%d8%a8%d8%a7%d9%81%d8%aa-%d9%81%d8%b1%d8%b3%d9%88%d8%af%d9%87-%d8%b4%d9%87%d8%b1-%d8%a7%d8%b5%d9%81%d9%87%d8%a7%d9%86
۱۲:۴۱ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۸/۱۴

در یازدهمین صحن علنی شورای پنجم اصفهان عنوان شد؛

چهار هزار هکتار از زمین های شهر اصفهان دچار فرسودگی است/ مدیران خطر بافت های فرسوده را جدی نمی‌گیرند

رییس کمیسیون شهرسازی، معماری و عمران شورای اسلامی شهر اصفهان، با بیان اینکه حدود چهار هزار هکتار از اراضی شهر اصفهان دچار فرسودگی است، گفت: متأسفانه به نظر می‌رسد خطر این بافت ها و توسعه آن‌ها از سوی مدیران شهری چندان جدی گرفته نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار صاحب‌نیوز، اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان در یازدهمین صحن علنی شورای پنجم به ایراد نطق های خود پرداختند.

* بافت فرسوده از مهم‌ترین چالش های پیش روی مدیران شهری

شیرین طغیانی، رییس کمیسیون شهرسازی، معماری و عمران شورای اسلامی شهر اصفهان، با اشاره به رصد مشکلاتی که در حیطه کمیسیون خود در مدیریت شهری انجام داده است، گفت: بافت‌های فرسوده شهری یکی از مهم‌ترین چالش های پیش روی مدیران شهری است.

وی با بیان اینکه تغییر و تحول در شهرها به ویژه در بافت های آن یک امر کاملا اجتناب ناپذیر است، اظهار کرد: یکی از این تغییرات مربوط به بافت فرسوده شهرها با گذشت زمان است چرا که بخش وسیعی از بافت های شهری کشور ایران در محدوده مؤثر و متعارف شهرها قرار ندارد.

طغیانی با بیان اینکه به این بافت ها، بافت فرسوده یا آسیب پذیر اطلاق می شود، گفت: ویژگی بارز این بافت ها عدم توازن و خروج آن‌ها از موازنه با سایر شهر است که بدون تردید شناخت زمینه های فرسودگی و بررسی فرآیند ایجاد بافت های فرسوده شهری می تواند در پیدا کردن راهکار مناسب برای حل این معضل کمک کند.

*  تداوم روند بافت های فرسوده اصفهان به مثابه زلزله ای فاجعه آمیز

رییس کمیسیون شهرسازی، معماری و عمران شورای اسلامی شهر اصفهان، افزود: تداوم روند بافت های فرسوده خود به منزله زلزله ای فاجعه آمیز بوده که نسل های آینده را نشانه گرفته است.

* چهار هزار هکتار بافت فرسوده در اصفهان

وی با بیان اینکه بافت های فرسوده شهری به یکی از چالش های مهم مدیریت شهری تبدیل شده است، گفت: اگر چه دو هزار و 400 هکتار از مناطق 15 گانه اصفهان به عنوان بافت فرسوده شهر به رسمیت شناخته شده است، ولی در واقع حدود چهار هزار هکتار از اراضی شهر اصفهان دچار فرسودگی است.

* 26 درصد ساکنان اصفهانی در بافت های فرسوده ساکن هستند

طغیانی از سکونت 26 درصد ساکنان اصفهانی در بافت های فرسوده خبر داد و اظهار کرد: تعداد زیادی از ساکنان اصفهان به نوعی با مشکلات بافت فرسوده دست و پنجه نرم می کنند، و همچنین مطالعات نشان می دهد که تلاش مدیران شهری در بافت های فرسوده بسیار کندتر از شکل گیری و توسعه این بافت ها است.

* مدیران شهری خطر بافت های فرسوده را جدی نمی گیرند

رییس کمیسیون شهرسازی، معماری و عمران شورای اسلامی شهر اصفهان، گفت: متأسفانه به نظر می رسد خطر این بافت ها و توسعه آن‌ها از سوی مدیران شهری چندان جدی گرفته نمی‌شود.

* اصفهان جایگاه ویژه ای در عرصه بین المللی از لحاظ درآمدهای گردشگری ندارد

امیر احمد زندآور، عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در موعد نطق خود با بیان اینکه استان اصفهان از چالش مهم آب رنج می‌برد، تأکید کرد: امید است با تدبیر استاندار اصفهان این معضل مهم و در هم پیچیده شهری در سطح ملی حل شود که برکات آن به توسعه شهر و رفاه شهروندان منتهی خواهد شد.

وی با اشاره به لزوم توجه به مسئله تقویت و توسعه گردشگری به عنوان یک اولویت برای استان و شهر اصفهان، گفت: نگاه و توجه به این بخش می تواند به برون رفت از مشکلات در استان با همکاری مدیریت شهری و استان منجر شود.

زندآور با بیان اینکه استان و شهر اصفهان دارای جاذبه های متنوع و متعدد برای گردشگران است، اظهار کرد: متأسفانه اصفهان جایگاه ویژه ای در عرصه بین المللی از لحاظ درآمدهای گردشگری ندارد.

نائب رییس کمیسیون شهرسازی، معماری و عمران شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه شعار سازمان بین المللی گردشگری در سال 2017«گردشگری توسعه پایدار» است، گفت: با نگاهی جامع برای سامان بخشی نظام ورود و خروج گردشگران داخلی و خارجی که از اصفهان بازدید می کنند بر اساس اصول علمی گردشگری نوین برنامه ریزی شود.

* لزوم ساماندهی گردشگری اصفهان مبتنی بر یافته های علمی

وی تصریح کرد: هر چند گردشگری در اصفهان بدون برنامه ریزی نیست بلکه مراد ساماندهی گردشگری مبتنی بر یافته های علمی است.

زندآور با اشاره به لزوم توجه و انجام با سرعت بیشتر ساخت هتل،‌ توسعه فرودگاه اصفهان و تاکسی های گردشگری اصفهان، اظهار کرد: با این مسائل می توان شاهد افزایش کمی و کیفی خدمات گردشگریان، جذب سرمایه، بهبود و بازسازی محیط شهری، پایداری بازار گردشگری و افزایش سطح اشتغال و درآمد در شهر اصفهان به عنوان نگین گردشگری ایران باشیم.

این عضو شورای اسلامی شهر خطاب به استاندار اصفهان، گفت: برای تبدیل شدن اصفهان به عنوان قطب مثلث گردشگری در سطح ملی باید تمهیدات لازم اندیشیده شود.

* ضعف فرهنگ عمومی برای جذب گردشگر در اصفهان!

وی ادامه داد: مطالعات انجام شده در مورد گردشگران خارجی حاکی از این است که آن‌ها نیز همچون شهروندان اصفهانی از آلودگی هوای اصفهان گلایه‌مندند.

این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان، گفت: ارتقاء فرهنگ گفتگو و پذیرش به سبک زندگی متفاوت، تعامل پایدار با گردشگران، سیاست های آموزشی و آگاه‌سازی شهروندان در خصوص تعمیم مؤلفه های فرهنگی و گردشگری، استفاده از رسانه های ارتباطی نوین به منظور جذب گردشگر و ساخت هتل، مهمانسراها منطبق با استانداردهای جهانی به ویژه میراث فرهنگی و گردشگری و تقویت روزافزون آن‌ها از عوامل توسعه، رشد و توجه به گردشگران است.

 

انتهای پیام/ پ