آخوندی 1
۱۰:۵۵ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۷/۲۰

وزیر راه و شهرسازی در اصفهان:

حوزه تمدنی ایران دستخوش تحولات تخریبی تحت عنوان نوسازی صنعتی قرارگرفته است

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در کشور نحوه ورود به مدرنیته خیلی بی‌برنامه انجام‌شده است، اظهار کرد: حوزه تمدنی ایران دستخوش تحولات تخریبی تحت عنوان نوسازی صنعتی قرارگرفته است.

به گزارش خبرنگار صاحب‌نیوز، عباس آخوندی صبح امروز در ستاد بازآفرینی پایدار شهری استان اصفهان گفت: برای بنده اصفهان همواره دارای خاطرات و آموزه‌های بسیار خوبی است.

وزیر راه و شهرسازی با تبریک ایجاد همگرایی در سطح استان اصفهان گفت: این همگرایی می‌تواند موجب اتفاق‌های خوب در استان اصفهان شود.

وی با بیان اینکه در کشور نحوه ورود به مدرنیته خیلی بی‌برنامه انجام‌شده است، اظهار کرد: حوزه تمدنی ایران دستخوش تحولات تخریبی تحت عنوان نوسازی صنعتی قرارگرفته است، یکی از دلایل این مسئله نگاه کمی به انجام کارها است.

آخوندی به لزوم بازنگری در شهر اصفهان تأکید کرد و گفت: حداقل سالیانه به‌طور متوسط 10 درصد بافت ناکارآمد بازآفرینی شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به حجم زیاد توسعه صنعتی پیرامون اصفهان، گفت: فشارهای بسیار شدیدی را به شورای عالی شهرسازی وارد می‌شد به‌ویژه برای اضافه شدن فضا به فضای شهر اصفهان، آیا در این خصوص به فروپاشی اصفهان هم‌فکر می‌شده است.

وی به خشکی زاینده‌رود اشاره کرد و افزود: نمی‌توان همزمان اهداف متضاد را پیگیری و مطالبه برای استان اصفهان کرد.

آخوندی گفت: تقریباً چیزی از دوره ناصریه در تهران باقی نمانده است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مواجه با از بین رفتن ظرفیت‌های زیستی هستیم، اظهار کرد: شهرها به‌صورت بادکنکی بزرگ‌شده‌اند و افزایش آلودگی‌های زیست‌محیطی نیز افزایش پیداکرده است زمانی که روزهای پاک از یک روزبه هفت روز تغییر داده می‌شود کلی از آن ذوق می‌کنیم.

وی اظهار کرد: بازنگری توسعه صنعتی در استان اصفهان لازم هست که انجام شود.

آخوندی با اشاره به تحولات جمعیتی، گفت: تحولات جمعیتی سال 95 حاوی نکات بسیار مهمی برای مسئولان، سیاست‌گذاران و فعال اجتماعی و اقتصادی است، کشور به شکل کلی سال 95 نسبت به سال 94، 1.24 درصد کاهش جمعیت داشته است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه جمعیت شهری استان اصفهان 88 درصد و جمعیت روستایی 12 درصد است، اظهار کرد: بر این اساس نسبتاً به یک ثبات جمعیتی رسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه در استان اصفهان شما تقاضای شدید جمعیتی مهاجرت از روستا به شهر را نخواهید داشت، گفت: این مسئله یک فرصت و هم یک محدودیت است، باید دید چگونه می‌توان کیفیت زندگی را ارتقا داد که این مسئله از جهت سیاست‌گذاری دارای اهمیت بسیار بالایی است.

آخوندی اظهار کرد: همواره با شهر فروشی و تراکم فروشی مخالف بوده‌ایم، در حال حاضر دیگری بازاری برای تراکم فروشی وجود ندارد بنابراین مجبور به تجدیدنظر در این زمینه‌ها هستیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه باید از گذشته عبرت بگیریم، خاطرنشان کرد: در دهه هفتاد زمانی که وزیر بودم صحبت‌ها بر این قرار شد تا جمعیت شهر اصفهان کنترل شود و نهایتاً تا یک‌میلیون و 300 هزار نفر جمعیت اصفهان افزایش پیدا نکند و افزایش جمعیت به شهرهای اقماری همچون بهارستان فرستاده شوند.

وی گفت: اصفهان را با چه ویژگی می‌خواهید به دیگران معرفی کنید استاندار اصفهان را پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی معرفی می‌کند عملکردها خلاف این موضوع است چراکه حوزه بیشتر فعالیت‌ها همچنان توسعه صنعتی در استان اصفهان است.

آخوندی اظهار کرد: بزرگان اصفهان در ابعاد مختلف یک‌بار بیایند و در مورد توسعه اصفهان فکر کنند.

وزیر راه و شهرسازی دولت دوازدهم، با بیان اینکه قبل از اینکه دولت ورود داشته باشد خودتان در استان اصفهان در مورد توسعه مدرن بررسی داشته باشید، گفت: توقع نداشته باشید بیش از ظرفیت زیستی بار بر یک منطقه بتوان وارد کرد، تکنولوژی‌های مدرن بسیار اغواگرانه است، می‌توان آب را از هرجایی به‌جای دیگر انتقال داد ولی باید بدانید که اثرات تخریبی طبیعی در بلندمدت خواهد داشت.

وی بر داشتن سریع‌ترین حمل‌ونقل‌ها در استان اصفهان تأکید کرد و افزود: قطار سریع‌السیر اصفهان باید اجرایی شود که مشکلات آن رفع شده است و از طرف دیگر توسعه فرودگاه اصفهان نیز باید انجام شود.

آخوندی ایجاد حمل‌ونقل یکپارچه میان اصفهان و پیرامون آن را یک ضرورت عنوان و اظهار کرد: از شهرداری و استانداری اصفهان درخواست دارم محدوده شهر اصفهان را رعایت کنید و به فکر توسعه پیرامونی اصفهان نباشید.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در مورد راه‌اندازی ستاد بازآفرینی شهری اصفهان بیشتر فکر خواهم کرد، گفت: در مورد اینکه رودخانه زاینده‌رود آبی را در گردش داشته باشد همکاران ما در وزارت نیرو این موضوع را خیلی اجرایی نمی‌دانستند، ولی هویت اصفهان با زاینده‌رود گره‌خورده است لذا باید فکری برای چرخش زاینده‌رود داشت.

انتهای پیام/ پ