صفحه اصلی » مذهبی » عناوین برتر دین و اندیشه » برتری زن و مرد در کرامت تکوینی است

برتری زن و مرد در کرامت تکوینی است

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه گفت: زن و مرد در کرامت عمومی یکسان بوده و برتری آن‌ها نسبت به یکدیگر در کرامت تکوینی است.

تاریخ انتشار: ۱۳:۲۶ - دوشنبه ۱۳۹۳/۰۲/۱

به گزارش صاحب نیوز آیت‌الله عباس کعبی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم ضمن تبریک فرارسیدن ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) اظهار کرد: از منظر قرآن کریم، سنت نبوی و روایات اهل بیت زن و مرد در یک مرتبه وجودی هستند و آیت قرآن هم به این موضوع اشاره دارد که زن و مرد هیچ برتری و فضیلتی از لحاظ آفرینش نسبت به یکدیگر ندارند.

وی با اشاره به این‌که افراد در کرامت عمومی یکسان هستند و برتری آن‌ها نسبت به یکدیگر در کرامت تکوینی است، گفت: زن و مرد می‌تواند با آفرینش الهی به مرتبه و کمال انسانی برسند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه با اشاره به استناد غربی‌ها مبنی بر این‌که زن در اسلام به دلیل این‌که در خدمت خانواده است محدود شده،گفت: تمام آفرینش بر تشکیل و تداوم خانواده و نسل به وسیله زن و مرد بنا شده ‌است.

وی اظهار کرد: زن و مرد در مرتبه وجودی یکسان و از لحاظ تکالیف و نقش‌های فردی و اجتماعی متفاوت هستند و به همین دلیل نقش‌های متفاوتی در جامعه دارند.

کعبی افزود: تفاوت ‌نقش زن و مرد به معنای تبعیض نیست بلکه به لحاظ خلقت جسمی زن و مرد تفاوت‌هایی از نظر فیزیولوژی و زیستی دارند و به این دلیل نقش‌ آن‌ها گوناگون می‌شود در صورتیکه از لحاظ روح انسانی با یکدیگر یکسان هستند.

عضو مجلس خبرگان با اشاره به این‌که ترکیب بدنی نقش‌ها و کارکردهای زن و مرد را متفاوت می‌کند و به همین دلیل وظایف متفاوتی به عهده آن‌هاست، گفت: نقش زن در خانواده محوری، تداوم نسل و تربیت فرزند است که این نقش نباید نقش کوچک، حاشیه‌ای و بی‌ارزش در نظر گرفته شود چراکه ‌کمال انسانی در تحقق این نقش‌هاست.

وی خاطرنشان کرد: کمال یک زن در تعویض نقش خود به نقش‌های مردانه نیست همانطور که مردان با تعویض نقش مردانه خود به کمال نخواهند رسید و باید همه به این موضوع توجه داشته باشند که تعالی، پیشرفت، اقتدار و معنویت یک زن فقط از عهده نقش زنانه وی برمی‌آید.

کعبی در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه در نگاه‌های منفعلانه غربی نقش بنیادین زن در استحکام خانواده به ایجاد آرامش، مهر، محبت و تعمیق عواطف انسانی نادیده گرفته شده‌ است در حالیکه اگر این نقش‌ها نادیده گرفته شود و زن به ایفای این نقش‌ها نپردازد زندگی بشر سخت، ‌خشن، ‌بدون لطافت و رشد و معنا خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد