صفحه اصلی » اقتصادی » خشکی سیب های سمیرم به چه بهایی؟!/ فعالان محیط زیست هم واکنش نشان دادند

سریال دنباله دار یک طرح 18 ساله؛

خشکی سیب های سمیرم به چه بهایی؟!/ فعالان محیط زیست هم واکنش نشان دادند

انتقال آب؛ موضوعی که این سال ها و با ادامه خشکی و خشکسالی ها در جای جای کشورمان شنیده یا مطرح شده و هر از گاه نیز خبری در این رابطه در رسانه ها منتشر می شود.

تاریخ انتشار: ۱۳:۰۶ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۵

به گزارش صاحب نیوز؛ به نقل از سمیرم خبر، یکی از آخرین خبرهایی که چندی قبل، در دو خبرگزاری ایمنا و ایسنا و به نقل از نماینده سمیرم در مجلس کنونی منتشر شد، حکایت از منتفی شدن انتقال آب از ونک سمیرم به کرمان و رفسنجان داشت.
نماینده مردم سمیرم در مجلس دهم، تابستان سال گذشته به این رسانه ها، با بیان اینکه طرح انتقال آب سمیرم به رفسنجان منتفی شده و این طرح خلاف عدالت بود، گفته بود: طرح انتقال آب به رفسنجان ضربه سنگینی به محیط زیست و بیت المال وارد می کرد که خوشبختانه با پیگیری های لازم این طرح در حال حاضر منتفی شده است.
سلیمی این را هم گفته که، آب سمیرم در ابتدا حق مردم شهرستان سمیرم است و اگر هم پس از تامین آب سمیرم، قرار بر انتقال آب به شهر دیگری باشد، اصفهان در اولویت قرار دارد.
اما یکی دو هفته گذشته، خبری در روزنامه شهروند منتشر شده، که نشان از مجوز گرفتن انتقال آب ونک به رفسنجان، با دستور و پیگیری کلانتری، رییس سازمان محیط زیست کشورمان، دارد.
عضو شبکه‌ تشکل‌های غیردولتی محیط ‌زیستی چهارمحال و بختیاری، در همین رابطه گفته است:« انتقال آب ونک سمیرم به رفسنجان مجوز گرفته است»
خاکپور افزوده: این طرح با سرمایه‌گذاری شرکت عمران رفسنجان اجرا می‌شود و موافقت اولیه وزارت نیرو با این پروژه به دهه ۷۰ برمی‌گردد که همان زمان که هنوز خیلی بحث ارزیابی و مطالبات محیط زیستی مطرح نبود هم نمایندگان منطقه مخالفت شدید با اجرای پروژه داشتند و پروژه اجرا نشد و در دولت‌های بعدی هم اصلا امکان اجرا نیافت.
این فعال محیط ‌زیست، با گفتن این موارد، نکات مهم این مجوز را بازگو کرده و گفته است: «این میزان انتقال آب براساس میزان نرمال آوردِ آب طراحی شده درحالی‌که اکنون براساس آمار هواشناسی ۴۸‌درصد کاهش آورد داشته‌ایم و این یعنی که اصلا دیگر آبی برای انتقال وجود ندارد و حتی پیش‌بینی کرده‌اند که اگر آب کم بود هم بعد از سد و در مسیر بازگشت دوباره رودخانه به چهارمحال، آب پمپاژ شود و به سد برگردد!»
واکنش فعالان محط زیست
تصمیم عیسی کلانتری اما واکنش تند فعالان محیط ‌زیست را نیز به دنبال داشته است. شبکه‌ تشکل‌های غیردولتی محیط ‌زیستی و منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری در نامه‌ای خطاب به «ملت شریف ایران» از صدور مجوز انتقال آب ونک سمیرم به رفسنجان با دستور عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست خبر و نسبت به پیامدهای آن هشدار داده اند.
این تصمیم در شرایطی گرفته شده که این طرح نه برای تأمین آب شرب بلکه برای کشاورزی در یک منطقه خشک ایران در دستور کار قرار گرفته است و نه‌تنها کارشناسان سازمان محیط ‌زیست بلکه حتی کارشناسان وزارت نیرو نیز با آن مخالفند.
فعالان محیط‌ زیست در این نامه نوشته‌اند: «کارون بزرگ و حیات‌بخش، دهشتناک‌ترین روزگارانش را می‌گذراند. تغییرات اقلیمی و خشکسالی‌ها به همراه سدسازی‌های بی‌رویه و پروژه‌های انتقال آب، آورد آن را بشدت کاهش داده است. ظرفیت ذخیره و نگهداری تعداد پنج سد موجود روی این رودخانه برابر ۱۴‌میلیارد مترمکعب است که با لحاظ کاهش شدید آورد کارون در سال‌های اخیر – که ناباورانه از ۲۷‌میلیارد مترمکعب سالانه به ۹‌میلیارد مترمکعب هم رسیده است – اضافه‌بر خالی ماندن این سدها و کاهش شدید ظرفیت تولید برق آنها، آب جریان‌یافته نیز به کمتر از یک‌سوم حق‌آبه زیستی (دبی پایه) آن کاهش پیدا کرده است.»
شبکه‌ تشکل‌های غیردولتی محیط ‌زیستی و منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری تأکید کردند: مجوز طرح انتقال آب سمیرم به رفسنجان که از سوی سازمان حفاظت محیط ‌زیست صادر شده است نه برای تأمین آب شرب، بلکه برای تعادل‌بخشی دشت رفسنجان و به کام پسته‌کاران و سرمایه‌گذاران شرکت عمران رفسنجان کلید خورده است.
صدور چنین مجوز فاجعه‌باری از سوی سازمانی که وظیفه و ماموریت آن دفاع تمام‌قد از حق‌آبه‌های زیستی و پاسداری بی‌محابا از محیط ‌زیست این سرزمین است، شرم‌آور و ناامید‌کننده است.
اما از این موارد گذشته اشاره ای کوتاه به برخی گزارش ها و اخبار منتشر شده در گذشته درباره این انتقال بالای ۷۰۰ کیلومتری خالی از لطف نیست.
نهم اسفندماه ۹۴ رادیو ایران، در بسته خبری چشم انداز بامدادی گزارش مفصلی از آخرین رویدادهای مربوط به طرح انتقال آب سمیرم به رفسنجان با «عنوان ونک-سولگان-رفسنجان» پخش کرد.
بعد از آن در بیست و پنجمین روز همان اسفندماه یکی از خبرگزاری های استان چهارمحال و بختیاری اینگونه نوشت: بولدوزرهای شرکت عمران رفسنجان در «چشمه علی بُروجن» آغاز به کار کردند. بدون آنکه برای انتقال آب ونک سمیرم به رفسنجان مجوزی دریافت کرده باشند.
به نام آب شرب، به کام کشاورزی
محتوای آن گزارش رادیویی که با تیتر «به نام آب شرب، به کام کشاورزی» پخش می شد اما خبرهای جدید و قابل ملاحظه ای درون خود داشت. گویا آخرین جلسه مربوط به احداث سد ونک که از توابع سمیرم استان اصفهان است از سوی مدیران دو استان کرمان و چهارمحال بختیاری در همان زمستان سال ۹۴ برگزار شده و تصمیماتی هم در آن گرفته شده است.
مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان هم همان سال، مجموع نیاز آب مردم برای مصارف شرب در لُردگان چهارمحال و بختیاری را ۳۰ میلیون متر مکعب عنوان می کند.
محمد درویشۀ به موضوع انتقال آب به رفسنجان هم می پردازد و می گوید: پربازده ترین نوع کشاورزی، یعنی محصول پسته را در رفسنجان با درآمدی معادل سه میلیارد دلار داریم اما میزان آب مصرفی، هزینه ای بیشتر از هشت میلیارد دلار می شود، بنابراین تولید پسته، انتقال آب و توسعه کشت و کشاورزی به هیچ عنوان به صرفه و منطقی نیست.
به گفته این فعال محیط زیست؛ اگر مسوولان می خواهند اقدام و عمل اساسی انجام دهند باید چاه های منطقه رفسنجان را پلمپ کنند تا به تعادل بخشی برسند یا اینکه از نمک زدائی خاک و انرژی خورشیدی از دریای عمان با هزینه ای بسیار کمتر برای انتقال آب اقدام کنند.
در سوی دیگر ماجرا استان اصفهان و مسوولان این استان و شهرستان سمیرم همان سال حرف هایی زده اند.
استاندار سابق اصفهان، که عمده سوابق کاری او در بخش آب بود، در یکی از آخرین اظهار نظرهایش درباره همین انتقال آب گفته است: در زمان مسئولیتم به عنوان معاون وزیر نیرو، اولین کسی بودم که با ۱۲ دلیل با طرح انتقال آب سمیرم به رفسنجان مخالفت کردم و الان هم در تلاشیم که این مسئله را لغو کنیم، کما اینکه تا کنون در دو کمیسیون هم لغو شده است و زمانی که این مسئله به نتیجه رسید اعلام خواهیم کرد.
زرگرپور گفته بود: ۱۰۰درصد با اجرای طرح انتقال آب از سولگان به رفسنجان مخالفیم و هرگونه اتفاقی در حوضه آبریز استان با توجه به تعریف مدیریت یکپارچه آب باید با اصفهان هماهنگ شود.
به هر روی سرنوشت اجرای این طرح، که یک سوی آن باغ ها سیب و سوی دیگرش مزارع پسته رفسنجان، قرار دارند با تناقض گویی هایی همراه است، که آخرین خبرهای آن از زبان کلانتری عنوان شده و روزنامه شرق نیز چندی قبل، تیتر یک خود را به این موضوع اختصاص داده و نوشته است: « انتقال آب ونک به باغات پسته رفسنجان ». این روزنامه اصلاح طلب، نیز گویا در این گزارش به آثار تخریبی زیست محیطی بویژه برای حوضه آبی کارون و دشت چهارمحال و سولگان-ونک تکیه و تاکید کرده است.
سلیمی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اما بلافاصله بعد از تیتر یک شرق، با وزیر نیرو در دولت دوازدهم، دیدار و مراتب اعتراض و نگرانی مردم شهرستان سمیرم را نسبت به خبر درج شده در خصوص انتقال آب ونک سمیرم به رفسنجان اعلام کرد. اردکانیان نیز قول داده در اسرع وقت موضوع را پیگیری و آنچه دغدغه مردم شهرستان است را به صورت کارشناسی و تخصصی لحاظ کنند و در جلسه ای که در آینده نزدیک تشکیل می شود تصمیم نهایی اعلام شود.
اما بواقع باید گفت موضوع مهمتر در این میان ادامه خشکی منطقه سمیرم تا همین امروز و نباریدن حتی یک قطره باران در آخرین روزهای ماه دوم پاییز است. روزهایی که چشم انتظار برف و بارانند تا همین آب موجود منطقه که با کاهش و پایین رفت چشمگیری همراه بوده دست کم جانی تازه بگیرد و اندکی به جوشش بیفتد.
بد نیست این را هم یاداوری کنیم که از سمیرم اصفهان تا رفسنجان در استان کرمان 600 کیلومتر راه و فاصله در پیش است. فاصله ای که در حقیقت مشکل از همان فاصله هاست. همین فاصله های طبقاتی، جفرافیایی، مسافتی و …

گزارش از محمود افشاری

انتهای پیام/ سمیرم خبر/ گ

دیدگاه‌ها

  1. مهران پوستی گفته :

    این طرح از هر نظر و کاملاً مردود است. ولی اگر واقعاً در چهارمحال هم مخالفتی با این طرح وجود دارد، پس چرا نام هیچ یک از نمایندگان چهارمحال در میان نام 46 نماینده در نامه تذکر کتبی به رییس جمهور در این مورد دیده نمی شود؟! ضمن احترام به شبکه تشکل های محیط زیستی چهارمحال، اگر واقعاً صداقتی وجود دارد، بایستی این سؤال را از نمایندگان خود در مجلس بپرسند.
    قابل ذکر است که قسمتی از این آب انتقالی هم به کشاورزی خود چهارمحال اختصاص یافته و طرف امضا کننده قرارداد انتقال هم شرکت آب چهارمحال است! با یادآوری اینکه متأسفانه نه تنها هیچگاه از شبکه تشکل های محیط زیستی چهارمحال مخالفتی با برداشتهای عظیم و کاملاً غیر قانونی از زاینده رود در چهارمحال دیده نشده، بلکه عملاً از این کار حمایت هم می کنند!

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد