صفحه اصلی » سیاسی » احزاب و تشکل‌ها » نگاهی به جهت گیری های فرهنگی و سیاسی سایت مشرق نیوز

کارنامه مشرق نیوز در جنگ کلیک ها

نگاهی به جهت گیری های فرهنگی و سیاسی سایت مشرق نیوز

چیستی و چرایی مشرق نیوز / طرح های ابتکاری/ بررسی گزارشات ویژه / مدیریت مشرق نیوز/ دیپلماسی رسانه ای/ جهت گیری فرهنگی و موضع گیری های سیاسی مشرق نیوز را در این گزارش بخوانید…

تاریخ انتشار: ۲۳:۴۳ - یکشنبه ۱۳۹۳/۰۱/۳۱

صاحب نیوز- الیاس پارسا مهر/ در فرمول قدرت دنیای امروز، رسانه‌ها کارکرد ماشین جنگی دیروز را پیدا کرده‌اند. این رسانه‌ها هستند که گلوله‌های جریان‌ساز شلیک می‌کنند و به جای به زانو درآوردن ارتش حریف، تسلط بر افکار عمومی یک ملت را هدف قرار داده‌اند.

آنچه را که در بالا ذکر گردید یک قاعده پذیرفته شده در مبانی قدرت است. امروزه دیگر سایت های خبری و تحلیلی بسیار اهمیت پیدا کرده اند و بخش بزرگی از کارکرد عملیات روانی را برعهده دارند.

رسانه ها

در نظام اسلامی ایران نیز به دلیل اهمیت استراتژیک و ژئوپلوتیکی که دارد رسانه های خبری و تحلیلی از جایگاه مهمی برخوردار می باشند. سایت خبری تحلیلی مشرق نیوز هم یکی از این رسانه ها با گرایش اصولگرایی است که در ادامه به جریان شناسی این رسانه خواهیم پرداخت.

آیا خورشید هر روز از مشرق طلوع می کند؟

مشرق نیوز [mashreghnews] رسانه ای که در اوایل تابستان سال 1389 آغاز بکار کرد، بزودی به یکی از بزرگترین رسانه های خبری و تحلیلی داخل کشور تبدیل شد که این موفقیت مدیون دو تاکتیک “ابتکار و صداقت” مشرق بود.

از آنجا که نیاز به سایت های تحلیلی خبری اصولگرا که به صورت حرفه ای به فعالیت خبرپراکنی بپردازند و هدایت افکار عمومی جامعه را از مجرای فضای سایبر بر عهده بگیرند نمود داشت، مشرق برای مرتفع نمودن این نیاز متولد شد و از همان ابتدای شکل گیری، استراتژی خود را بر مبنای “استراتژی تفاوت و تمایز” در نظر گرفت. بر این اساس که پیام سایر سایت ها را تکرار نکند و در کشاکش جنگ نرم، تلاش خود را معطوف به پرکردن خلأ های جبهه ی خودی نماید.

رسالت اصلی مشرق در حوزه جنگ نرم تعریف می شد و بیشتر اخبار و تحلیل های این سایت خبری نیز به جنگ نرم و بویژه شناساندن پدیده ی نوین دیپلماسی عمومی و ارتباطات استراتژیک اختصاص داشت. در صفحه “درباره ما” مشرق نیوز آمده است که: «مشرق امروز یک سنگر است در خاکریز اول نبردی که آن را «جنگ نرم» می‌ خوانند و اگر حق مدد فرماید برای حراست از فردای ایران اسلامی این سنگر را تبدیل به قرارگاهی خواهیم کرد تا جانانه از فرهنگ آسمانی این مرز و بوم حراست نماییم.»

پایگاه جریان شناسی دیدبان هم طی گزارش “مروری بر سیر تطور رسانه های انقلابی” که به بررسی اجمالی رسانه های اصولگرا می پرداخت درباره مشرق نیوز اینگونه نوشته است که: «این سایت در مدت کوتاهی توانست خود را به یک سایت خبری تاثیرگذار و مطرح در سطح کشور، فعالان سیاسی و جریان اصولگرای کشور تبدیل کند. رویکرد تحلیلی و سرعت در انتشار تحلیل های دقیق از جمله ویژگی های منحصر به فرد این رسانه است.»

گزارش های ویژه و خبر ویژه های کوتاه مشرق تحت عنوان “روایت مشرق ازگوشه و کنار سیاست”؛ پوشش اخبار جنگ نرم، پوشش اخبار جهانی دیپلماسی عمومی و ارتباطات استراتژیک، مصاحبه های اختصاصی با دیپلمات ها و منتقدین آمریکایی و اروپایی، از جمله تمایزهای برجسته مشرق، با رسانه های همسنگر آن می باشد که در ادامه به اجمال به بررسی رویکردهای ابتکاری و تحلیلی مشرق نیوز خواهیم پرداخت.

گزارشات ویژه، از شخصیت شناسی تا بررسی دولت های زرسالار

سرویس گزارشات ویژه از طرح های ابتکاری مشرق نیوز است که بخشی از موفقیت سایت بدلیل ارائه این گزارشات است. از مهمترین ویژگی های این گزارشات م توان به تولیدی بودن، استفاده از منابع معتبر با ذکر منابع، استفاده از تصاویر و فیلم در حین گزارش، بررسی مسائل روز، تاکید بر قدرت نرم جمهوری اسلامی و… اشاره کرد.

مشرق نیوز

از جمله گزارشات ویژه این سایت می توان به قدرت نرم جمهوری اسلامی، شخصیت شناسی، مبانی جنگ نرم، غرب شناسی، بررسی بحران اخلاقی و فرهنگی آمریکا و … نام برد.

 ترجمه اختصاصی بولتن ها و گزارشات، از اندیشکده های غربی تا سرویس های جاسوسی

این بخش مشرق نیز ازجمله طرح های ابتکاری، نو و بسیار با اهمیت محسوب می شود. ارائه گزارشات ترجمه ای بصورت مستند که روایتگر قدرت نرم جمهوری اسلامی، طرح ریزی سرویس های جاسوسی، گزارشات نهادهای استراتژیک و… می باشد. این بخش نیز از طرح های اختصاصی مشرق نیوز و نتیجه رصد گسترده و تسلط بر زبان های خارجی از جمله انگلیسی، روسی و چینی خبرنگاران این سایت است.

ارائه نقدهای تحلیلی فیلم و سریال ها، روایتی از طرح های ضد ایرانی و اسلامی

ارائه نقدهای تفصیلی، مستدل و مستند (از جدیدترین محصولات رسانه ای غربی) از بخش های جذاب و دیدنی مشرق نیوز است که بیشتر این تحلیل ها و گزارشات همراه با عکس، آمار و فیلم می باشد.

مشرق نیوز

در این بین ترجمه کتاب “عملیات هالیوود” به قلم یکی از خبرنگاران آمریکایی که درباره دست های پشت پرده هالیوود نوشته است و انتشار ترجمه این کتاب در طی سلسله گزارشات مجزا، از نکات حائز اهمیت می باشد.

صداقت و دوری از سیاست بازی، روایت یک آرمان با بچه های انقلابی

ارائه بخش های زرد خبری، مطالب با هیجانات کاذب سیاسی و فرهنگی، اباحی گری غیر مستقیم و مطالب کذب و خلاف واقع همیشه پای ثابت بسیاری از سایت های خبری بوده است اما در مشرق به دلیل بهره گیری از نیروهای جوان انقلابی این آمار به کمترین میزان خود رسیده است.

در مشرق نیوز میزان اخبار و تحلیل ها با هدف بهره گیری سیاسی خیلی کم دیده می شود و بیشتر تحلیل های سیاسی در جهت منافع جمهوری اسلامی می باشد.

از دیگر امتیازات مشرق نیوز دقت در انتشار مطالب و راستی و صحت اخبار می باشد بطوری که در سایت تکذیب (که پیگیری دروغ های منتشر شده در فضای مجازی را بر عهده دارد) از سایت مشرق نیوز هیچ مطلب کذب و نادرستی ثبت نشده است.

 

مشرق نیوز

نگاهی به مدیریت سایت مشرق

در فضای سایبر اطلاعات زیادی از مدیریت مشرق نیوز موجود نمی باشد اما پایگاه جریان شناسی دیدبان طی گزارش “مروری بر سیر تطور رسانه های انقلابی” درباره مدیریت سایت عبارت جمعی از نیروهای دوستدار انقلاب از جریان اصولگرا را آورده است. همچنین در کتاب “تکنیک های عملیات روانی در حوزه رسانه و خبر” نوشته احمد قدیری ابیانه، مشرق نیوز را بعنوان یکی از سایت های نزدیک به سپاه پاسداران نام برده است اما تاکنون هیچ مدرک مستندی در این باره منتشر نشده است.

***

به هر حال مشرق نیوز از مجموعه رسانه هایی است که نقش پر اهمیتی در حوزه قدرت نرم جمهوری اسلامی دارد اما در کنار همه اینها عدم استفاده از نیروهای جوان تازه کار و میدان دادن به آنها از جمله اشکالات بزرگ مشرق نیوز می باشد هرچند با طرح خبرنگاری افتخاری سعی فراوانی را بر پوشش این ضعف خود نموده است. از سویی مقوله علوم انسانی اسلامی و اقتصاد اسلامی از جمله موارد بسیار مهم بود که مشرق می توانست پرچمدار این مسائل در سطح کشوری باشد که متاسفانه در حد لازم بدین مسائل پرداخته نشد. هر چند که خود مشرق گاهی موضوعات بسیار مهمی را طرح کرده و اقدامات شایسته ای را انجام داده است اما می توانست بسیار بهتر باشد.

امید است که در ادامه راه نیز ثابت قدم باشد. پایان این تحلیل را نیز با بخشی از پیام آغازین مشرق نیوز به پایان می رسانیم.

ما در انتظار رجعت سرخ ستاره ایم و تا طلوع فجر از دل ظلمت شب، به اندازه پریدن یک شاپرک از روی غنچه نسترن تا برگ گل شقایق زمان باقی است. کافی است لحظه ها را شمارش کنید…

عاقبت یک روز مغرب محو مشرق می شود عاقبت غربی ترین دل نیز عاشق می شود

دیدگاه‌ها

 1. ناشناس گفته :

  عالی بود

 2. ناشناس گفته :

  آیا مشرق نیوز از نزدیکان فکری نیروی بسیج است؟

 3. ناشناس گفته :

  سلام تحلیل خوبی بود.

 4. تبريزي گفته :

  مشرق الحق والانصاف به ويژه طي يک سال اخير، با فاصلّه زياد از رقبا، بهترين سايت خبري تحليلي در داخل کشور بوده

 5. محمد محسن گفته :

  وب سایت بسیار خوبی است.

 6. ناشناس گفته :

  خیلی سایت خوبی بوده است سایت مشرق نیوز خوب بوده است

 7. ناشناس گفته :

  شاهکاره

 8. حسین گفته :

  خیلی سانسور میکنه. بدیهیات رو هم نشر ندادن هنر نیست. من که بنوبه خود بعنوان نیروئی انقلابی از رفتارهای پادگانی گردانندگانش و سانسور شدیدش واقعا بیزارم و بضرر رشد خوب فکری کشور میدونم. نمیدونم این اخلاقشونو کی اصلاح میکنن اما از تعداد نظرات غیرقابل انتشارشون این فاجعه مبرهنه.

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد