صفحه اصلی » اجتماعی » مقبره ای بی نشان، برای شهدایی گمنام/ به دست خودمان گمنامشان کردیم

برای نامداران وطن؛

مقبره ای بی نشان، برای شهدایی گمنام/ به دست خودمان گمنامشان کردیم

شهدای گمنام شهرضا را غریبانه در زیرزمینی دفن کردند و نمادی بتنی روی محل دفن آن ها ساختند، که با هیچ یک از سازه های ایرانی اسلامی ما مطابقت ندارد. آیا دفن شهدا در این محل و اینگونه رسیدگی به آنها در شأن شهری که دارالمؤمنین می­ خوانندش ظلم در حق آن ها نیست؟

تاریخ انتشار: ۰۷:۴۵ - جمعه ۱۳۹۶/۰۹/۱۰

صاحب نیوز-رمضانعلی کاووسی/ معمولاً در بلاد غیرمسلمان که ما کشته شدگانشان را هم شهید نمی دانیم، تعدادی از سربازانی را که فدای وطن شده اند، در یک نقطۀ شاخص مثل میادین ورودی شهرشان دفن می کنند و مردم و مسئولانشان به آنها ادای احترام می کنند.

در شهرضا نیز هم شهدای گمنام را غریبانه در زیرزمینی دفن کردند و نمادی بتنی روی محل دفن آن ها ساختند که با هیچ یک از سازه های ایرانی اسلامی ما مطابقت ندارد.

نمی ­دانم دفن شهدا در این محل و اینگونه رسیدگی به آنها در شأن شهری که دارالمؤمنین می­ خوانندش ظلم در حق آن ها نیست؟ از این قضیه می­ گذرم. اگر ظلمی متبادر است تصمیم گیرندگان ابتدایی دفن شهدا در این محل باید فردای قیامت در پیشگاه خداوند پاسخگو باشند.
فرض را بر این می­ گذاریم که جانمایی محل دفن شهدا کاملاً صحیح بوده، ارگان یا ادارهٔ رسیدگی به مزار این بهشتیان کیست؟ دوسه هفته پیش برای قرائت فاتحه و استفاده از برنامه های فرهنگی که عزیزان رزمنده تدارک دیده بودند، کنار مزار شهدا رفتم.

کسی که همراهم بود در حد توانش تایرهای ویلچرم را تمیز کرد تا خاک کمتری داخل ساختمان ببرم. سرویس بهداشتی و جایی برای وضو گرفتن نبود. وارد سالن شدم. چشمم به قبور خاکی شهدا که افتاد به یاد شهدای بقیع افتادم. از خودم سؤال کردم یعنی هیچ ارگانی خودش را موظف نمی ­داند حداقل سنگ مزاری روی قبر این برگزیدگان خداوند قرار دهد و سروسامانی به وضعیت قبور ببخشد؟ چرا قسمت های فوقانی دیوارها تعمیر نشده؟ چرا اطراف پنجره ها باز است و سوز سرما باید شرکت کنندگان در مراسم شهدا را اذیت کند؟ و ده ها چرای دیگر.
از یکی از دوستان پرسیدم: مسئول رسیدگی به قبور شهدای گمنام کیست؟ گفت: ظاهراً شهرداری مسئول رسیدگی است. به او گفتم با توجه به روحیهٔ بسیجی که از شهردار محترم سراغ دارم و با سبقهٔ مردمی و انقلابی که از اعضای محترم شورای شهر سراغ دارم بعید می ­دانم کم کاری و کم اهمیتی از طرف شهرداری باشد.

به دوستم گفتم دو نفر از اعضای محترم شورای شهر خودشان رزمندهٔ دفاع مقدس و الان آزاده و جانباز هستند. بعید است این دو عزیز نسبت به کسانی که شب عملیات دوشادوش آن ها جنگیده اند بی تفاوت باشند و…
در هر حال من در این دستنوشته دنبال مقصر نمی گردم و قصد قضاوت هم ندارم. آنچه به ذهن من می­ رسد این است که همهٔ ما به شهدا بدهکاریم و به شهدای گمنام بیشتر. به باور من هر کس در هر پست مقامی برای شهدا کم بگذارد در حق آنها کوتاهی کرده است. معتقدم توجه هرکدام از مسئولان محترم شهر به مزار شهدای گمنام باعث کسب آبرو برای خودشان در همین دنیا و اجر معنوی در عقبی است.

پیشنهاد می­ کنم رزمندگان عزیز دفاع مقدس نیز هر از گاهی به این مکان مقدس سر بزنند و حداقل خاطرات خود را با دوستان همسنگرشان مرور کنند. اعتقادم بر این است حضور مردم کوچه و بازار هم در این مکان روحانی باعث ایجاد برکت در زندگی شان خواهد بود. مردم اگر فقط دقایقی بر مزار این خوبانِ عالم حضور یابند و فاتحه ای نثارشان کنند حوائج دنیوی و اخروی شان برآورده به خیر می­ شود.

انتهای پیام/ی

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99