صفحه اصلی » فرهنگ و هنر » خیلی دور خیلی نزدیک، تصاویری از گردشگران خارجی در داخل

در گفتگو با احسان جزینی مطرح شد؛

خیلی دور خیلی نزدیک، تصاویری از گردشگران خارجی در داخل

احسان جزینی یکی از عکاسان استان اصفهان است که امسال و در ایام محرم مجموعه عکس ” خیلی دور، خیلی نزدیک” را در فضای مجازی ارائه داده است

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۴ - جمعه ۱۳۹۶/۰۷/۱۴

به گزارش صاحب نیوز؛

به گزارش خبرنگار هنرما، احسان جزینی یکی از عکاسان استان اصفهان است که امسال و در ایام محرم مجموعه عکس ” خیلی دور، خیلی نزدیک” را در فضای مجازی ارائه داده است؛ به همین مناسبت به گفت و گو با این هنرمند عکاس پرداختیم تا انگیزه های وی را در خصوص عکاسی این مجموعه جویا شویم.

انگیزه شما برای عکاسی از توریست ها و گردشگران خارجی در ماه محرم چه بود؟

می خواستم برای محرم کار نویی انجام دهم، خیلی از دوستان برای مراسم این ماه به بیرون از استان اصفهان می رفتند اما من تمایل داشتم که در داخل استان عکاسی کنم، اصفهان بیشترین چیزی که دارد توریست است، از پیش از محرم برنامه ریزی کردم که محیط هایی که توریست زیاد به آنجا رفت و آمد دارد را شناسایی کنم و خوشبختانه امسال مسجد امام در میدان نقش جهان پذیرای عزاداران در این ماه بود و من 9 شب را برنامه ریزی کردم تا در این مسجد به عکاسی بپردازم. در ظهر تاسوعا و عاشورا نیز در مساجدی مثل مسجد جامع یا امامزاده هارونیه که محل تردد توریست هاست به عکاسی پرداختم.

هدف شما از عکاسی از توریست ها در این ایام چه بود؟

می خواستم نقش توریست را در مراسم هایی که داریم نشان دهم زیرا تعریفی که از اسلام برای این افراد شده است متفاوت است و وقتی آنان از نزدیک با این مراسم ها آشنا می شدند متعجب و متحیر می شدند و شناختی که نسبت به ایران و ایرانی داشتند از آنچه می دیدند بسیار متفاوت بود و من سعی کردم این ها را به تصویر بکشم.

ایده عکاسی از گردشگران خارجی چگونه و چه زمانی ایجاد شد؟

محرم سال گذشته و در عاشورا با دیدن تعداد زیاد توریست هایی که در این مراسم بودند ایده این کار به ذهن من رسید و به فکر این افتادم که تنها یک روز عکاسی از آنان کافی نیست و تصمیم گرفتم یک سال ایام محرم را کامل روی این پروژه بگذارم. امسال در این 9 شب، هر شب دو یا سه سوژه خوب برای عکاسی پیداکردم.

مجموعه ” خیلی دور، خیلی نزدیک” شامل چند قطعه عکس است؟

خروجی کار 40 قطعه عکس است که فعلا در فضای مجازی ارائه شده است اما قرار است به صورت نمایشگاهی نیز ارائه شود و اگر از نظر مالی تأمین شود در استانهای مختلف نیز به دنبال برگزاری نمایشگاه آن هستم.

چرا اسم ” خیلی دور، خیلی نزدیک “را برای مجموعه خود انتخاب کردید؟

این اسم را از لحاظ اینکه فرهنگ ما با فرهنگ توریست ها خیلی دور است و حالا آنان آمده اند و خود از نزدیک آن را لمس می کنند انتخاب کردم.

آیا توریست ها در این زمینه با شما همکاری می کردند؟ مشکلی در عکاسی از آنان نداشتید؟

برخی از آنان به دلیل نمادهای مذهبی ما اجازه عکاسی نمی دادند، زیرا می ترسیدند در کشور خودشان اگر عکسشان در فضای مجازی پخش شود دچار مشکل شوند. اما برخی نیز مشکلی نداشتند.

در این تجربه ای که داشتید چه چیزی برایتان جالب بود؟

وقتی توریست ها با مبلغان دینی ما صحبت می کردند مشتاق می شدند که وارد مجلس شوند، البته من محدودیت هایی نیز داشتم برای مثال در قسمت زنانه امکان عکاسی نداشتم و در بخش آقایان نیز نمی توانستم خیلی روی توریست ها زوم کنم چون معذب می شدند. جالب این بود که آنان این مجالس را خیلی دوست داشتند و از آن لذت می بردند و حتی در مجلس عکاسی و فیلمبرداری نیز می کردند. در مجموع این تجربه را خیلی دوست داشتم.

در تمامی عکس هایم سعی کردم نماد عاشورا و محرم باشد، پرچمی ، مسجدی و یا فضای چایخانه ای باشد و سعی می کردم در فضایی آنان را قراردهم که نمادی از این ایام را داشته باشد و آنچه جالب بود این بود که تمام آنها می پرسیدند برای چه عکس را می خواهی؟ و من توضیح می دادم که خبرنگار هستم و یک پروژه عکاسی از توریست ها را انجام می دهم.

این پروژه ادامه هم دارد؟

این پروژه فاز دوم دارد و اگر امسال برای اربعین به کربلا رفتم از شیعیان کشورهای دیگر که برای زیارت به آنجا می آیند عکاسی می کنم و لوکشین ما عوض می شود و از زائران کشورهای همجوار عکاسی می کنم که به نوعی از بعد مسافت دور هستند اما از نظر مذهب نزدیک به ما هستند.

گفتنی است، احسان جزینی متولد 1363 در اصفهان است که فعالیت خود در زمینه عکاسی را از سال 86 به دلیل علاقه آغاز کرد و از سال 1393 به صورت حرفه ای به عنوان عکاس خبری و مستند اجتماعی به فعالیت مشغول است.

وی از سال 1395عکاس خبرگزاری صدا و سیمای واحد مرکزی خبر اصفهان و تهران می باشد و سابقه همکاری با خبرگزاری آنا را در کارنامه خود دارد و یکی از اعضای خانه عکس حوزه هنری استان اصفهان است که تاکنون موفق به کسب رتبه های مختلف و پذیرش عکس در بیش از 30 جشنواره داخلی عکس شده است.

عکس های این هنرمند عکاس همچنین به جشنواره های بین المللی در کشورهای آمریکا، ترکیه، هند، قرقیزستان، تاجیکستان و … راه یافته است و تاکنون به غیر از استان اصفهان در نمایشگاههای گروهی متعددی در استان های تهران، سمنان و مازندران حضور داشته است.

انتهای پیام/هنرما

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!