صفحه اصلی » اجتماعی » پشتکار زنانه، از کاشت تا برداشت/ کارآفرینی که کمر تلاش را هم شکسته است!

بانوی فریدنی و کارآفرین نمونه استان اصفهان:

پشتکار زنانه، از کاشت تا برداشت/ کارآفرینی که کمر تلاش را هم شکسته است!

کارآفرین نمونه استان اصفهان، گفت: تلاش و پشتکار از عوامل اساسی در موفقیت هستند و کسانی که می خواهند در زمینه کشت محصولات کشاورزی، موفق شوند علاوه بر داشتن سرمایه و استفاده از تجربه افراد موفق باید پشتکار مداوم داشته باشند.

تاریخ انتشار: ۰۸:۴۵ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۸/۱

به گزارش صاحب نیوز؛ بهجت جعفری، اظهار کرد: حدود 11 سال است که کاشت گل محمدی را در روستای گنجه از توابع شهرستان فریدن آغاز کرده ام.

بانوی کارآفرین استان اصفهان، افزود: در کنار کاشت سه هکتار گل محمدی، یک کارگاه گلاب گیری نیز راه اندازی کرده ام و سالانه ۱۲هزار لیتر گلاب تولید می کنم.

وی ادامه داد: در حال حاضر از این باغ چهار تن گل محمدی در هر هکتار برداشت می شود که متوسط درآمد آن ۳۰ تا ۳۵ میلیون تومان است.

وی در مورد شروع کاشت گل محمدی گفت: در سال اول کار خود را از صفر شروع کردم و پنج مرتبه به کاشان سفر کردم و با انجام تحقیقات، کاشت گل محمدی را آغاز نمودم.

وی افزود: برای این کار 20 میلیون تومان با معرفی جهاد کشاورزی شهرستان وام گرفتم و اکنون با گلاب گیری و در برخی موارد نیز با فروش خود گل محمدی از این راه کسب درآمد می کنم.

جعفری گفت: با الگوبرداری دیگر اهالی شهرستان از این کار در حال حاضر حدود 60 هکتار باغ گل محمدی در شهرستان به وجود آمده است.

وی اظهار کرد: اقلیم شهرستان فریدن باعث شده است که اسانس گل محمدی، تولید شده در این شهرستان اسانس بسیار بالایی نسبت به دیگر نقاط کشور داشته باشد.

این بانوی پرتلاش عنوان کرد: این کار را برای گذران چرخ زندگی آغاز کردم و اکنون خود و فرزندانم به این کار مشغول هستیم و برای تعدادی از اهالی روستا نیز شغل ایجاد شده است.

وی افزود: پیش از این کار نیز حدود 25 سال به کاشت زعفران مشغول بودم و در حال حاضر نیز حدود 500 متر زعفران برای خودم و سه هزار متر برای پسرم کشت می کنیم.

وی عنوان کرد: مصرف آب برای کاشت زعفران کم است و آب هوای مناسب و خاک مرغوب شهرستان از مزایای کشت زعفران در فریدن است.

وی تصریح کرد: البته کشت زعفران و گیاهان دارویی سود آور است اما هزینه اولیه و نیروی کار زیادی را نیز می خواهد.

جعفری در مورد گیاهان دارویی نیز افزود: از جمله گیاهان دارویی که در روستای گنجه کشت می کنم بادرنجبویه، گل گاوزبان، زرین گیاه و آویشن است که آن ها را به صورت خشک شده به فروش می رسانم.

وی همچنین گفت: برای اولین بار در ایران ما شش جریب زرین گیاه در فریدن کشت کردیم و این گیاه دارویی از جمله گیاهان رو به انقراض است.

این کارآفرین نمونه استان درمورد عوامل موفقیت خود گفت: تلاش و پشتکار از عوامل اساسی در موفقیت هستند و کسانی که می خواهند در این زمینه موفق شوند علاوه بر داشتن سرمایه و استفاده از تجربه افراد موفق باید پشتکار زیادی در کار داشته باشند.

انتهای پیام/ دیار اقوام/گ.ف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!