صفحه اصلی » سیاسی » مشکلات شهرضا و فرماندار جدید/ ملاک هایی که برای انتخاب فرماندار باید مدنظر قرار گیرد

نقد و نظر؛

مشکلات شهرضا و فرماندار جدید/ ملاک هایی که برای انتخاب فرماندار باید مدنظر قرار گیرد

بالغ بر 15 روز است که فرماندار سابق شهرضا، به عنوان مدیرکل امور روستایی استانداری انتخاب شده و در این میان صحبت های زیادی پیرامون فرماندار جدید مطرح شده است؛ اما آنچه مهم است توانمندی های فردی است که این منصب را برعهده می گیرد.

تاریخ انتشار: ۱۹:۰۰ - جمعه ۱۳۹۶/۰۹/۳

به گزارش صاحب نیوز؛ آرمان دباغ در شهرضا نیوز نوشت: شهرستان شهرضا به عنوان بزرگ ترین شهرستان جنوب استان اصفهان، از گذشته تاکنون دارای اهمیت زیادی بوده است و همین اهمیت موجب شده است که یکی از مهم ترین پایگاه های مردمی در استان به شمار برود.
شهرستان از گذشته یک شهرستان صنعتی محسوب شده و وجود شهرک های صنعتی متعدد و به ویژه شهرک بزرگ رازی به عنوان دومین شهرک صنعتی بزرگ ایران آن را به عنوان مهد صنعت استان قرار داده است که تصویب یک منطقه ویژه اقتصادی در ابتدای دهه 90 نیز گواه بر این مدعا است.
شهرضا از طرفی به دلیل وجود دانشگاه های آزاد، پیام نور، دولتی و فنی و حرفه ای در طول ایام روز جمعیت بالایی را در خود پذیرایی می کند که موقعیت آن را در سطح استان ویژه کرده است.
قرارگیری در محل تلاقی پنج استان کشور و فعالیت های گروه های سیاسیی متعدد در سطح شهرستان و سطح بالای تاثیرگذاری شهرستان بر جامعه سیاسی استان نیز از دیگر نکات مهم در ارتباط با شهرستان است.

شهرضا به واسطه این پویایی سیاسی، به عنوان دومین شهر سیاسی استان شناخته شده که البته در کنار این پویایی، لزوم میریت صحیح و منطقی فضای سیاسی نیز در این زمینه با اهمیت است تا تعاملات احزاب به تقابل تبدیل نشود.
به دلیل این سطح از اهمیت شهرستان، همواره مدیران ادارات شهرستان بهه عنوان یکی از مهم ترین گزینه ها برای تصدی کرسی های مدیریت استانی محسوب شده و بسیاری از اشخاصی که امروز در جایگاه های مدیریتی استان و کشور قرار دارند، یا اهل شهرستان شهرضا بوده و یا مدیریت خود را از این نقطه از کشور آغاز کرده و این مدیریت بر شهرستان شهرضا نقطه پرشی برای آن ها بوده است.
پیش از این در سال 92 و پس از آن که سیدرضا عقدایی، فرماندار اسبق شهرضا به عنوان معاون سیاسی و امنیتی استاندار مشخص شد، محسن گلابی، معاون وقت فرمانداری نجف آباد، در حکمی از سوی رسول زرگرپور به عنوان فرماندار شهرضا منصوب شد.
با روی کار آمدن دولت دوازدهم، حرف و حدیث ها در مورد تغییر استانداران نیز بالا رفت و با وجود اینکه استانداران حاضر انتخاب شده همین وزیر فعلی کشور و دولت روحانی بودند، اما از همان ابتدا تغییراتی در برخی از استان ها ایجاد شد.
استان اصفهان نیز از جمله استان هایی بود که صحبت های زیادی درمورد تغییر استاندار آن شنیده می شد و برخی گروه های تندرو سیاسی سعی در فشار برای انتخاب برخی افراد رادیکالی در این منصب داشتند، اما در نهایت وزیر کشور محسن مهرعلیزاده را به عنوان استاندار جدید انتخاب کرد.
انتخاب استاندار جدید موجب شد که شایعات در مورد تغییر فرماندار شهرضا قوت بگیرد و در نهایت محسن گلابی در 14 آبان ماه در حکمی از سوی استاندار جدید به عنوان مدیرکل امور روستائی و شوراهای استانداری اصفهان انتخاب شد.
اکنون بالغ بر 15 روز است که از انتخاب فرماندار شهرضا به عنوان مدیر کل امور روستایی استان می گذرد و در این مدت شهرضا توسط سرپرست فرمانداری مدیریت می شود.
صرف نظر از این که تداوم این عدم حضور فرماندار در شهرستان چه تاثیری بر فضای شهرستان و پیشبرد اهداف پیش رو در میان مدت و بلند مدت می گذارد، توجه به برخی نکات در انتخاب فرماندار شهرضا حائز اهمیت است.
اگرچه آمار بیکاری شهرستان شهرضا با درصدهای متفاوتی توسط مسئولان بیان می شود، اما آخرین آماری که توسط تمام مسئولان به صورت واحد بیان شده و مدیران شهری در آن اتفاق نظر دارند، 14 درصد است که دو درصد بیش تر از آمار استانی و چهار درصد بیش تر از آمار کشور است و این درحالی است که صنایع عظیمی در شمال شهرستان در حال فعالیت هستند و رفع مشکلات این صنایع برای افزایش بهره وری و نیز آماده سازی قشر جوان و جویای کار برای جذب در این صنایع بر عهده مدیریت شهرستان در درجه اول است.
از طرفی یکی از دغدغه های مردم شهرستان در سال های گذشته که حتیی در صحبت های نماینده مردم شهرضا در بین مردم شهرضا در مسجد اصحاب کسا در ابتدای هفته جاری مطرح شد، بحث فرمانداری ویژه شدن شهرستان است.
صحبت ها پیرامون فرمانداری ویژه شدن شهرستان، از اواخر دهه 80 مطرح شد و نخبگان شهرستان، راه برون رفت شهرضا از مشکلات حاضر را تبدیل شدن به فرمانداری ویژه مطرح می کردند و هم اکنون نیز به عنوان یک دغدغه در سطح مسئولان رده بالای شهرستان مطرح شده است و فرماندار جدید باید بتواند زمان گذار از دوره فرمانداری به فرمانداری ویژه شدن شهرستان را تسهیل کند تا هرچه زودتر این خواسته قدیمی و مهم مردم شهرستان محقق شود.
پیگیری مشکل آب آشامیدنی شهرستان یکی دیگر از وظایفی است فرماندار جدید باید با جدیت آن را دنبال کند؛ کیفیت آب شهرستان در حال حاضر مورد اعتراض بسیاری از مردم شهرضا واقع شده است و این مرکز جمعیتی 200 هزار نفری در تابستان امسال به سختی آب شرب خود را تامین کرد و ادامه روند خشکسالی به تبیر بلند مدت در زمینه آب شرب مردم شهر اهمیت دوچندان داده است که پیگیری جایگزینی منابع آبی جدید برای شهرضا باید از هم اکنون توسط فرماندار انتصابی جدید پیگیری شود.
این گزارش ادامه دارد…

انتهای پیام/شهرضانیوز/ ی

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد