صفحه اصلی » مقاومت » معراجی‌ها » تنها آرزویم این است که اول، آزادی قصر شیرین را ببینم بعد بمیرم!

تنها آرزویم این است که اول، آزادی قصر شیرین را ببینم بعد بمیرم!

او از یاران شیرودی و کشوری و هادیان و دیگر خلبانان بیباکی بود که تا پای جان و شهادت در مقابله با دشمنان داخلی و خارجی به مقابله پرداختند. شجاعت و پایمردی او در جبهه های سومار و سرپل ذهاب آنچنان برجسته بود که 18 ماه ارشدیت درجه تشویق گردید.

تاریخ انتشار: ۱۲:۳۶ - سه شنبه ۱۳۹۳/۰۲/۲

به گزارش صاحب نیوز به نقل از سایت ارتشی : شهید سرلشکر یحیی شمشادیان در سال 1332 در خانواده ای مومن و زحمتکش در منطقه دلاورخیز غرب ایران (قصرشیرین) پا به عرصه وجود نهاد.

تحصیلات ابتدایی و هنرستان را در همان شهر به پایان رساند و با دیپلم برق در سال 1352 در هوانیروز استخدام شد، پس از گذراندن دورههای نظامی و زبان در تهران، جهت یادگیری پرواز بالگرد به دانشکده مرکز آموزش هوانیروز اصفهان اعزام گردید. خلبان شمشادیان از تیزپروازانی بود که ایمان به خدا و عشق به میهن اسلامی در تاروپودش ریشه دوانیده بود. او دورههای پراز با بالگرد جنگنده کبری و موشک تاو را با موفقیت پشت سرگذاشت و با درجه ستوان سومی به پایگاه هوانیروز کرمانشاه منتقل شد. عمر کوتاه و خدمت نظامی خلبان شمشادیان سرشار از ایمان و تعصب و خصایل اخلاقی برجسته است.
پروازهای متعدد تا قبل از جنگ در مناطق آشوبزده غرب و مبارزه با وطنفروشانی که منطقه و زادگاهش را مورد تهاجم قرار داده بودند قابل ستایش میباشد.

او از یاران شیرودی و کشوری و هادیان و دیگر خلبانان بیباکی بود که تا پای جان و شهادت در مقابله با دشمنان داخلی و خارجی به مقابله پرداختند. شجاعت و پایمردی او در جبهه های سومار و سرپل ذهاب آنچنان برجسته بود که 18 ماه ارشدیت درجه تشویق گردید.

در عملیاتهای مسلمبن عقیل و فتح و میمک در حالیکه فرمانده تیم پروازی را برعهده داشت به همراهی دیگر اعضای تیمش موفق شد در ارتفاعات 402 و دیگر مناطق عملیاتی 13 تانک و شمار زیادی از نیروهای دشمن را منهدم و هلاک کند. آخرین ماموریت او در تاریخ 15/7/1361 همراه با یک تیم سه فروندی بالگرد در ارتفاع 402 منطقه سومار میباشد.

1_shemshadian

او و تیمش در آن عملیات که به منظور پشتیبانی نیروهای زمینی و مقابله با ضد حمله دشمن وارد عمل شده بودند موفق میشوند ضمن سرکوب پاتک، تلفات و خسارات سنگینی به دشمن وارد کنند.

در آن عملیات خلبان شمشادیان و همپروازش خلبان واعظی در ساعت 30/15 بعدازظهر پس از ساعتها مبارزه در ارتفاع 402 هدف گلوله مستقیم تانک قرار میگیرند و سقوط میکنند. در آن سقوط، خلبان شمشادیان که یک پایش قطع شده بود بلافاصله شهید و خلبان واعظی جانباز میشود.
خلبان شمشادیان با درجه سرلشگری در آمار شهدای هوانیروز و جنگ منظور شده و مزارش در گلستان شهدای کرمانشاه میباشد.

شهید امیر سرلشکر خلبان یحیی شمشادیان

منبع

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد