2187661
۱۳:۵۲ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۵

آنچه در سیزدهمین جلسه شورای شهر گذشت؛

تفویض اختیارات بیشتر، خواسته شهردار اصفهان/ استاندار هنوز شورای شهر را به حضور نپذیرفته است

سیزدهمین جلسه شورای شهر اصفهان، درحالی امروز برگزار شد، که درخواست فرمانداری از شورای شهر برای پرداخت هزینه هایی به عنوان سهم شهرداری در انتخابات اردیبهشت ماه و تعویض یک زمین در خارج از شهر، با برخی از املاک شهرداری در مرکز شهر از جمله مهم ترین مسائل مورد بحث بود.

به گزارش صاحب نیوز؛ سیزدهمین جلسه علنی شورای شهر پنجم اصفهان، صبح امروز در حالی برگزار شد که در ابتدای جلسه تنها 10 نفر از اعضای شورای شهر حضور داشتند.

فتح الله معین، در ابتدای جلسه حول محور هفته بسیج صحبت هایی کرد و در این زمینه به نقش بسیج در ابتدای انقلاب اسلامی و سپس جنگ تحمیلی پرداخت و در کنار اشاره به الگوبرداری از این تشکیلات در کشورهای همسایه و پیروزی بر داعش  به سایر عملکردهای بسیج در جامعه نپرداخت.

وی در ادامه نیز با استناد به صحبت های مقام معظم رهبری بر نقش غیر سیاسی و غیر جناحی بسیج تاکید کرد و پیروزی بر داعش را به ملت عراق و سردار سلیمانی تبریک گفت.

در ادامه این جلسه، لوایح و دستورالعمل های جلسه شورای شهر قرائت شد که از جمله مهم ترین آن ها درخواست فرمانداری برای پرداخت مبلغ دو میلیارد علاوه بر سه میلیارد قبلی بابت مشارکت شهرداری در برگزاری انتخابات اردیبهشت ماه به فرمانداری اصفهان و نیز اختصاص بودجه برای کف سازی چهارباغ از دیگر مصوبات بود.

گله های مدیرکل اوقاف در همکاری نامناسب میراث فرهنگی

همزمانی با  هفته وقف، زمینه حضور حجت الاسلام صادقی، مدیر کل اوقاف اصفهان، را در جلسه امروز شورای شهر اصفهان فراهم کرد. مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان با دست پر به این جلسه آمد و پس از ارائه دورنمایی از اقدام های انجام شده، اعلام آمادگی کامل برای همکاری با شهرداری را در صحن علنی چندین بار بیان کرد، تا شاید برخی از مشکلات شهر از این طریق مرتفع شود.

شهرداری به دنبال موقوفات روباز سطح شهر

اما اعضای شورای شهر نیز در وقت سوال خود، مباحثی را در رابطه با تغییر کاربری موقوفه ها، استفاده از زمین های روباز وقفی برای شهرداری و نیز مرمت آثار باستانی و فرهنگی که موقوفاتی دارند صحبت هایی مطرح کردند، که حجت الاسلام صادقی در این زمینه پاسخ هایی داد و از همکاری های نامناسب اداره کل میراث فرهنگی در بازسازی موقوفات گله هایی مطرح کرد.

طرح درخواست هزینه دوفوریتی فرمانداری یک فوریتی شد

یکی از لوایح دوفوریتی مطرح شده در این جلسه، در مورد پرداخت دو میلیارد تومان علاوه بر سه میلیارد تومان قبلی برای هزینه های انتخابات با توجه به نامه فرماندار بود که نمایندگان در این زمینه در رابطه با دوفوریتی بودن یا نبودن آن ها بحث هایی مطرح کردند و برخی نمایندگان خواستار حضور فرماندار اصفهان در شورای شهر و توضیحاتی در مورد این بودجه شدند.

اما فتح الله معین، در این جلسه بر اصرار فرماندار اصفهان در این رابطه تاکید کرد و در ادامه یکی از اعضای شورای شهر در مورد تعهد شهرداری اصفهان در رابطه با پرداخت مبلغی برای کمک به فرمانداری اصفهان متعهد شده است و باید این هزینه پرداخت شود که در انتها این لایحه در شورا رای نیاورد و با یک فوریتی شدن نظر در مورد آن به هفته بعدی موکول شد.

تصویب یک فوریت طرح ترک تشریفات مناقصه دو شرکت دی و رامان

لایحه بعدی طرح یک فوریت ترک تشریفات مناقصات دی و رامان، به درخواست شهرداری اصفهان با توجه به این که این دو شرکت زیرمجموعه بنیاد مستضعفان هستند، بود که یک فوریت آن به تصویب رسید.

شهردار جدید خواستار تفویض اختیار بیشتر

تفویض برخی اختیارها به شهرداری اصفهان از لایحه های یک فوریتی دیگر بود که معین در این رابطه، به تفویض برخی اختیارات در ابتدای شروع کار شهردار اشاره کرد و به عنوان مخالف در این رابطه گفت: این لایحه به موارد مختلفی از اختیارات اشاره می کند که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

اما نصر به عنوان موافق طرح یک فوریت این لایحه به امکان برگزاری جلسه فوق العاده در این رابطه اشاره کرد.

در انتها نمایندگان شورای شهر خواستار وقت بیشتر برای اعلام نظر در این رابطه شدند و یک فوریت رای نیاورد.

تعویض یک زمین خارج از شهر با مغازه ها و املاک مرکز شهر شهرداری

لایحه مورد بررسی امروز شورای شهر اصفهان، بررسی خرید یک زمین کشاورزی به همراه یک حلقه چاه در محدوده خارج از شهر اصفهان و ارائه رقباتی با کاربری های تجاری و مسکونی در محدوده هایی مانند چهارباغ عباسی، ارگ جهان نما و خیابان کهندژ در عوض مبلغ این زمین بود.

این طرح با رای اکثریت به تصویب رسید، تا این زمین خارج از محدوده شهر به شهرداری اصفهان برسد تا در افزایش قیمت های احتمالی بعدی، سودی نصیب شهرداری اصفهان کند.

استاندار اصفهان هنوز شورای شهر را به حضور نپذیرفته است

در ادامه این جلسه، نطق های میان دستوری و تذکرات جلسه امروز قرائت شد که این نطق ها عمدتا در حوزه های زمین لرزه کرمانشاه، آلودگی هوا و کم کاری های شهرداری در اولویت بندی پروژه ها و عدم دیدار استاندار اصفهان با اعضای شورای شهر علی رغم آمادگی اعضای شورا چرخید.

اصرار مقدری بر حضور برخی از افراد در شهرداری اصفهان

مهدی مقدری، دیگر عضو شورا نیز با استفاده از نیمی از وقت کوروش خسروی، دیگر عضو شورای شهر، در رابطه با عدم انتخاب برخی افراد در برخی از پست های شهرداری انتقاد کرد و خواستار حضور این افراد در شهرداری شد و این را حق مسلم آن ها به عنوان یک شهروند دانست.

پخش کلیپ خرابی های مسکن مهر در مناطق زلزله زده در شورای شهر

در انتها نیز چند کلیپ از زلزله کرمانشاه پخش شد و خرابی های یکی از روستاهای مرزی به صورت محدود و خرابی های مسکن مهر در ابعاد مختلف پخش شد

گزارش از عارف نصر

انتهای پیام/ گ