photo_۲۰۱۷-۰۵-۳۱_۱۱-۵۲-۰۷-600x600
۰۸:۲۴ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۷/۱۳

گفتگو با سردبیر حوزه نیوز؛

کاری که «صحیفه سجادیه» با سردبیر یک رسانه رسمی کاتولیک کرد/ فعالیت های رسانه ای مسیحیت گسترده است

دیدم چه می‌کند این صحیفه سجادیه و ما غافلیم از این گنج بزرگی که در اختیار داریم؛ خیلی برایم جالب بود بعد از یک سال هنوز از هدیه کتاب تشکر می‌کند…

صاحب نیوزجمال طاهری/سردبیر جدید حوزه نیوز سالهاست که در عرصه رسانه‌ای خصوصا در بخش بین الملل فعالیت مستمر دارد.

حسن صدرایی عارف که به دو زبان انگلیسی و عربی مسلط است، قبل از آنکه روزنامه‌نگار باشد یک طلبه بوده و هست. او در این سالها مقالات، گزارش‌ها و تالیفات متعددی را نیز از خود بجای گذاشته و به عنوان خبرنگار تخصصی حوزه به کشورهای مختلف سفر کرده است.

به همین بهانه با وی به گفتگو نشستیم، گفتگویی که خواندن آن خالی از لطف نیست.

 ***

شما خودتان یک خبرنگار هستید و به کشورهای مختلف دنیا رفته اید؛ به عنوان یک فعال رسانه‌ای حوزوی فضای کار خبری را آنجا چطور دیدید؟

کار خبری در نهادهای دینی کار بسیار حساسی است. رادیوی چند زبانه واتیکان خودش یک دنیای رسانه‌ای است. من با سردبیر بی بی سی واتیکان گفتگوی غیررسمی داشتم؛ از او پرسیدم به جز رسانه‌های رسمی که در اختیار دارید با رسانه‌های دیگر هم ارتباط دارید؟ گفت بله ما در تمام کشورهای مختلف دنیا حضور داریم. فعالیت رسانه‌ای مسیحیت خیلی گسترده است محدود به همین رسانه‌های رسمی و داخلی نیست.

در چهارمین همایش واتیکان شناسی که برگزارشد شما تنها ایرانی حاضر در همایش بودید؛ از آن همایش برایمان بگویید؟

خیلی ارتباط با دنیای رسانه‌ای در بیرون از کشور کم داریم و این واقعیت تلخی است؛ تلاش کنیم تا اشراف و نگاه و بینش ما در این باره بیشتر بشود. ارتقای سطح بین‌المللی رسانه در واقع ارتقای خود کارکرد رسانه است. دوره واتیکان شناسی ویژه خبرنگاران حرفه‌ای بود که خود واتیکان برگزار کرد و رسانه‌های معتبر دنیا حضور داشتند. این اولین باری بود که یک ایرانی شیعه و مسلمان در آن حضور داشت؛ همه میسحی بودند.

چطور شد توانستید به این برنامه بروید؟

این سفر محصول تعامل چند ساله‌ای بود که با سفارت ایران در واتیکان داشتیم و اخبار مسیحیت را به صورت هدفمند منعکس می‌کردیم. این بحث هم که اخبار مسیحیت را کار می کردیم البته دلیلش این است که معتقدیم مخاطب حوزوی باید از ادیان دیگر بخصوص مسیحیت مطلع باشد. لذا اخبار ادیان سالهاست که در حوزه کار می‌شود.

همین ارتباط مداوم با سفارت ایران موجب شد تا سفارت پیشنهاد دهد تا از این دوره آموزشی استفاده کنیم و با همکاری سفارت و مسئول وقت مطبوعات در سفارت، این سفر امکان پذیر شد.

از حضور در این دوره خاطره جالبی هم دارید؟

خیلی برای آنها جالب بود به خصوص التزام‌های شرعی ما در مراودات برایشان جالب بود. همان روز اول فهمیدند منِ ایرانی چگونه هستم. نهاد شیعه برای آنها جالب بود. روز اول بدون استثنا آنها برای آشنایی پیش من آمدند. برایشان خیلی جالب بود که حوزه چکار می‌کند؟ چه سایت‌هایی دارد؟

علاقه مند بودند و تعاملات خوبی هم شکل گرفت. در آخر دوره چند جلد صحیفه سجادیه برده بودم (زبان مشترک دوره انگلیسی بود). دوره یک هفته‌ای که تمام شد افرادی بودند که بیشتر با من نزدیک شدند و سوال می‌کردند، من روز آخر به چند نفر از آنها که با هم دوست شده بودیم «صحیفه سجادیه» هدیه دادم.

این هدیه واکنشهای خیلی جالبی داشت. آقایی بود سردبیر یکی از رسانه های رسمی کاتولیک در ایرلند که پس از هدیه من چیزی جز یک تشکر نگفت، اما یک هفته بعد که در ایران بودم ایمیلی به من زد و یادآوری روزهای خوب همایش را داشت و باز تشکر از کتاب کرد و گفت «کتاب تقریبا کتاب بالینی من شده و هر شب می‌خوانم»! این برایم جالب بود که این سردبیر آن را مدام می‌خواند تا اینکه یکسال گذشت و آیت الله مکارم شیرازی نامه‌ای به پاپ نوشت و من برای دوستان مسیحی فرستادم. چون همه رسانه‌ای بودند این نامه در صد رسانه منتشر شد و رادیوی واتیکان مطرحش کرد از جمله آقای مارتین از ایرلند گفت «حسن متشکرم نامه جالبی بود، ولی حالا باز هم می‌خواهم دوباره بابت آن کتابی که به من دادی از شما تشکر کنم خیلی کتاب خوبی است».

من دیدم چه می‌کند این صحیفه سجادیه و ما غافلیم از این گنج بزرگی که در اختیار داریم. خیلی برایم جالب بود بعد از یک سال هنوز از کتاب تشکر می‌کند.

خاطرم هست که نامه آیت الله مکارم خیلی سر و صدا کرد. بازخوردهای نامه آیت الله مکارم در رسانه‌ها را چطور دیدید؟

خیلی فوق العاده تاثیرگذار بود. من فقط یک رسانه مربوط به سلفی‌های نزدیک به داعش را دیدم که واکنش منفی نشان داده بود اما بازتابهای زیادی داشت. تا حالا ندیده بودم که مرجع دینی در قم در سطح بین اللمی بازتاب داشته باشد. خود پاپ هم به نامه واکنش نشان داد و پاسخ داد. رییس نهاد واتیکانی که متولی دوره آموزشی و همایش رسانه‌ها بود هم در دیل خبر ما ابراز خرسندی کرد و عکس العمل نشان داد.

با الازهر هم ارتباط دارید؟

نه چندان؛ در چند دهه اخیر ارتباط نداشتیم، در دوره حسنی مبارک در مقطعی ارتباط داشتیم، بعد از او هم به جهت دیگری محدودیت داشتیم. توقعات این بود که در دوره‌ای بتوان رابطه را بهتر کنیم اما اتفاقات کمی افتاده و در مراسم ها خبری از شخصیت‌های شیعه نیست. شاید از لبنان بوده باشند ولی در نشست چند فرد ایرانی بودند از جمله اقای مبلغی که بازتاب خوبی هم داشت.

دو سال پیش هم یادداشتی را نوشتم درباره نزدیکی قم و الازهر که روزنامه الاهرام چاپ کرد؛ اتفاق خوبی بود که از طریق وزرات امور خارجه، تشکر حافظ منافع ما در مصر ابلاغ شد که گفتند این یادداشت شما انعکاس ایجابی خوبی داشت.

در کارهایی که می‌توان برای نزدیکی ایران و مصر انجام داد، اندک اتفاقاتی از این دست بوده، در بعضی نمایشگاههای کتاب بعضی شخصیت‌ها بودند مثل آقای نواب که در ادیان و مذاهب هستند و گاهی تردد داشتند اما به شکل کلی و وسیع‌تر ارتباطات نظامند و سازمان دهی شده بین قم و الازهر را فعلا شاهد نیستیم.

انتهای پیام/ ندای اصفهان/ م.ت