صفحه اصلی » اجتماعی » افراد در معرض خطر ابتلا به HIV هر چه سریع تر آزمایش بدهند/ سرعت درمان مانع ورود بیماری به مرحله ایدز است

کارشناس مرکز بهداشت اصفهان:

افراد در معرض خطر ابتلا به HIV هر چه سریع تر آزمایش بدهند/ سرعت درمان مانع ورود بیماری به مرحله ایدز است

یک کارشناس مرکز بهداشت اصفهان گفت: افرادی که در معرض ابتلا به HIV هستند باید هر چقدر سریع تر آزمایش بدهند چرا که سرعت درمان مانع این می شود که فرد به مرحله ایدز وارد شود.

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۳ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۸/۷

به گزارش صاحب نیوز؛ چند سالی است که مبتلایان به ایدز در اصفهان با روند درمان خوبی مواجه شده اند و یا به حداقل رسیده اند، این بیماری می تواند تا سال ها فرد مبتلا را به زندگی عادی برگرداند اما باید درمان های به موقع و پیشگیرانه برای بیمار انجام شود.

HIV بیماری عفونی قابل کنترل است؛ این سخنی است که مرجان مشکوتی، کارشناس مسئول برنامه ایدز معاونت بهداشت استان اصفهان می گوید و اگر این بیماری درمان نشود به مرحله ایدز می رسد.

مرجان مشکوتی، کارشناس مسئول برنامه ایدز معاونت بهداشت استان اصفهان شهریور ماه امسال به ایسنا اعلام کرده بود ۷۸۲ نفر بیمار مبتلا از ابتدا تا کنون در اصفهان زندگی می کنند که شامل ۱۳۸ زن و ۶۴۴ مرد و 14 کودکی است که حالا به دوران بلوغ و جوانی رسیده‌اند.

وی یادآور شده بود که برخی از این مبتلایان یا مهاجرت کرده‌اند و یا فوت شده‌اند و اگر پس از این آماری از کاهش ابتلایان داده شد به این دلیل است.

مشکوتی همچنین در گفتگو با خبرنگار ما با تاکید بر این که HIV یک بیماری عفونی قابل کنترل است، اظهار کرد: رسانه‌ها همیشه درباره آمار مبتلایان می‌پرسند اما اعلام آمار برای مردم مهم نیست، مهم این است که افرادی که در معرض ابتلا به HIV هستند باید هر چقدر سریع تر آزمایش بدهند چرا که سرعت درمان مانع این می شود که فرد به مرحله ایدز وارد شود.

وی از اینکه HIV یک عفونت است و از بیماری ایدز جداست سخن گفت و ادامه داد: ایدز مراحل نهایی این عفونت است و اگر بیماران HIV زود شناسایی شوند می‌توانند سال‌ها به عنوان یک بیمار HIV مثبت زندگی کنند نه به عنوان یک فرد مبتلا به ایدز.

کارشناس مسئول برنامه ایدز معاونت بهداشت استان اصفهان، نبود بودجه برای تست‌گیری و غربالگری را یکی از مسائل مهم در این زمینه عنوان کرد و افزود: تست گیری و غربالگری به هزینه زیادی نیاز دارد و باید مکان‌ها و سازمان‌هایی داوطلب برای این کار تعبیه شود تا در این زمینه به ما کمک کنند اما متاسفانه اصلا سازمان‌های داوطلبی برای این موضوع وجود ندارد که و فقط هر سال در هفته ایدز ما از شهرداری و سازمان‌ها کمک می‌گیریم تا بتوانیم غربالگیری انجام دهیم.

وی با بیان اینکه باشگاه مثبت محلی برای توانمندسازی و اشتغال بیماران مبتلاست، تصریح کرد: استقبال افراد مبتلا از کارگاه‌های هنری و آموزشی کم است چون مکانی برای فروش محصولات ندارند، این در حالی است که در گذشته بستر فروش برای محصولات آنها فراهم شده بود اما بازار رکود دارد و آنها دوست دارند به سرمایه برسند.

انتهای پیام/ آرمان زنان/گ.ف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد