شورای اسلامی شهر اصفهان
۱۵:۱۴ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۷/۱۶

گزارش از هفتمین صحن پارلمان شهر؛

لزوم پرداخت به‌موقع حقوق کارگران و کارکنان شهرداری اصفهان/ تذکرات متعدد اعضای شورای شهر به مسئولان شهری، استانی و ملی

اعضای شورای شهر اصفهان تصریح کرد: وزارت کشور حق ورود و درخواست اعمال تغییرات در ساختار تشکیلاتی شهرداری را ندارد.

به گزارش خبرنگار صاحب‌نیوز، اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان پیش از ظهر امروز در نطق و تذکرات هفتمین جلسه علنی این شورا به مسائل و مشکلات عمومی و شهری پرداختند.

* تغییر و تحول در فضای مدیریت شهری یک امر طبیعی و حتی ضروری است

علیرضا نصر اصفهانی، نائب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به مراسم تکریم و معارفه شهردار اصفهان در روز گذشته، اظهار کرد: جا دارد زحمات جمالی نژاد شهردار سابق اصفهان و همکارانشان را ارج نهیم.

وی گفت: تغییر و تحول در فضای مدیریت شهری یک امر طبیعی و حتی ضروری است ولی لازم هست در انجام تغییرات به چند مسئله توجه کرد.

نصر اصفهانی با بیان اینکه به شأن و جایگاه افرادی که قرار هست مسئولیت خود را به دیگران بسپارند توجه شود، اظهار کرد: در انتخاب افراد جدید ملاک‌های مهمی همچون تخصص، اشتهار به پاک دستی و داشتن حوصله در تعامل با مردم توجه شود.

نائب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان یکی دیگر از پارامترهای موردنظر برای مدیران شهری را آمادگی خدمت به‌صورت شبانه‌روزی به شهر و شهروندان عنوان کرد و گفت: افراد باید به‌نوعی خود را وقف مردم کنند، از نظم و انضباط لازم برخوردار و در مسئولیت‌های قبلی این را به اثبات رسانده باشند، همچنین به خرد جمعی معتقد باشند.

وی با بیان اینکه پنج اکتبر به نام «روز جهانی معلم» نام‌گذاری شده است، گفت: لازم است زحمات و تلاش‌های اصحاب تعلیم و تربیت کشور را ارج داده شود و امیدوار هستیم دولت به خواسته‌های به‌حق آنان به‌صورت جدی توجه داشته باشد.

* مدیرکل راه و شهرسازی به داد کوه دنبه برسد

نائب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان در ادامه با بیان اینکه کوه دنبه یک امکان طبیعی برای شهر اصفهان است، اظهار کرد: این مکان طبیعی قبلاً در دو ساختمان بلندمرتبه محصور شده و اخیراً یک گودبرداری در کنار آن صورت گرفته که اگر ساختمان آن احداث شود کل نمای این کوه از بین می‌رود لذا با توجه به اینکه مجوز ساخت این بنا در حوزه شهرداری اصفهان نبوده و در حوزه یکی دیگر از شهرداری‌هاست از مدیرکل راه و شهرسازی تقاضا دارم هر جه زودتر به این مسئله رسیدگی کند تا این حق طبیعی از مردم اصفهان گرفته نشود.

* لزوم پرداخت به‌موقع حقوق کارگران و کارمندان شهرداری

وی با اشاره به لزوم پرداخت به‌موقع حقوق کارگران و کارمندان شهرداری، گفت: حقوق برخی از این افراد مدت‌زمانی است که به تأخیر افتاده و ظاهراً از مردادماه کارگران حقوق نگرفته‌اند، لذا لازم هست همه مسئولان به این مسئله مهم توجه کنند، به‌ویژه شهردار جدید آن را در اولویت خود قرار بدهد.

نصر اصفهانی خاطرنشان کرد: در شرایط امروز که با حقوق یک تا یک‌میلیون و دویست هزار تومان، به‌سختی می‌توان گذران زندگی کرد با پرداخت به‌موقع حقوق کارگران و کارمندان حداقل آنان شرمنده زن و زندگی‌شان نشوند.

* شهردار اصفهان هیچ‌گونه تغییری در ساختار سازمانی شهرداری ندهد

مهدی مزروعی، نائب رییس کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان با تبریک تکیه زدن قدرت اله نوروزی بر کرسی شهرداری اصفهان، گفت: استاندار در جلسه معارفه شهردار اصفهان عنوان کرد که شهردار یک ماه برای اجرا و پیاده‌سازی ساختار سازمانی ابلاغی توسط وزارت کشور فرصت دارد.

وی با بیان اینکه این ساختار در حال حاضر در کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای شهر در حال بررسی است، خطاب به شهردار اصفهان تصریح کرد: لازم هست قبل از اتخاذ تصمیم شورا، از هرگونه اعمال تغییرات در ساختار و ترکیب سازمان‌های زیرمجموعه شهرداری خودداری کنید.

مزروعی خاطرنشان کرد: موارد استنادی و استدلالی وزارت کشور در این رابطه با اشکالات و استدلال‌های مخالف و محکم حقوقی مواجه است.

نائب رییس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: تمسک به برداشت ناصواب از سیاست‌های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب، استناد فاقد وجاهت حقوقی، منطقی و خارج از موضوع به تبصره ذیل ماده ۱۱۲ قانون استخدام کشوری، نقض فاحش ماده ۸۴ قانون شهرداری‌ها و استفاده شگفت‌آور و غیرحقوقی از ظرفیت محدود ماده ۵۴ قانون شهرداری‌ها ازجمله این ایرادات وارده به این استنادات و استدلال‌های وزارت کشور است.

* وزارت کشور حق ورود و درخواست اعمال تغییرات در ساختار تشکیلاتی شهرداری را ندارد

وی تأکید کرد: به استناد بند ۱۵ ماده ۸۰ قانون وظایف و تشکیلات شوراها، تصویب اساسنامه مؤسسات و شرکت‌های وابسته به شهرداری منوط به تائید اولیه شورای شهر و موافقت بعدی وزارت کشور است، ازاین‌رو وزارت کشور حق ورود و درخواست اعمال تغییرات در ساختار تشکیلاتی شهرداری را ندارد.

* مسیر ویژه تردد معلولان و نابینایان در مسیرهای شهری هر چه سریع‌تر فراهم‌سازی شود

کوروش محمدی، عضو کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به هشت اکتبر روز جهانی کودک، گفت: اصفهان همواره در تلاش برای تبدیل‌شدن به شهر دوستدار کودک بوده است.

وی در تذکری خطاب به ستاد ساماندهی کودکان خیابان و متکدیان اصفهان اظهار کرد: سال‌هاست که این ستاد در حال فعالیت است ولی مکانیزم آن تاکنون کارساز واقع نشده و امروز شاهد رشد آمار کودکان کار، خیابانی و متکدیان در سطح شهر اصفهان هستیم لذا خواستار تغییر این سازوکارها هستیم.

محمدی در تذکری دیگر خطاب به شورای شهر و فرماندار اصفهان، گفت: بر اساس ماده 71 قانون شوراهای اسلامی و انتخاب شهرداران تقاضا دارم انتخابات شورایاری‌های محلات اصفهان هر چه سریع‌تر برگزار و ایجاد شود.

عضو کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان خطاب به شهردار اصفهان تذکر داد: مسیر ویژه تردد معلولان و نابینایان در مسیرهای شهری هر چه سریع‌تر فراهم‌سازی شود.

* شهردار اصفهان فرآیند تدوین بودجه سال 97 را هرچه سریع‌تر آغاز کند

کوروش خسروی، عضو کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه سال گذشته از 25 شهریورماه فرآیند تدوین بودجه سال 96 انجام‌گرفته بود، گفت: شهردار اصفهان هر چه زودتر فرآیند تدوین بودجه سال آینده را آغاز کند.

* تذکر به مدیران و مسئولان شهری، استانی و ملی

مهدی مقدری، عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به در پیش بودن 18 مهرماه روز نکوداشت زاینده‌رود خطاب به مدیران شهری اظهار کرد: پاسداشت این روز را فراموش نکنند و تلاش برای میراث معنوی و طبیعی فلات مرکزی ایران و تبدیل آن به رویدادی پویا و تأثیرگذار در حوزه محیط‌زیست شهری و توسعه پایدار داشته باشند.

وی در تذکری به مدیران استانی و شهری، به نیاز اصفهان برای داشتن طرح جامع جدید شهری اشاره کرد و ادامه داد: طرح توسعه و عمران شهری با نگاه جدید راهبردی با توجه به اینکه آخرین طرح جامعه تهیه‌شده مربوط به سال 67 بوده که برای افق 10 تا 15 سال نگاشته شده بوده است.

مقدری به لزوم حفظ نظام سبزینگی اصفهان اعم از باغات و اراضی کشاورزی داخل محدوده و هشدار شدید نسبت به تغییر کاربری آن‌ها به اشکال مختلف به شهردار اصفهان تذکر داد.

عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان، تذکری هم به رییس این شورا داد و گفت: عدم تشکیل کمیسیون ماده 91 آیین‌نامه شورا به‌منظور انجام اصلاحات در ساختار کمیسیون‌های داخلی شورا را به رییس شورای شهر متذکر می‌شوم.

وی به سازمان اتوبوس‌رانی اصفهان و حومه به دلیل اجرای طرح تفکیک جنسیتی برخی اتوبوس‌های تندرو اصفهان به دلیل اختصاص اتوبوس‌های ویژه زنان تذکر داد.

توضیح: عکس خبر متعلق به محمدرضا شریف از خبرگزاری ایمنا است.

انتهای پیام/ پ