DSC02467-768x432
۱۰:۳۸ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۸/۲۵

گفتگو با مدیر موسسه «فلق» اصفهان؛

اصفهانی ها دارای بهترین رتبه در آموزش قرآن هستند/ بهره گرفتن از فضای مجازی برای انسجام فعالیت های قرآنی

فضای مجازی عامل خوبی برای این انسجام و حفظ آموزه­ ها است؛ به عنوان مثال باید گروهی برای حافظان و قاریان ایجاد شود تا با هم تعامل کنند و تجربیات خود را در اختیار دیگران بگذارند تا هم حفظ استمرار بیشتری داشته باشد و هم به یکدیگر کمک و راهنمایی کنند.

به گزارش صاحب نیوز؛ هر کجای کشور که نمایشگاه فرهنگی و عرضه کتاب باشد تقریبا ردی از آنها هست؛ «موسسه فلق» حالا یکی از شناخته شده ­ترین موسسات قرآنی کشور است که توانسته خود را در عرصه ملی به اثبات برساند. به همین بهانه با حامد کمال مدیر این موسسه اصفهانی، به گفتگو نشستیم تا از رمز موفقیت و البته دغدغه ­های قرآنی که دارند سوال کنیم.

 

در ابتدا بگویید موسسه فلق چه کارها و برنامه هایی دارد؟

  • حامد کمال: در قالب آموزش و ترویج فعالیت های قرآنی مشغول به کار هستیم و فلش کارت قرآنی و کتاب و محصولات قرآنی تولید می ­کنیم. در کنار آن موسسه دیجیتالی فلق رایانه و نشر دیجیتال و تبلیغات قرآنی را هم داریم.

گفتید در حوزه آموزش قرآنی هم هستید؟

  • البته نه به سبک کلاسیک، بلکه به صورت بسته ­های کمک آموزشی کار کرده ایم. به عنوان ابزار کمک آموزشی دو کلاس هم داریم ولی سعی کردیم به صورت غیرحضوری و در فضای مجازی باشد که با توجه به مشغله مردم بهتر استقبال می­ شود.

تولیدات شما از نظر محتوایی چگونه است؟

  • ما آیات را دسته بندی کردیم و برای اقشار مختلف آیات مختلف داریم، مثل محیط زیست، یا خوردنی­ ها، پوشیدنی­ ها، اقوام و… که برای هر کدام بسته­ های فلش کارتی تولید کردیم.

موسسه شما یکی از موفق­ ترین تولیدات قرآنی در کشور است؛ رمز توفیق فلق را در چه می­ دانید؟

  • ما ادعایی در این قضیه نداریم چون بحث قرآنی و تعالیم ناب آن است اما اگر ایده نو و تازه­ ای در کاری باشد به طور قطع بین مخاطب جا باز می­ کند و مهمتر اینکه مردم هزینه برایش کنند تا بسته قرآنی را در اختیار بگیرند. این نشان می ­دهد مردم تمایل دارند تا محصولات قرآنی در سبد خانوده آنها استفاده شود و برایشان اهمیت دارد برای همین سعی کردیم کارهایی داشته باشیم که مردم دوست داشته باشند.

خود شما از حافظان قرآن هستید و موسسه فلق هم از تواشیح شروع به کارکرده است؛ هنوز هم آن گروه تواشیح فعالیت دارد؟

  • ما یک گروه تواشیح هستیم که با دکتر نیکدستی همراهی کردیم و به نوعی موسسه فلق را از گروه آنها برداشتیم ولی این به معنای دنباله روی نبوده زیرا فعالیت ما کاملا مجزا و ابداعی است. تا به حال موسسه­ ای به صورت تصویری آیات را مجزای از هم  معرفی نکرده و ما در این کار پیشرو هستیم.

این ایده را هم ما از سخنان مقام معظم رهبری گرفتیم که در دیداری که با قاریان داشتند توصیه کردند تا آیات قرآنی را به صورت  کاربردی و تصویری ارائه دهیم. خدا کمک کرد و کار مورد استقابل واقع شد. بیش از 12 سال است که قریب به یک میلیون نسخه فلش کارت دراینباره تولید و توزیع کرده ایم.

طی این فعالیت ­های قرآنی خاطره جالبی هم دارید؟

  • بله؛ خاطرات زیاد است، البته بیان خاطره نیاز به فکر کردن دارد، ولی یادم است در یکی از جلسات قرآنی سال ۶۹ روحانی آقای میرخلف­زاده برادر شهید و فردی قرآنی بود، هر بار مسابقه ­ای می­ گذاشت هزار تومان جایزه به بچه­ ها می ­داد که در آن زمان مبلغ خوبی بود. یک بار از من سوالی پرسید و من جواب دادم و هزارتومان گرفتم، خیلی برایم شیرین و بیاد ماندنی بود به طوری که  بعدها آن سوال یکی از ایده­ های کار موسسه فلق شد.

مگر سوال چه بود؟

  • اینکه نام محمد در کدام سوره آمده است؛ در چهار سوره آمده بود که جواب دادم و همین باعث شد تا من بعدها ایده فلش کارت پیامبران را در موسسه کار کنم، ایده­ ای که از همان سوال بود.

یک سوال دیگر هم مربوط به حروف جار و مجرور بود که در قالب شعر ارائه می­ شد، من برای پاسخ دادن آن را حفظ کرده بودم، الان متوجه شدم این جار و مجرور چیست و ملکه ذهنم شده است.

به عنوان یکی از فعالان موفق قرآنی در اصفهان وضعیت و جایگاه قرآن در این شهر را چطور ارزیابی می ­کنید؟

  • رتبه قرآنی اصفهان در کشور نمونه است؛ سه سال مستمر در کشور اول هستیم و از نظر آموزش­ های قرآنی بهترین رتبه را اصفهانی­ ها دارند. خیلی از پیشکسوت های اصفهان داوران قرآن در سطح ملی و حتی در سطح بین المللی بوده و هستند که نشان از جایگاه خوب اصفهان در قرآن و فعالیت های قرآنی دارد.

وضعیت منطقه غرب اصفهان را در خصوص فعالیت های قرانی چطور می بینید؟

  • در بحث آموزش­ های قرآنی جای کار زیادی دارد؛ متاسفانه بیشتر جلسات قرآنی در شمال اصفهان است و در این منطقه با وجود ظرفیت­ های خوبی که وجود دارد موسسه قرآنی نداریم. در این مدت هر چه تلاش کردیم تا مکانی برای تاسیس موسسه قرآنی به ما بدهند هنوز کاری نشده و در حال حاضر علاقه مندان به فعالیت­ های قرآنی مجبور هستند به آن طرف شهر بروند.

جای تاسف است که در این منطقه موسسه نداریم.

یکی از مشکلات حافظان قرآنی این است که چون زمینه استفاده ندارند عمدتا آموخته های خود را فراموش می کنند؛ پیشنهاد شما چیست؟

  • فضای مجازی عامل خوبی برای این انسجام و حفظ آموزه­ ها است؛ به عنوان مثال باید گروهی برای حافضان و قاریان ایجاد بشود تا با هم تعامل کنند و تجربیات خود را در اختیار دیگران بگذارند تا هم حفظ استمرار بیشتری داشته باشد و هم به یکدیگر کمک و راهنمایی کنند.

انتهای پیام/ ندای اصفهان