اخبار محیط زیست
۱۲:۴۵ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۸/۲۲

اخبار زیست محیطی استان؛

تصویر برداری جدید از پلنگ ایرانی در پناهگاه حیات وحش عباس آباد/ مصدومیت مامور یگان حفاظت محییط زیست کاشان در درگیری با شکارچیان

مشاهده یک قلاده پلنگ ایرانی در مناطق حفاظت شده عباس آباد نایین، کشف دو آهوی ماده زنده در بازرسی از منزلی در گلپایگان و مصدوم شدن یکی از محیط بانان یگان حفاظت محیط زیست کاشان در جلوگیری از متواری شدن متخلف شکار و صید همراه با اسلحه قاچاق از جمله مهم ترین اخبار محیط زیست امروز استان بوده است.

به گزارش صاحب نیوز؛ رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نایین با اشاره به  تصویر برداری جدید از پلنگ ایرانی در پناهگاه حیات وحش عباس آباد، گفت: محمدرضا حلوانی، محیط بان پناهگاه حیات وحش عباس آباد در حین گشت و کنترل و حفاظت از زیستگاه ها، در اواسط روز این پلنگ را مشاهده و توانست با استفاده از یک دوربین معمولی و از فاصله حدودی ۸۰ متری در حالی که پلنگ با آرامش خاصی به او خیره شده است تصویربرداری کند.

حسین اکبری افزود: مشاهده پلنگ در روز به عنوان یک گونه شب فعال و تصویربرداری متعدد از آن در روز در زیست بوم عباس آباد نشان دهنده امنیت مطلوب برقرار شده توسط کلیه محیط بانان سختکوش بوده و یک دستاورد حفاظتی با ارزش محسوب می شود.

گفتنی است ثبت تصاویر در سال جاری و رویت مستقیم گونه و مشاهده نمایه های مختلف حضور از جمله ردپا، آثار طعمه خواری و قلمرو طلبی در نواحی متفاوت منطقه شاخصی از پویایی جمعیت و اهمیت بالای پناهگاه حیات وحش عباس آباد در زمینه حفظ گربه سانان است.

کشف دو آهوی ماده زنده در بازرسی ازمنزلی در گلپایگان

ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان گلپایگان در بازرسی از یک منزل مسکونی در این شهرستان موفق شدند دو آهوی ماده که به صورت زنده نگهداری می شد را کشف و ضبط کنند.

محیط بانان این اداره پس از اطلاع از نگهداری دو آهوی ماده در منزل مسکونی در گلشهر شهرستان گلپایگان با کسب مجوز از مقام قضائی، منزل مسکونی مورد نظر را بازرسی و موفق به کشف و ضبط  این دو حیوان شدند.

این آهوان به صورت زنده شکار شده و در منزل مسکونی نگهداری می شدند.

شایان ذکر است در این زمینه یک نفر دستگیر و جهت سیرمراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شد.

مصدومیت مامور یگان حفاظت محییط زیست کاشان در درگیری با شکارچیان

محیط بانان این اداره محیط زیست کاشان در گشت و کنترل منطقه حفاظت شده قمصر- برزک و  کسب خبر تکمیلی مبنی مشاهده چند متخلف در محدوده روستای قهرود  به منطقه اعزام و منطقه را تحت نظر قرار داده که متوجه حضور چهار نفر متخلف شدند.

محیط بانان با مشاهده این متخلفان که همراه خود سلاح ، کوله پشتی و ادوات شکار حمل می کردند، دستور ایست داده که آنها بدون توجه به این دستور، شروع به تیراندازی کردند و با محیط بانان درگیر شدند.

در این درگیری فیزیکی یکی از محیط بانان دچار صدمات شدیدی از ناحیه دست و پا شد ولی با شهامت از فرار متهم حامل اسلحه قاچاق جلوگیری کرد.

از این متخلفان یک قبضه اسلحه غیر مجاز و ادوات شکار کشف و ضبط شد و پرونده متهمان جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند. پ

انتهای پیام/ن