صفحه اصلی » اجتماعی » تفاوت نوع نگرش به انسان در طب سنتی و طب مدرن/ علم طب نیمی آسمانی و نیمه زمینی است

کارشناس طب سنتی مطرح کرد؛

تفاوت نوع نگرش به انسان در طب سنتی و طب مدرن/ علم طب نیمی آسمانی و نیمه زمینی است

کارشناس طب سنتی اصلی ترین عامل جداکننده طب کلاسیک از طب سنتی و اسلامی را نوع نگرش به انسان دانست و گفت: در طب کلاسیک نگرش به طور کل جزئی است و کلیت بدن و چگونگی ارتباط اعضا مورد توجه نیست.

تاریخ انتشار: ۲۱:۴۱ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۹

به گزارش صاحب نیوز؛حجت الاسلام سید علی حجازی در گفت و گو با شهرضانیوز در رابطه با تفاوت های طب سنتی و طب مدرن، اظهار کرد: در شرایط امروزی در بین مردم با طبی تحت عنوان طب جدید یا طب کلاسیک مواجه هستیم که این طب تقریبا طب حاکم بر دنیا است و نوع درمان ها اکنون با این طب انجام می شود.

کارشناس طب سنتی ادامه داد: اما عده ای بحثی را مطرح کرده و آن را به عنوان یک میراث از گذشتگان تبیین می کنند، دو عبارت طب سنتی و طب اسلامی است که در بین مردم مشهور شده است.

وی با بیان اینکه برخی طب سنتی را طب اسلامی معرفی می کنند و گاهی بین این دو طب نیز تفاوت هایی قائل می شوند، عنوان کرد: از این جهت باید این نکته روشن شود که آیا طب سنتی، اسلامی و کلاسیک سه طب هستند و یا سه جهت از یک حقیقت هستند.

حجت الاسلام حجازی با بیان اینکه بحث ها در این زمینه در ابتدای راه است و به عمق بسیاری زیادی نرسیده است، خاطرنشان کرد: علما و دانشمندان درحال حاضر با توجه به موافقت ها و مخالفت هایی که با این سه طب وجود داشته است، به بررسی این سه طب و تفاوت های آن ها پرداخته اند تا مشخص شود که آیا این طب ها یک نوع طب است، باهم متفاوت بوده و یا در امتداد هم هستند.

سرمایه داران و دشمنان طب سنتی را ار جامعه حذف کردند

کارشناس طب سنتی با اشاره به آخرین تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است، عنوان کرد: یک سلسله سیاست های دشمنان اسلام و به دنبال آن یک سلسله سیاست هایی که سرمایه داران در جهان پیگیری می کردند، مقوله ای به نام طب سنتی یا اسلامی به طورکل حذف شده بود و درحال حاضر در مرحله احیا قرار داریم و این حقیقت طب سنتی برای بروز نیاز به زمان دارد.

علم طب نیمی آسمانی و نیمه زمینی است

وی دکتر خیراندیش را یکی از کسانی دانست که با تشکیل یک اکیپ از دانشجویان و طلاب به دنبال بررسی این طب برآمد و گفت: دکتر خیراندیش اینگونه مطرح می کند که طب نیمی آسمانی و نیمی زمینی است و به اقسام طب اشاره ای ندارد؛ بلکه آن را دارای دو قسم مطرح می کند.

حجت الاسلام حجازی ادامه داد: نیمه آسمانی طب آن قواعدی است که از طریق انبیا، مرسلین و ائمه از جانب خداوند برای درمان بدن و روح انسان ها آمده است.

وی بیان کرد: نیمه دوم طب، تجربیاتی است که گروهی از انسان ها در سایه این معارف کسب کرده اند و این تجربیات را به منزله فروعی از اصول آسمانی بیان کردند.

لزوم حفظ تعادل بین نیمه آسمانی و زمینی طب

کارشناس طب سنتی اذعان کرد: هر مقدار این نیمه زمینی قدرت گرفت و از نیمه آسمانی فاصله گرفتیم، از حقیقت طب فاصله گرفته ایم، حقیقت طب به گونه ای است که نه نیمه آسمانی آن باید مغفول بماند و نه نیمه زمینی و به صورت کلی در نظر گرفته شود.

حجت الاسلام حجازی ادامه داد: برای مثال علم آسمانی به طور کلی می گویدحجامت دوای هر بیماری است و امروز به صورت تجربی است که ما بالغ بر 70 نوع حجامت داریم.

وی با بیان اینکه هر مقدار از این جنبه آسمانی غفلت بشود، از حقیقت طب فاصله گرفته ایم، عنوان کرد: این فاصله از مبانی آسمان و یا نزدیک شدن به آن سبب شده است که اقسام طب در جامعه امروزی وجود داشته بشود؛ هر مقدار از مبانی آسمانی غفلت شده و به مباحث جزئی و تجربی توجه کردیم، به طب کلاسیک نزدیک شدیم.

غفلت طب کلاسیک از جنبه های روحانی طب

کارشناس طب سنتی با بیان اینکه در طب کلاسیک مبنا به طور کلی تجربه است و به مبناهای آسمانی توجه نمی شود، عنوان کرد: به همین دلیل است که این دسته از طب به اخلاط اربعه و بحث مزاج توجه نمی کند و هیچ کدام از درمان های مبتنی بر مزاج را به رسمیت نمی شناسد.

حجت الاسلام ادامه داد: این اقدام، حذف یک مبنای آسمانی از متد درمان و فاصله گرفتن از حقیقت طب به شمار می رود؛ زیرا بحث مزاج یکی از مباحث رکنی طب به حساب می آید و وقتی این را از مبانی حذف کنیم از طب آسمانی فاصله گرفتیم.

وی خاطرنشان کرد: گذاره دومی که در حقیقت طب مدنظر است و در طب کلاسیک به آن توجه نمی شود، بعد روحانی طب است؛ این به معنای یک طب روانشناسی مستقل نیست، بلکه در درمان بدن نیز باید به این بعد روحانی توجه شود.

کارشناس طب سنتی ادامه داد: همین عدم توجه به مبانی روحانی موجب شده است که استفاده از شراب، استفاده از گوشت های حرام مورد توجه هم قرار می گیرد.

حجت الاسلام حجازی تاکید کرد: داروساز وقتی قرص استامینوفن را می سازد باید این را درنظر بیرد که این قرص علاوه بر تاثیر بر جسم، چه تاثیراتی بر روح می گذازد.

تفاوت نوع نگرش به انسان در طب سنتی و طب مدرن

وی اصلی ترین عامل جداکننده طب کلاسیک از طب سنتی و اسلامی را نوع نگرش به انسان دانست و اظهار کرد: در طب کلاسیک نگرش به طور کل جزئی است و کلیت بدن و چگونگی ارتباط اعضا مورد توجه نیست؛ به عبارت دیگر این طب وقتی دردی در یک نقطه از بدن ایجاد می شود، موضع درد را تحلیل می کند، جنس درد را نیز تحلیل می کند و دارویی که می دهد برای همان موضع درد است.

کارشناس طب سنتی ادامه داد: برای مثال طب کلاسیک به محض اینکه با غده مواجه شد، منطقه وجود غده را می شکافد و غده را بیرون می آورد اما در طب سنتی علاوه بر نگرش جزئی، نگرش کلی نیز وجود دارد که آن نگرش کلی وضعیت ما را را نسبت به بعد جزئی مشخص می کند.

حجت الاسلام حجازی با بیان اینکه در طب کلاسیک در بهترین حالت به منشا بیماری توجه می کنند، تصریح کرد: وقتی ما می گوییم طب کلاسیک دید کلی ندارد، به این معنی نیست که منشا را مورد توجه قرار نمی دهند، بلکه منشا را در جزء می بیند؛ این منشا را طب سنتی در فرایند کلی بدن می بیند و آن را مزاج می نامد و اگر اختلالی در بدن به وجود آمده است، به خاطر این مزاج است.

به هم ریختگی مزاج کل بدن در طب کلاسیک تعریفی ندارد

وی بابیان اینکه به هم ریختگی مزاج کل بدن در طب کلاسیک تعریفی ندارد، خاطرنشان کرد: اما در بحث مزاج نقطه ای، هم طب سنتی و اسلامی و هم طب کلاسیک بحث می کنند، در همان بحث وجود غده، طب سنتی می گوید این نقطه محل بلور سودا است و این طب مرحله اول برخورد با این مشکل را آب کردن بلور می داند و مرحله آخر را جراحی معرفی می کند.

کارشناس طب سنتی افزود: برای مثال طب کلاسیک به همه افراد قرص فشار خون را به صورت یکسان می دهد و در طب سنتی بر اساس مزاج این قرص را تجویز می کنند.

انتهای پیام/م.ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99