3778-31712
۱۴:۳۵ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۷/۲۰

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان:

بازار تاریخی غاز اصفهان ثبت ملی می شود

الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان خبر از تهیه پرونده بازار تاریخی غاز اصفهان برای ارائه به شورای ملی ثبت آثار تاریخی کشور داد.

به گزارش صاحب نیوز؛ مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در حاشیه نشست شورای ثبت ملی آثار تاریخی استان اصفهان با اشاره به ثبت ملی بازار تاریخی غاز اصفهان، اظهار کرد: این نشست با هدف شکیل پرونده چند اثر  برای ارائه به شورای ملی ثبت آثار تاریخی کشور تشکیل شد.

فریدون الله یاری با اشاره به آثاری که زمینه ثبت ملی آن ها فراهم است، گفت: قلعه تاریخی روستای جندابه در شرق استان اصفهان و حمام و موزه خانعلی در شهرستان سمیرم از جمله بناهای تاریخی تائید شده جهت ثبت در این نشست هستند.

وی در ادامه به تلاش جهت حفاظت از آثار تاریخی اصفهان پیش از دوران صفوی اشاره و اظهار کرد: طرح ثبت بازار تاریخی غاز اصفهان در محور شمال شرق شهر اصفهان و در محدوده خیابان ولیعصر و در امتداد بازار بزرگ و تاریخی اصفهان نیز در این جلسه مطرح و با اکثریت آراء تائید شد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در رابطه با شواهد تاریخی این بازار تصریح کرد: این بازار برای اولین بار در دوره سلجوقیه بنا شده و در طول دوره های مختلف گسترش یافته است.

الله یاری تاکید کرد: بناهای ارزشمندی همچون امتداد بازار اصفهان، کاروانسراهای تاریخی، بخشی از کنیسه های اصفهان و همچنین مسجد تاریخی کمرزرین در این بازار قرار گرفته است.

وی با اشاره به دیگر طرح های مطرح شده در این نشست جهت ارائه به شورای ثبت آثار ملی، گفت: مسجد جامع شهرستان سمیرم، یک خانه تاریخی در شهر تاریخی زواره و یک خانه تاریخی در روستای قارنه در شرق شهرستان اصفهان از دیگر آثار مطرح شده در این نشست بود.

انتهای پیام/ت.ت