صفحه اصلی » اقتصادی » بیکاری بزرگ ترین رهاورد تعدد بی رویه فروشگاه های زنجیره ای/ لزوم وجود قوانین بازدارنده در صدور مجوز فروشگاه های بزرگ

صاحب نیوز بررسی می کند؛

بیکاری بزرگ ترین رهاورد تعدد بی رویه فروشگاه های زنجیره ای/ لزوم وجود قوانین بازدارنده در صدور مجوز فروشگاه های بزرگ

تعدد فروشگاه های بزرگ در سطح شهر و تاثیراتی که این فروشگاه ها بر خرده فروشان دارد، موجب اعتراض کاسبان قدیمی شده است؛ حال این سوال مطرح است که وجود این فروشگاه ها برای اقتصاد شهر مید است و یا مشکلات موجود را افزایش می دهد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۲۳ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۸

به گزارش صاحب نیوز؛ مشاغل آزاد و خدماتی همواره به عنوان بخش اعظمی از مشاغل در جامعه ایرانی شناخته شده اند؛ کاسبان محلی حاضر در هر یک از محلات یک شهر یا روستا، محور اصلی تامین مایحتاج روزمره مردم آن محله به شمار می رفتند و با توجه به این که نیازهای روزانه یک خانواده ایرانی را تامین می کردند، از رفت و آمدها به سایر نقاط شهر نیز می کاستند.

این سیستم عرضه و تقاضا در سال های نه چندان دور گذشته نیز وجود داشت و موجب شده بود که مردم برای خریدهای روزمره خود به آسانی به کسبه محل مراجعه کنند و حتی در این زمینه از فرزندان خانه نیز کمک بگیرند تا هم آن ها را با انواع خرید و تعامل با جامعه آشنا کنند و هم نوعی تقسیم وظایف را در خانواده ها حاکم کنند.

اما در سال های گذشته، شیوه عرضه و تقاضا در کشور با توجه به گذاری که از سنت به مدرنیزه اتفاق افتاده است، دچار تغییر شد و شیوه های جدید عرضه و تقاضا را در کلان شهرهای کشور به وجود آورد که بالطبع شهرهای متوسط و حتی کوچک را نیز تحت تاثیر قرار می داد.

براساس این شیوه که محوریت میزان سودهی یک بنگاه اقتصادی بود، فروشندگان به نوعی رقابت اقتصادی با یکدیگر دچار شدند و هریک سعی کردند جنس بیشتری را به فروش برسانند که در این میان از هر اقدامی استفاده کردند.

رشد روزافزون فروشگاه های زنجیره ای در سطح شهرها با توجه به این که این فروشگاه ها هم مجاز به ارائه کالاها با سود بیشتر از پنج درصد نیستند و هم عرضه کالاهای متنوع و وجود برخی ظرفیت ها مانند پارکینگ خودرو و تبلیغات گسترده، تهدید برای صاحبان فروشگاه های خرد محسوب می شود که با توجه به اشتغال قشر عظیمی از جامعه در مشاغل خرد، زمینه افزایش آمار بیکاری در شهرها را فراهم می کند.

در شهرضا نیز با توجه به اینکه از قدیم تاکنون به دلیل قرارگیری در محل تلاقی پنج استان کشور، محل دادوستد گروه های مختلف مردم بوده است، کاسبی شغل بخش اعظمی از مردم محسوب می شده است که با توجه به قناعت پیشگی مردم این منطقه و دریافت سود کم تر،  بخش اعظمی از مردم شهرهای اطراف برای خرید به این شهر مراجعه می کردند.

همین رونق کسب و کار موجب شده است که حتی در این دوران رکود نیز سرمایه گذارانی از سایر شهرها و استان ها برای سرمایه گذاری در بازار کسب و کار شهرضا وارد شهرستان شوند.

اما در سال های گذشته، این سرمایه گذاری ها با وجود اشباع بازار از فروشگاه ها ادامه داشته است و نبود قانون محکم برای جلوگیری از روند تاسیس فروشگاه های بزرگ، شهر را از این فروشگاه ها پرکرده است و این روند نیز ادامه دارد.

با توجه به اینکه تاسیس یک فروشگاه بزرگ چندین فروشگاه کوچک را به تعطیلی می کشاند و این تعدد فروشگاه ها خود موجب اعتراض جمع کثیری از صاحبان مشاغل شهرستان شده است.

مصطفی اباذری در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار شهرضانیوز گفت: این فروشگاه ها تحت عنوان یک صنف مشغول به فعالیت هستند و متولی رسیدگی به امور این فروشگاه ها و نظارت بر آن ها مجمع امور صنفی شهرستان است.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرضا در رابطه با دلایل توسعه این دست از فروشگاه ها در شهرستان، تصریح کرد: یکی از دلایل مهم توسعه این دست از فروشگاه در سطح شهرضا، ترافیک هسته مرکزی شهر است؛ اشخاص در خرید به دنبال این هستند که تمام مایحتاج خود را در یک محدوده متمرکز خرید کنند و در این فروشگاه ها معمولا کالاهای متعدد یافت می شود.

وی با بیان اینکه تخفیفات این فروشگاه ها تاثیر چندانی بر جذب مشتری ها نداشته است، عنوان کرد: عمده فروش ها در منطقه باغملی همین دست از تخفیفات و شاید بیشتر از این تخفیفات را به فروشندگان خود می دهند.

اباذری در رابطه با مفید بودن این توسعه فروشگاه های زنجیره ای در سطح شهرستان، خاطرنشان کرد: ضرورت  وجود این دست از فروشگاه ها، پیامدهای اجتماع امروزی محسوب می شود.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرضا ادامه داد: مردم شهرستان به سمت خرید از واحدهای سیتی سنتر و فروشگاه های بزرگ اصفهان متمایل شده اند و باید این حجم از خرید و فروش را به سمت شهرستان برگرداند.

وی با بیان اینکه با بیان اینکه نکته مورد توجه در رابطه با این فروشگاه ها این است که چرا خود اصناف شهرستان وارد این مقوله نشده اند، تاکید کرد: مدیریت اکثر این فروشگاه ها در دست سرمایه گذاران خارج از شهرستان است و اصناف شهرضا باید در این زمینه پیش قدم می شدند.

اباذری اذعان کرد: با توجه به رشد جمعیتی در شهرضا و لزوم وجود مراکز خرید مایحتاج زندگی مردم، نمی توان جلوی توسعه این دست از فروشگاه ها را گرفت.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرضا در رابطه با راهکارهای موجود برای حفظ کسب و کار سنتی در کنار این فروشگاه ها در سطح جامعه، گفت: روش های سنتی فروش باید کم کم تغییر پیدا کنند و فروشگاه ها نباید تنها در موارد محدود متمرکز شوند؛ راهکار مناسبی که به نظر می رسد این است که یک شرکت تعاونی در حوزه های مختلف اصناف را در کنار هم جمع کند.

وی ادامه داد: یکی از  نمونه های خوب این شرکت های تعاونی، شرکت تعاونی مصرف فرهنگیان است که علی رغم رکود بازار میزان مشتری های خود را از دست نداده است.

اباذری با بیان اینکه این فروشگاه های زنجیره ای در آینده با حجم زیادی از این فروشگاه های زنجیره ای مواجه خواهیم شد، خاطرنشان کرد: فروشگاه های سنتی ما هم باید خود را با نیازهای روز هماهنگ کنند و خود مجمع امور صنفی شهرستان باید در این زمینه وارد عمل شود.

شاید در نظر اول برای شهروندان این نکته به وجود آید که تعدد فروشگاه های زنجیره ای و رقابت این فروشگاه ها در نهایت منجر به کاهش قیمت ها و سود مشتریان خواهد شد؛ اما نکته ای که در میان این افزایش فروشگاه ها نهفته است این است که تعدد این فروشگاه ها آمار بیکاری شهرستان با توجه به نابودی فروشگاه های خرد را به همراه دارد و این افزایش آمار بیکاری خود زمینه افزایش آسیب های اجتماعی را به همراه دارد که شاید هزینه های خانوار برای خرید مایحتاج کم شود، اما افزایش آسیب های اجتماعی هزینه های خانوار در این زمینه را افزایش می دهد که ضرر دوچندانی را به همراه دارد.

از طرفی افزایش بی حساب و کتاب این فروشگاه ها خود زمینه رقابت ناسالم بین آن ها را در پی خواهد داشت که منجر به استفاده از روش های نامعقول برای سوددهی سرمایه گذاری انجام شده خواهد شد که در نهایت کاهش کیفیت کالاها و خدمات را در پی خواهد داشت.

البته وجود میزان معقولی از این فروشگاه ها در سطح شهر، رقابتی سالم و تنوع سبک های خرید را به همراه خواهد داشت؛ به عبارت دیگر ان چه در این میان مهم است، وجود یا عدم این فروشگاه ها نیست، چرا که این فروشگاه ها پیامد سبک زندگی امروزی است و آن چه مهم است، مدیریت توزیع ئ جایگذاری این فروشگاه ها در سطح شهر و نیز تعداد آن ها است.

گزارش از آرمان دباغ

انتهای پیام/شهرضانیوز/گ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99