صفحه اصلی » سیاسی » بدهی دولت در سال گذشته 10 برابر درآمدهای نفتی/ سیستم اداری کشور بیمار است

دیپلمات سابق و فعال سیاسی عنوان کرد:

بدهی دولت در سال گذشته 10 برابر درآمدهای نفتی/ سیستم اداری کشور بیمار است

کارشناس و تحلیلگر مسائل استراتژیک، گفت: بدهکاری دولت به‌اندازه ۱۰ سال درآمد نفت سال ۹۵ برآورد شده که از ابتدای سال ۹۶ تاکنون بر مقدار این بدهی نیز افزوده‌شده است و متأسفانه دولت برای تأمین بودجه و حل بحران خود به‌ بخش های مختلفی بدهکار شده است.

تاریخ انتشار: ۰۷:۴۰ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۸/۳

به گزارش صاحب نیوز؛ سفیر سابق ایران در مکزیک و دیپلمات سابق کشورمان، با اشاره به بدهی ۷۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت در سال گذشته؛ اظهار کرد: بدهکاری دولت به‌اندازه ۱۰ سال درآمد نفت سال ۹۵ برآورد شده که از ابتدای سال ۹۶ تاکنون بر مقدار این بدهی نیز افزوده‌شده است و متأسفانه دولت برای تأمین بودجه و حل بحران خود به‌جاهای مختلفی بدهکار شده است.

محمدحسن قدیری ابیانه، بابیان اینکه ۹۸ درصد از بودجه کشور صرف امور جاری می‌شود خاطرنشان کرد: حقوق کارکنان دولت بخش عمده‌ای از بودجه جاری کشور را تشکیل می‌دهد که دراین بین آمار بازنشتگان بیشتر از شاغلین است.

وی کوچک کردن دولت‌ها را شعار اصلی دولتمردان دانست و متذکر شد: ایران برخلاف سایر کشورها به دنبال افزایش کارکنان دولتی است و درحالی‌که در جهان سال‌به‌سال سن بازنشستگی را بالا می‌برند، این سن در ایران رو به کاهش است.

سفیر سابق ایران در مکزیک و ایتالیا، با اشاره به تعداد زیاد کارکنان دولتی، ساعت کار مفید در این ادارات را رضایت‌بخش ندانست و تصریح کرد: سیستم اداری کشور ما بیمار است چراکه متوسط کار مفید کارکنان دولتی ۲۲ دقیقه در روز است و این نشان از آن دارد که حضور برخی کارکنان در نهادها نه‌تنها مفید نیست بلکه به ضرر مردم نیز خواهد بود.

قدیری ابیانه بابیان اینکه دولت‌ها قبل از رسیدن به حاکمیت وعده کوچک کردن دستگاه‌های دولتی را می‌دهند، یادآور شد: دولت‌ها بعد از به قدرت رسیدن این شعار خود را فراموش می‌کنند و ازآنجایی‌که امکان استخدام در دستان خودشان است با استخدام بستگان، هم‌حزبی‌ها و افرادی نظیر این‌ها، برخلاف وعده‌های انتخاباتی خود دولت را بزرگ‌تر می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه برخی از نامزدها برای رسیدن به قدرت بابیان وعده‌های بی‌اساس، منافع انتخاباتی خود را بر منافع ملی ترجیح می‌دهند افزود: قبل از انتخابات صحبت از تأمین چندین هزار شغل می‌کنند اما بعد از انتخابات ایجاد این مقدار شغل را وابسته به سرمایه‌گذاری‌های خارجی و اماواگرهای بی‌اساس می‌دانند.

قدیری ابیانه، در پاسخ به اینکه آمار اخیر دولت در ایجاد اشتغال آن‌هم در شش‌ماهه نخست سال ۹۶ را چگونه ارزیابی می‌کنید، خاطرنشان کرد: گاهی دولت‌ها برای ارائه عملکرد خود آمار و مقیاس‌های آن را دست‌کاری می‌کنند و گاهی اوقات شغل‌های یک‌ساعته هم جزو شاغلان جدید محسوب می‌شوند.

وی با تأکید بر نقش اساسی دولت و مردم در ایجاد اشتغال و فراهم آوردن زمینه‌های شغلی در کشور تصریح کرد: هدف دانشجویان از تحصیل در دانشگاه باید کسب توانایی و مهارت‌های لازم و ایجاد شغل برای خود و دیگران باشد درحالی که امروز بسیاری از دانشجویان ما تنها نگران آینده شغلی خود هستند.

انتهای پیام/ گ.ف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد