traffic
۰۹:۵۹ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۸/۸

نقد و نظر؛

از عوارض جدی ترافیک بر سلامت روان بدانید/ مراقب ترافیکِ پشت کارناوال ها باشید!

به نظر شما چرا وقتی آمار وزارت بهداشت در خصوص ابتلای مردم به اختلالات روانی در کل کشور شاخص ۲۱ را به ما نشان می دهد، همین شرایط را در کلان شهر شلوغی مانند تهران با شاخص ۳۴ درصدی می بینیم؟ آیا باز هم فکر می کنید اثر پدیده ترافیک بسیار کُند و ناچیز است؟

صاحب نیوز– علیرضا محققیان/ هر چه زمان بر انسان گذشت روزنه های جدیدی از علم و تکنولوژی را تجربه کرد و این مهم در صنایع مختلف گسترده شد؛ تا جایی هزاران هزار اتومبیل و سایر وسایل حمل و نقلی در سراسر جوامع در حال تردد هستند. تولید انبوه خودروهای به ناچار حجم تردد بی رویه آن ها در خیابان ها را در پی داشت تا جایی که امروزه پدیده ای به نام ترافیک، برای تمامی رده های سنی آشنا و امری اجتناب پذیر برای کلانشهر نشین ها شده است.

شاید برای بسیاری از مردم ترافیک یک پدیده روزمره باشد و عادت کرده اند برای رسیدن به مقصد، از لازم الوجودی به نام ترافیک عبور کنند. امّا همین ترافیک ها که به سادگی از آن ها می گذریم، تبدیل به یک تهدید جدّی در حوزه آسیب های روانی برای انسان ها شده است. این لاینفک زندگی های شهری تأثیر مستقیم و ثابت شده ای در جهت افزایش استرس دارد. استرس ناشی از ترافیک های شهری، موجب ترشح بی رویه آدرنالین در مغز می شود که در ادامه هم تپش قلب، بروز فشار خون و برخی بیماری های دیگر را در هر زمانی مانند زمانی که آن فرد در ترافیک نیست را شاهد هستیم.

امروزه محققان با اثبات های توجیه پذیر و علمی به این رسیده اند که ترافیک های مکرر شهری عارضه های جسمانی مانند بروز و یا تشدید زخم های گوارشی معده و اثنی عشر را به دنبال دارند. شاید این پدیده برای برخی از افراد آشنا باشد که در حین ترافیک دچار حمله قلبی می شوند و آن را بی ارتباط با ترافیک می دانند، امّا بهتر است بدانند برخی از این حملات، در اثر همان استرسی است که ترافیک به طور ناخود آگاه به آن ها تحمیل می کند و ارتباطی با بیماری های قلبی ندارد(هر چند بروز این پدیده در یک فرد باید بررسی شود).

از نظر روان شناختی ترافیک پدیده ای است که بسیاری از انسان ها نمی توانند خود را با آن تطابق دهند و همین تطابق ندادن با محیط پیرامون می تواند به راحتی افسردگی، خشونت و پرخاشگری را برای فرد به ارمغان بیاورد. یکی از گروه هایی که ترافیک برای آن ها بسیار خطرناک است برای افرادی است که از محیط های بسته و محدود هراس دارند که در علم روانشناسی به آن “کلاستروفوبیا” می گویند.

* آستانه تحمل در شرایط ترافیکی

اگر دقّت کرده باشید برخی رانندگان عجول و بدخلق هستند؛ این ها همان افرادی هستند که در ترافیک های مکرر به سر می برند و نمی توانند خود را با آن تطابق دهند و خلق منفی اجتماعی تا سطح تنش در ارتباطات اجتماعی هم کشیده می شود. اگر با خواندن این جمله به یاد اصطلاحی به نام آستانه تحمّل افتادید بسیار درست است. در کلّ می توانیم بگوییم که ترافیک آستانه تحمّل افراد را پایین می آورد و بر اساس برخی تحقیقات علمی، در برخی افراد به پایین ترین سطح ممکن هم می رسد. امروزه همه مردم می دانند که پرخاشگری، بد اخلاقی، بد خلقی در خانه و بسیاری از موارد مشابه از پیامدهای کاهش آستانه تحمّل است. موضوعی که در دین مبین اسلام بسیار از آن یاد شده است و برای غلبه بر پرخاشگری احادیث معتبر گوناگونی از ائمه(س) بزرگوار وجود دارد.

پس دیدیم که چقدر به راحتی مردم دچار اختلالات روانی می شوند. اگر در ابتدای این نوشتار می گفتیم که تعداد قابل توجهی از مردم کشورمان دچار اختلالات روانی هستند به راحتی نمی پذیرفتید امّا حال در می یابید که شاید خود شما هم دچار برخی اختلالات روانی باشید. شاید آستانه تحمل شما هم توسط عاملی مانند ترافیک دست خوش تغییر شده است. یک تحقیق که نتایج آن در ژورنال معتبر Lancet منتشر شده است می گوید که ۱۱ درصد از بیماری های روانی که در افراد ساکن مکان های پر ترافیک وجود دارند دقیقاً می تواند با خود ترافیک در ارتباط باشند.

به نظر شما چرا وقتی آمار وزارت بهداشت در خصوص ابتلای مردم به اختلالات روانی در کل کشور شاخص ۲۱ را به ما نشان می دهد، همین شرایط را در کلان شهر شلوغی مانند تهران با شاخص ۳۴ درصدی می بینیم؟ یعنی در جمعیّت ۱۲ میلیون نفری بیش از چهار میلیون نفر در تهران اختلال روانی دارند؟ آیا باز هم فکر می کنید اثر پدیده ترافیک بسیار کُند و ناچیز است؟

* ترافیک یا کارناوال؟

بهتر است به منظری دیگر از ترافیک هم نگاهی بیندازیم. در فرهنگ عامّه مردم نوعی از ترافیک وجود دارد که به آن کارناوال می گویند. آری همان کارناوال های عروسی که به راحتی خودمان باعث ترافیک حتّی در اتوبان ها می شویم. شما به ترافیک های سنگین پشت کارناوال عروسی فکر کرده اید؟ در علم روانشناسی در خصوص سدّ کردن و صف ساختن با خشم و ایجاد ناهنجاری یک تئوری می تواند وجود داشته باشد که ترافیک هم در این تئوری گنجانده شده؛ مخصوصاً ترافیک هایی که ناهنجاری های انسان باعث به وجود آمدن آن می شود. مانند همین جشن های عروسی که به تعداد زیاد در خیابان ها دیده ایم. با این کارها آسیب های شدید روانی را به افرادی پشت ترافیک ها می مانند وارد می کنیم و با دست خودمان ناهنجاری های اجتماعی می سازیم، آمار آن را بالا می بریم و خودمان هم حتماً و حتماً به همین دست ساخته های خودمان دچار می شویم؛ چرا که در غار زندگی نمی کنیم و در زندگی شهری و اجتماعی قرار داریم و رفتارها به راحتی به خودمان باز می گردند. البته این موارد صرفاً از دید روان هستند و جدای از مسائل غیر انسانی دیگری است که می توانیم وجود بیمار یا زن بارداری را پشت همین کارناوال های سخیف عروسی بدانیم.

* با ترافیک چه کنیم؟

با ترافیک های دست ساخته خودمان که چندی پیش اشاره کردیم، خودمان با خودمان برخورد کنیم و ناهنجار سازی نکنیم. بهتر است غیر از تلاش و همّت شبانه روزی و بی دریغ مسئولان(!) برای رفع ترافیک خودمان هم برای خودمان دست به کار شویم و خودمان را در صورت قرار گرفتن در شرایط ترافیکی با آن تطبیق دهیم. برنامه ریزی در زندگی و چند دقیقه زودتر راه افتادن برای رسیدن به مقصد می تواند آرامش بیشتری در ترافیک به ما بدهد. تطابق دادن خودمان با ترافیک شاید کاری محال و شاید هم سخت قلمداد شود، امّا برای مصون ماندن از پیامدهای این پدیده شهری تا حدّ امکان خود را با آن تطابق دهید و با عجله  داشتن باعث رشد تصاعدی استرس و پیامدهای بعدی آن در خودتان نشوید.

انتهای پیام/ صدای سلامت/ ی