صفحه اصلی » حوزه و دانشگاه » واکنش سیاسیون به معرفی گزینه همدانی وزارت علوم

سنگ پای اصلاحات در حمام وزارتخانه خاص!

واکنش سیاسیون به معرفی گزینه همدانی وزارت علوم

پس از گذشت حدود دو ماه از آغاز به کار دولت دوازدهم، در حالی روز شنبه خبر معرفی «منصور غلامی» برای تصدی پست وزارت علوم در رسانه ها منتشر شد که از حدود یک هفته پیش و با انتشار غیر رسمی این خبر، واکنش های متفاوتی نسبت به آن بیان شد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۱۱ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۸/۳

صاحب نیوزعلی شفیعی/ پس از گذشت حدود دو ماه از آغاز به کار دولت دوازدهم، در حالی روز شنبه خبر معرفی «منصور غلامی» برای تصدی پست وزارت علوم در رسانه ها منتشر شد که از حدود یک هفته پیش و با انتشار غیر رسمی این خبر، واکنش های متفاوتی نسبت به آن دیده شده بود. از نامه اعتراضی فعالان دانشجویی استان همدان به رییس جمهور تا اعتراض علنی کانال تلگرامی آمدنیوز و سکوت معنادار یا از سر ناچاری اصولگرایان.

یکی از واکنش های درخور توجه نسبت به این انتخاب، متن منتشر شده توسط «محمود صادقی» و مصاحبه «فاطمه سعیدی» نمایندگان فراکسیون امید مجلس بود. صادقی در کانال شخصی اش نوشت: «غلامی گزینه ایده‌آل برای وزارت علوم نیست اما درنهایت باتوجه جمیع شرایط و بن‌بستی که در این حوزه ایجاد شده، حضورش می‌تواند راهگشا باشد».

همچنین فاطمه سعیدی در مصاحبه با اعتماد گفت: «ما اگرچه انتظار داشتیم گزینه وزارت علوم خیلی زودتر از اینها به مجلس معرفی شود و این انتظار برآورده نشد اما حالا می‌خواهیم ایشان گزینه حداکثری را به مجلس معرفی کند. هم مردم و هم رئیس‌جمهور حساسیت خاصی روی وزارت علوم دارند؛ امیدواریم این تاخیر در انتخاب وزیر علوم باعث شود گزینه حداکثری که هم دانشگاهی‌ها را راضی کند و هم دانشجویان را، انتخاب شود.»
نکته مهم این دو واکنش در آن است که با وجود اینکه اصلاح طلبان می دانند دانشگاه یکی از مهمترین جایگاه های پیگیری مواضع و برنامه هایشان در سطح کشور است، چرا پس از دو ماه تاخیر و بررسی حدود ۱۲ گزینه، حالا به گزینه ای راضی شده اند که آوازه محافظه کاریش به وضوح از همدان به گوش می رسد، تا جایی که نماینده ای که در جمع متحصنین مجلس ششم بوده و گزینه منتخب معین برای ریاست دانشگاه در دولت اصلاحات است حالا باید تلاش کند تا در مصاحبه ها خود را نماینده اصلاح طلب های تندی مثل فرجی دانا و توفیقی معرفی کند؟

در این میان از مهمترین واکنش های نقادانه به این انتخاب می توان از نامه اعتراضی تشکل های اصلاح طلب دانشگاه ها نام برد. جمع قابل اعتنایی از فعالان تشکل های دانشجویی اصلاح طلب، پس از انتشار خبر معرفی غلامی با انتشار نامه ای از رییس جمهور خواستند تا با کنار گذاشتن وی دانشگاه را از خطر امنیتی شدن، برخوردهای غیرمتعارف با دانشجویان و وابستگی به نهادهای دیگر نجات دهد. این درحالی است که غلامی در مصاحبه کوتاه خود با «اعتماد» بارها تلاش می کند تا با بکار بردن کلیدواژه های «من اصلاح طلب هستم» و «راه فرجی دانا را ادامه می دهم» خود را از سیل انتقادات اصلاح طلبان نسبت به مواضع دوگانه خود نجات دهد.
البته ناگفته نماند که در همین مصاحبه، غلامی علاوه بر تاکید بر کلیدواژه های اصلاح طلب مآبانه، به کرات از لفظ قانون و موضوع حرکت در چارچوب قانون استفاده می کند و گویا در تلاش است حتی در مصاحبه هم مشی محافظه کار و دور از حاشیه خود را نمایان سازد. شاید علت اصلی مخالفت اصلاح طلبان غیرمحافظه کار با روی کار آمدن او نیز همین صحبت های دوپهلو در کنار عملکرد دوگانه اش باشد.

سکوت رسانه های اصولگرا

در این میان فارغ از آنچه که اصلاح طلبان آن را مشی اصلاح طلبی می نامند و برخی از آنها معتقدند غلامی نه تنها مشی اصلاح طلبی ندارد بلکه به نوعی اصولگراست، سکوت رسانه های اصولگرا در برابر این خبر و صرف اکتفا به انتشار خبر معرفی دو وزیر به مجلس بدون هیچ تحلیل و بررسی یا تحسین و تقبیحی، می تواند به نوعی نشانه رضایت اصولگرایان محسوب شود. شاید اصولگرایان در گیرودار ریاست فرجی دانا و فرهادی به حدی از نارضایتی رسیده باشند که نگاهشان به انتخاب غلامی از نوع همان نگاه حداقلی اصلاح طلبان باشد.

گودال خمودگی و انفعال

اما مهمترین مساله در این انتخاب را می توان تحت عنوان «سقوط دانشگاه در گودال خمودگی و انفعال» مطرح کرد. آنچه به وضوح در مدیریت نظام آموزش عالی اعتدالیون در هر دو دوره دیده می شود، فروبردن دانشگاه در لاک خمودگی و انفعال از هر طریق ممکن و بستن دست و دهان دانشجویان چه موافق و چه مخالف برای فرار از پاسخگویی به قشر پرسشگر دانشجوست، چیزی که با نگاهی دقیق تر به اقدام های این وزارتخانه نظیر جذب دانشجویان پولی و قانون سالیان تحصیلی نیز به وضوح به چشم می آید.

در اینجا انتصاب سکانداری محافظه کار در این منصب و بکاربردن کلیدواژه معنادار «قانون» در اولین مصاحبه وی می تواند نشانه های خوبی برای روشن کردن مسیر دانشگاه در صورت گرفتن رای اعتماد مجلس توسط غلامی باشد!
مسیری که در آن دانشجو چه موافق و چه مخالف در چندگانه خوابگاه، کلاس و سلف سرویس دانشگاه خلاصه شده و فعالیت های دانشجویی نیز در نازل ترین حالت ممکن به برگزاری اردو و شب شعر خلاصه می شود (فعالیت هایی که غلامی در دوره ریاستش در دانشگاه همدان علاقه زیادی به آنها نشان می دهد).

می توان حدس زد دولت در کنار مسایل پرتنش سیاست خارجه و اقتصاد، برای چهارساله آینده خود حاشیه امنی در دانشگاه پیش بینی کرده است.

انتهای پیام/ ندای اصفهان/ ی

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد