صفحه اصلی » مقاومت » دانشجویان زن بسیجی، پیشتازان اردوهای جهادی/ رسیدگی به روستاها سدی در برابر مهاجرت به شهرهاست

گزارشی از سفرهای جهادی دانشجویان بسیجی؛

دانشجویان زن بسیجی، پیشتازان اردوهای جهادی/ رسیدگی به روستاها سدی در برابر مهاجرت به شهرهاست

اردوی جهادی یعنی عشق، یعنی ایثار، یعنی سختی، یعنی گرسنگی! اردوی جهادی یعنی یک فرمانده مثل دیگران روی خاک می‌نشیند و نیروهایش گرداگرد او حلقه می‌زنند!

تاریخ انتشار: ۱۰:۴۲ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۷/۱۷

به گزارش صاحب نیوز؛ اردوی جهادی یا طرح هجرت سفری است به مناطق دور افتاده و به دور از امکانات برای بیشتر دانشجویانی که داوطلبانه می خواهند به مردم خدمت کنند و در این اردوها اغلب دانشجویان با فعالیت های مردمی و جهادی که انجام می دهند به دیگران کمک می کنند.

این مناطق دورافتاده اغلب در شهرهای سیستان و بلوچستان و شهرهای جنوبی کشور قرار دارند اما در همین استان خودمان اصفهان هم مناطق دور افتاده ای وجود دارند که دانشجویان جهادی برای خدمت به محرومان چند روزی را آنجا سپری می کنند.

برای نمونه امسال هم دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد به دهگاه یاسوج و یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان سفر کردند و با افتتاح پروزه مسجد سازی به یاری مردم محروم این مناطق شتافتند.

فاطمه بزرگ زاد ارباب، دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد یکی از افرادی است که در این اردو شرکت کرده است. او می گوید: حس جهادی نامش روی آن است یعنی انقطاع از شهر و مردم، رفاه و امکانات. اینجا که می آیی باید دل از خواسته هایت برکنی و به هدفی دیگر فکر کنی.

به بیان او اگر کسی برای جهاد می‌آید برای هدفی دیگر می‌آید و همانطور هم که شهید همت گفته‌اند انسان کاری را برای بنده نمی‌کند؛ ولی کار جهادی به گونه ای است که هر شخصی می‌آید باید به این موضوع فکر کند که ممکن است چند روز به حمام نرود، لباس عوض نکند، خوراکش با بقیه روزها فرق کند و ممکن است حتی امکانات اولیه هم نباشد، غذا کم باشد، خواب نباشد؛ هر فردی باید پیه همه چیز را به تنش بمالد.

بزرگ زاد ارباب بیان می کند: اینجا شهر یاسوج است، روستاهای دهگاه و مشکلات زیادی دارد. دولتمردانی که می‌آیند فقط در حد شعار حرف می‌زنند و می‌روند و 20 درصد هم به مشکلات اینجا رسیدگی نمی‌کنند. باید امکانات برای روستاییان فراهم شود که از روستاها به شهرها مهاجرت نکنند.

این دانشجوی بسیجی تصریح می کند: اینجا از لحاظ فرهنگی زیر خط فقر است و از لحاظ اجتماعی و خانوادگی مشکلات زیادی دارد. اختلافات قومی و قبیله ای در آنها زیاد است. برخی از روستاییان تحصیلکرده هستند؛ اما در روستا نمی‌مانند و به شهرها می‌روند.

محمد هاشم نعمت اللهی، روحانی مشاور درباره اردوی جهادی می گوید: اردوی جهادی یعنی عشق، یعنی ایثار، یعنی سختی، یعنی گرسنگی! اردوی جهادی یعنی یک فرمانده مثل دیگران روی خاک می‌نشیند و نیروهایش دورش حلقه می‌زنند!

به بیان او، اردوی جهادی یعنی یک سرهنگ بازنشسته ارتش که عمر و جوانیش را به پای دفاع از نظام و انقلاب و کشورش گذاشته، در جوان‌ها به دنبال جوانی‌های خودش می‌گردد، مثل یک پدر مهربان با آنها دوستی و رفاقت می‌کند، حرف می‌زند، در کنارشان کار می‌کند، ظرف‌هایشان را می‌شوید و …. اردوی جهادی یعنی یک بچه هشت ساله که عشق تلویزیون و لپ‌تاپ است اما 10 روز بدون تلویزیون و لپ‌تاپ در کنار دیگران زندگی می‌کند، کار می‌کند، بازی می‌کند، اذیت می‌کند، خسته می‌شود؛ ولی باز هم دلش می‌خواهد برود اردوی جهادی!

او می گوید: اردوی جهادی یعنی جوان دانشجویی که هنوز یک ماه از عقدش نگذشته، عشقش و زندگیش را پشت سر گذاشته و آمده تا در کنار دوستانش به محرومان خدمت کند؛ گاهی حتی موبایلش آنتن نمی‌دهد تا آنگونه که دلش می‌خواهد با عشقش حرف بزند و دوستانش سر به سرش بگذارند!

اردوی جهادی یعنی این‌ که تازه نهار خورده باشی، دلت بخواهد بخوابی و فرمانده صدایت بزند، دست به دست دیگران بدهی و یک کامیون آجر را خالی کنی، آجر‌ها روی دستت بخورد، دستت زخمی بشود، کمرت درد بگیرد؛ ولی خم به ابرو نیاوری! اردوی جهادی یعنی دانشجو، طلبه، سرهنگ بازنشسته، پیر، جوان، دختر و پسر با هم وطنشان را بسازند تا ساخته بشوند.

فاطمه معزی یکی دیگر از افرادی است که در اروهای جهادی شرکت کرده است. او می گوید: در اردوهای جهادی کارهای متعددی انجام می شود. یکی از بهترین کارهایی که در روستاها با اهداف متعدد انجام شد، برگزاری جشن تکلیف برای دختران 9 ساله است. مراسمی که مخاطب فعالیت های فرهنگی آن نه فقط یک قشر، بلکه همه گروه های سنی هستند.

او می افزاید: در روستاها شاید اینگونه مراسم اصلا و یا به ندرت انجام شود اما اعضای اردوهای جهادی بساط برنامه های دینی و مذهبی را برای روستاییان پهن می کنند تا در کنار فعالیت های روزمره ای که انجام می دهند آداب و احکام دینی را هم بیاموزند.

معزی ادامه می دهد: دخترها چادرهای سفید گل گلی به سر می کنند و پدرها و مادرها در یک سالن جمع می شوند و اولین سال دینی و نماز خواندن دخترهایشان را به نظاره می نشینند.

او می گوید: برخی روستاها بسیار خشک و گاه بی روح است و همچنین به دلیل نبود امکانات رفاهی و متنوع و… اعیاد و به ویژه اعیاد مذهبی به آرامی و بدون برانگیخته شدن هیچ شور و احساسی می گذرند اما اینگونه مراسم در ذهن همه اهالی روستا می ماند و باعث می شود تا به دخترانشان بیاموزند که به سن تکلیف رسیده اند و باید برای بندگی و عبودیت خدا آماده شوند.

به اعتقاد معزی، این جشن ها بهانه ای می شود تا هم شور و نشاطی در روستاها ایجاد شود و هم درباره تکالیف مذهبی که بر دختران در این سن واجب می شود، آموزش های لازم داده شود.

این دانشجوی بسیجی تصریح می کند: در این اردوها برای کودکان هم آموزش نماز، احکام و مقدمات مربوط به آن با زبانی ساده و گاهی در قالب داستان، حفظ سوره های کوچک قرآن با هدف آشنایی و رغبت بیشتر کودکان به این کتاب آسمانی، شعر خوانی و حفظ شعر با هدف ایجاد روحیه‏ای شاد در بین کودکان و همچنین تقویت حافظه آنها، درست کردن کاردستی با هدف ایجاد حس خلاقیت و توانمندی و افزایش مهارت در بین کودکان و همچنین آموزش استفاده‏ بهینه از حداقل امکانات، قصه گویی درباره داستان هایی از قرآن و همچنین داستان هایی از زندگی ائمه معصومین (ع) برای بچه ‏ها با هدف آشنایی هر چه بیشتر آنها با زندگی و سیره رفتاری پیامبران (ص) و امامان (ع) آموزش داده می شود.

او بیان می کند: آموزش نقاشی و نکات اخلاقی، چگونگی مسواک زدن و برنامه های سلامتی هم از دیگر برنامه های اردوهای جهادی است.

در پایان بد نیست یادی از شهید مدافع حرم محسن حججی کرده باشیم که همواره در اردوهای جهادی شرکت می کرد و در نهایت هم با همین روحیه جهادی به شهادت رسید.

انتهای پیام/ آرمان زنان/ گ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد