139408251026585386521094
۰۷:۴۰ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۸/۲۴

در آستانه روز حماسه و ایثار شهر شهیدان؛

۲۵ آبان؛ حماسه جاودانه مردم اصفهان/ «لبیک یا زینب(س)» همچنان از دل و جان اصفهانی ها می خروشد

امروز اما اصفهان دوباره به سالروز تشییع ۳۷۰ شهید عملیات محرم، که با رمز یا زینب(س) به دل دشمن زدند، نزدیک می شود و تلاقی این حماسه با حماسه این روزهای مدافعان حرم زینبی، بیانگر پایداری ۴۰ ساله مردم اصفهان پای انقلابشان است.

صاحب نیوز-عارف نصر/ روزهای پایانی آبان ماه، برای نسل های اول و دوم انقلاب روزهای پرخاطره ای است، روزهایی که همراه با اشک و غرور در دفترچه خاطرات و اذهان بسیاری از مردم اصفهان ثبت شده است. درست 35 سال پیش در چنین ایامی مردم شهر اصفهان میزبان فرزندان خود بودند تا آن ها را در قلب شهر یعنی گلستان شهدای عزیزشان، به دست خاک بسپارند.

در آن سال ها رزمندگان غیور استان اصفهان از لشکرهای 14 امام حسین(ع)،  هشت نجف اشرف و کربلا در کنار دیگر رزمندگان غیور دفاع مقدس از سراسر کشور در عملیاتی به نام محرم با رمز مقدس یا زینب(س) در مرز کشور عراق در استان ایلام شرکت کردند و از این عملیات 370 لاله پرپرشده به استان بازگشت.

اگرچه آن عملیات با موفقیت چشم گیری همراه بود، اما طغیان ناگهانی رودخانه « دویرج» سطح آب را از 30 سانتی متر به بیش از 2-3 متر رسانده بود و زمانی رزمندگان متوجه طغیان عجیب رودخانه در طول شب شدند که دو گردان به آب زده بودند و رزمنده های عزیزی جام شهادت سر کشیدند.

به فاصله دو هفته از این عملیات پیکر این عزیران آماده انتقال به اصفهان شد؛ مردم و مسئولان در آن زمان در یک وحدت مثال زدنی در عرض چند روز شهر را آماده استقبال از شهدا کردند و در فاصله یک روز مانده به مراسم تشییع و تدفین بالغ بر 16 خانه را در محله لسان الارض، پشت حسینیه لسان الرض در حوالی تخت فولاد اصفهان را با همراهی خوب و استقبال عجیب مردم محل تخریب کرده تا جا برای دفن این عزیزان فراهم شود.

در شبی هم که شهدا به اصفهان آمدند مردم داوطلب دسته دسته برای غسل و آماده سازی شهدا برای مراسم آمدند و در روز 25 آبان ماه مردم اصفهان حماسه ای آفریدند.

آن چه در ذهن شهروندان با سن و سال تر اصفهان مانده است از قیامتی است که شهر اصفهان در این مراسم به راه انداخت، کل مردم شهر از همه گروه ها و سنین آمده بودند و مراسم بدون مشکل و همراهی مردم و مسئولان پیگیری شد.

این شور و شعور مردم اصفهان به خوبی از تمام حجله هایی که برای شهدا از روزهای پیش در تمام کوچه های شهر زده بودند و فداکاری آن ها برای ثبت این روز مقاومت قابل پیش بینی بود.

این سطح از فداکاری مردم استان و نیز همراهی آن ها با انقلاب نوپای اسلامی، موجب شد امام خمینی(ره) نیز مردم این خطه را ستایش کنند و در جملاتی گهربار در مورد این حماسه مردم اصفهان فرمودند: « شما در کجای دنیا می توانید جایی را مثل استان اصفهان پیدا کنید؟ همین چند روز پیش فقط در شهر اصفهان حدود 370 نفر را تشییع کردند. مع ذالک همین شهید داده ها و داغ دیده ها همچنان به خدمت خود به اسلام ادامه می‌دهند، امروز مردم ما فهمیده‌اند که تا فداکاری نباشد، اسلام را نمی‌شود پیش برد و می‌دانند که همۀ‌ ما باید برای اسلام فدا شویم.»

شاید خاطره این روزها با گذران روزها و گرفتاری مردم در روزمرگی ها در حال فراموشی بود، اما دیدار تاریخی مردم اصفهان با رهبر معظم انقلاب در سال 89 در این روز  و صحبت های امام خامنه ای در مورد حماسه آفرینی مردم اصفهان به خوبی گرایی بود که به نسل سوم و چهارم انقلاب اسلامی در این استان داده شد تا سرگذشت هم استانی ها و پدران و مادران خود را در این روزها پیگیری کنند و بار دیگر این یوم الله در اصفهان جان بگیرد.

حضرت آیت الله خامنه ای در آن روز در مورد مردم اصفهان فرمودند: «در یک روز 370 شهید را تشییع کردند، خم به ابرو نیاوردند، همان روز اعزام به جبهه داشتند، پشتیبانی داشتند، و ننشستند و حرکت کردند». این خود مطلعی زیبا برای ثبت روزی تحت عنوان روز حماسه و ایثار مردم اصفهان در دل های مردم کشور بود تا از یاد نبریم نقش پدران، مادران، همسایگان، همشهری ها و هم استانی های خود در رشد انقلاب اسلامی را.

اما امسال همزمان با نزدیک شدن به این ایام به خوبی هم نقش استان اصفهان در دفاع از حرم حضرت زینب(س) نمایان شده است و بار دیگر آن شعارهای یا زینب (س) مردان دفاع در عمل فرزندان آن ها تجلی پیدا کرده است و در پاییز امسال بار دیگر شهیدی بی سر از سرزمین شام برای مردم استان آمده و هم در همین ایامی که گروه گروه و فوج فوج مردم اصفهان با لبیک یا حسین(ع) و با پای پیاده راهی سرزمین عشق کربلا شده اند، پیکر شهید آقادادی ها به استان برگشته، تا به تمام کسانی که گمان کرده اند می توان با برخی رنگ و لعاب های دنیوی مردم این خطه از ایران را از انقلابی گری و دفاع از حریم آل الله پشیمان کرد، این نکته اثبات شود که این مردم از سال ها پیش وفادارای و ثبات قدم خود را در راه اسلام اثبات کرده اند و آثار آن در گوشه گوشه فرهنگ و تاریخ و تمدن این شهر به اثبات رسیده است.

انتهای پیام/ ی