صفحه اصلی » مذهبی » امام عصر(عج) مظهر «ظلم ستیزی»/ حقانیت اسلام بر همگان آشکار شده است

سالروز آغاز امامت منجی بشریت؛

امام عصر(عج) مظهر «ظلم ستیزی»/ حقانیت اسلام بر همگان آشکار شده است

امام زمان(عج) مظهر ظلم ستیزی در عالم اسلام و به ویژه در میان شیعیان هستند، زندگی و حیات ایشان در طول همه سالهای غیبت بخش مهمی از حیات جوامع شیعه بوده و به عنوان نمادی از مبارزه با ستم مطرح بوده‌اند.

تاریخ انتشار: ۱۷:۰۳ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۶

به گزارش صاحب نیوز؛ ظلم و قیام اصلاح طلبانه در برابر ظالم همیشه همراه تاریخ زندگی بشر بوده است. اندیشه‌های استعمارگرانه و استثماری همواره در جامعه بشری وجود داشته و در برخی از زمانها این اندیشه‌ها به یکدیگر می‌پیوستند و حکومتهای محلی، منطقه‌ای یا ملی را تشکیل می‌دادند که هدف اصلی آنها تسلط بر جان و مال مردم بوده است.

یوسف بختیاری،کارشناس ارشد علوم اجتماعی و پژوهشگر فرهنگ عامه در گفت و گو با شهرضانیوز، می گوید: جوامع بشری در طول تاریخ رو به تکامل بوده است و از شکل ساده و ابتدایی به صورت جوامعی با ساختار بندی کاملتری تبدیل شده‌اند.

وی ادامه داد: در جوامع ساده و ابتدایی ساختارهایی همانند خانواده، ایل، قبیله، روستا، شهر، کدخدا یا شاه وجود نداشته است و به مرور زمان این نهادها تشکیل شده است.

این پرژوهشگر فرهنگ عامه، تأکید کرد: تا زمانی که جوامع بشری با ساختاری به نام حکومت پیوند نخورده بودند مسئله استعمار، استثمار و ظلم اجتماعی نیز وجود نداشته است و تنها آنچه وجود داشته مبتنی بر قوانین طبیعی و غلبه زورمندان بر ضعیفان بوده است.

بختیاری تصریح کرد: نخستین حکومتهای تاریخ بشر در منطقه بین النهرین ایجاد شده و دقیقا در همین مناطق هم بوده که نخستین انبیای الهی ظهور کرده‌اند که باتوجه به رسالت پیامبران در مبارزه با ظلم و ستم می‌تواند به رابطه معنادار محل ظهور حکومتها و انبیای الهی پی برد.

وی تأکید کرد: بر اساس آموزه‌های اسلامی شمار پیامبران الهی تبلیغی و تشریعی حدود 124 هزار نفر بوده‌اند که یکی از مهمترین اهداف بعثت آنان مبارزه با ستم و ظلم قوای حاکم بر جوامع بوده است.

این محقق، اظهار کرد: افرادی مانند فرعون و نمرود تنها نمونه‌هایی از حاکمان فاسدی بودند که بخشهای زیادی از جوامع بشری حکمرانی کرده‌اند و تاریخ بشر همواره شاهد ظهور و حکومت چنین افرادی بوده است.

حجت الاسلام رضا یزدانی، مدرس دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام نیز، عنوان کرد: مبارزه با ظلم و ستم در فرهنگ اسلامی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است تا جایی که خداوند فرمان جهاد را در زمانی خاص و با آیه‌ای خاص مطرح فرموده است.

وی تصریح کرد: پیامبر اسلام(ص) مبارزه با فساد اجتماعی و فاصله طبقاتی را در نخستین مرحله تبلیغ دین قرار داد و در مرحله بعد و پس از فتح مکه اصلاح ساختار حکومتی و اجرای قواعد الهی بر شئون زندگی مردم را در دستور کار خود قرار داد.

پژوهشگر تاریخ اسلام گفت: دقت در تعالیم اسلام نشان می‌دهد که عالی‌ترین مضامین بشری در ظهور منجی در آیات و روایات منعکس شده است، اسلام به قدری به جوانب مختلف مبارزه با ظالم توجه کرده است که در برخی از روایات از ظلم بر ظالم منع شده و تأکید شده است اصول مبارزه جوانمردانه در نبردها رعایت شود.

حجت الاسلام یزدانی اضافه کرد: امام زمان(عج) در سال 260 هجری قمری در حالی که پنج سال از سن ایشان گذشته بود به عناون امام شیعیان انتخاب شدند و از همان زمان غیبت صغری آن حضرت آغاز شد.

وی گفت: امام زمان(عج) مظهر ظلم ستیزی در عالم اسلام و به ویژه در میان شیعیان هستند، زندگی و حیات ایشان در طول همه سالهای غیبت بخش مهمی از حیات جوامع شیعه بوده و به عنوان نمادی از مبارزه با ستم مطرح بوده‌اند.

پژوهشگر تاریخ اسلام تأکید کرد: دشمنان فرهنگ و تعالیم شیعه همواره به دنبال حذف تعالیم شیعه و ایجاد انحراف در عقاید شیعیان درباره منجی و ظهور بوده‌اند اما با همت عالمان بزرگی همچون شیخ مفید، شیخ طوسی و شیخ صدوق این دسیسه‌ها ناکام مانده است اما در شرایط فعلی بخش مهمی از تهاجم فرهنگی دشمن برای انحراف در فرهنگ انتظار سازماندهی شده است.

حجت الاسلام یزدانی، گفت: فیلمهای هالیوودی با موضوع آخرالزمان و غلبه دیگر ملتها بر شهرهای کشورهای غربی به این دلیل ساخته می‌شود که علمای یهودی و مسیحی به خوبی به حقانیت اسلام و عقاید شیعیان درباره منجی ایمان دارند و چون هرلحظه احتمال ظهور او را می‌دهند با ساخت این فیلمها قصد دارند تا جوامع غربی را برای مقابله با منجی آخرالزمان متحد کنند.

انتهای پیام/شهرضانیوز/ گ.ف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!