداران و تغییر آن ها حق رئیس جمهور بوده و می تواند افراد متعددی که صلاحیت این پست را دارند از طریق وزیر کشور انتخاب کند، اما نکته با اهمیت در این زمینه چگونگی و روند انتخاب استانداران و سطح تاثیرگذاری فشار گروه های تندرو و سهم خواه در این زمینه است.

استان اصفهان به سبب بحران های حاصل از سیاست های غلط به یکی از حساس ترین استان های کشور تبدیل شده و بیکاری حجم گسترده ای از کارگران این استان به عنوان صنعتی ترین استان کشور و تعطیلی صنایع بزرگی همچون پلی اکریک خود بستری مهم برای بحران های بزرگ در صورت نبود مدیریت قوی در استان به وجود آورده است؛ از طرفی یکی از بزرگ ترین معضلات استان در کنار این بیکاری و رکود، بحث آب و خشکی زاینده رود است؛ این رود به عنوان یکی از حساس ترین شریان های مرکزی ایران در حال حاضر مطرح است و وجود مدعیان بسیار بر آن موجب شده  حتی کمیسیون امنیت ملی نیز وارد گود بررسی وضعیت آن شود.

حال در کنار این دو موضوع مهم صنعت و آب، وجود تنوع قومیتی و البته شهرستان های سیاسی مهم در این استان، موجب شده نیاز مبرم به یک مدیر توانمند بیش از پیش احساس شود؛ مدیری که با حفظ شرایط کنونی کشتی استان را به پیش برد. اما با این وجود گروه های سیاسی تندرو بر طبق عادت همیشگی خود و برای سهم خواهی بر طبل اختلافات و این برود و آن بیاید می کوبند تا شاید بتوانند آب را گل آلود کرده و از آن ماهی بگیرند.

این سیاست زدگی برخی از جریان ها در دل استان تا آن اندازه پیش رفته که صدای خود زرگرپور را هم درآورده و وی را وادار کرده تا از تریبون های رسمی بر ادامه روند مدیریتی استان تا روز پایانی کار در استان تاکید کند.

رسول زرگرپور روز چهارشنبه پنجم مهرماه در مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری در هتل آسمان با اشاره به اینکه از اول امسال بیش از یک چهارم اعضای هیات دولت و پس از تشکیل دولت دوازدهم چهار وزیر و دو معاون رئیس جمهوری به این استان سفر کرده اند، گفت: این مسئولان برای دیدن اصفهان به این استان سفر نکردند بلکه برای افتتاح پروژه های عمرانی و خدماتی به اصفهان سفر کردند.
وی افزود: پس از تصدی دولت دوازدهم در نشستی با مدیران استان اصفهان عهد کردیم بدون توجه به فضای تغییر و تحولات مدیریتی که امری مثبت و اجتناب ناپذیر است باقوت به فعالیت های خود ادامه دهیم و این فضا کمترین خللی در فعالیت های استان ایجاد نکند.
زرگرپور اضافه کرد: امور اداره استان اصفهان جریان عادی خود را طی می کند و ما هیچ برنامه ای را به آینده موکول نخواهیم کرد.

حال باید نشست و مشاهده کرد که آیا استان همچنان در فضای به دور از حاشیه به روند خود ادامه داده و مشکلات در سایه این فضای سالم مرتفع می شود یا جناح های سیاسی منافع خود را مقدم شمرده و برای روی کار آوردن گزینه های مورد نظر خود حتی با هم حزبی های خود سرناسازگاری کوک کرده و با متشنج کردن فضای سیاسی، فضای کل استان را به سمت التهاب های سال های نه چندان دور سوق می دهند.

انتهای پیام/ گ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!