صفحه اصلی » سیاسی » جناح گرایی و رابطه بازی در انتخاب فرماندار شهرضا ممنوع!

تاثیرگذاری شهرضا و اهمیت انتخاب فرماندار؛

جناح گرایی و رابطه بازی در انتخاب فرماندار شهرضا ممنوع!

نقش تاثیرگذار شهرستان در سطح منطقه و موقعیت مهم شهرضا در جنوب استان، موجب شده است که موفقیت یا عدم موفقیت مدیران شهرستان، نه تنها بر شهرضا بلکه بر کل منطقه جنوب استان تاثیرگذار باشد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۴۹ - شنبه ۱۳۹۶/۰۹/۱۱

به گزارش صاحب نیوز؛ آرمان دباغ در شهرضا نیوز نوشت: در نوشتار پیشین(اینجا) به قسمتی از وضعیت شهرستان و موارد و مشکلاتی که این شهرستان در سال های اخیر با آن ها مواجه بوده است، اشاره شد.
شهرستان شهرضا در سال های اخیر همواره به عنوان یک شهرستان مذهبی و عالم پرور شناخته شده است و تلاش های خود مردم و خیران برای تأمین برخی زیرساخت های اساسی و البته موقعیت مهم این شهرستان نیز سبب جذب این امکانات درگذشته شده است؛ اما روی دیگر این زیرساخت ها مهاجرت حداکثری به شهرستان در طول سال های اخیر بوده است به نحوی که در برخی از سال ها آمار مهاجرت به شهرستان در استان اول بوده است.
این حجم بالای مهاجرت، سبب فشار بر ظرفیت های شهرستان در سال های گذشته شده است و با کاهش بودجه های عمرانی و در برخی موارد سو مدیریت ها و عدم اختصاص بودجه های مناسب در سطح استان، امکانات شهرستان نیز متناسب با جمعیت رشد نکرده است و به همین دلیل در بسیاری از موارد از جمله سرانه ورزشی، فضاهای فرهنگی، تفریحی، راه های مواصلاتی، سرانه فضای سبز در استان وضعیت مناسبی نداشته باشد.
با وجود این که شهرستان از نظر فضای شغلی، یک شهرستان صنعتی محسوب می شود، اما وجود زیرساخت های گردشگری، به ویژه توریست مذهبی و سلامت، همواره این شهرستان را مقصد بسیاری از شهرستان ها و استان های همجوار و توقفگاه مسافرانی که از مسیر شمال به جنوب کشور در حال مسافرت هستند، کرده است.
همین پتانسیل ها موجب شده است که در ایام نوروز بالغ بر 17 هزار مسافر شهرستان را به عنوان توقفگاه خود انتخاب کرده و بالغ بر یک میلیون نفر نیز از شهرستان عبور کرده اند، این پتانسیل قوی اما در طول سال مورد غفلت قرار می گیرد و شهرستان شهرضا با وجود این پتانسیل ها ازحجم گردشگر محدودی در طول سال برخوردار است.
تعیین گردشگری به عنوان صنعت قالب استان در طرح های آمایش سرزمینی و برنامه 1404، موجب شده است تا بخش عمده ای از بودجه های استان به این امر اختصاص پیدا کند و شهر اصفهان و برخی از شهرستان های استان، مانند کاشان، نطنز و نایین علاوه بر جذب بودجه های مرمتی و تلاش برای تصویب طرح های اقتصادی در حوزه گردشگری، زیرساخت های لازم برای جذب توریست های خارجی و گردشگران داخلی در آینده را فراهم می کنند، امام شهرستان شهرضا با وجود دارا بودن زیرساخت هایی اسکان توریست و وجود اماکن متعدد در زمینه میراث فرهنگی هنوز نتوانسته است جایگاه خود را در شهرستان پیدا کند.
سفال شهرضا نیز به عنوان بال دیگر جذب توریست درشهرستان محسوب می شود و راه اندازی اولین شهرک صنایع دستی استان در شهرضا نیز نوید این را می داد که بتوان پس از ثبت ملی این هنر-صنعت شهرضا که یادگار از دوره های اولیه اسلامی است، وارد برندسازی برای صادرات جهانی شد و شهرضا را به عنوان شهر جهانی سفال به ثبت رساند.
تاکید مکرر مسئولان شهرستان در برنامه های متعدد بر لزوم توسعه این صنعت و تلاش برای تامین زیرساخت های لازم در ثبت جهانی این هنر اصیل، مردم شهرستان را به اقدامی مناسب در رشد و توسعه فرهنگ و البته اشتغال شهرستان امیدوار کرد؛ اما هنوز این تاکیدات در حرف باقی مانده است و اقدام عملی لازمی برای توسعه کمی و کیفی این هنر-صنعت برنداشته شده است.
این مسائل تنها خلاصه ای از وضعیت شهرستان و مسائلی که در شهرستان نیاز به تدبیر دارند، است، اگرچه وضعیت شهرستان تنها به بحث مشکلات خلاصه نمی شود و ظرفیت های زیادی در شهرستان وجود دارند که بسیاری از آن ها یا هنوز بالقوه مانده اند و یا به درستی به وضعیت بالفعل نرسیده اند.
قرارگرفتن در کریدور شمال جنوب و مرکز کشور، در کنار حجم بالای افراد شاغل در سیستم حمل و نقل عمومی به ویژه حمل بار در شهرستان در کنار دارا بودن اولین و یکی از بزرگ ترین اتحادیه های صنفی کامیونداران در کشور، زمینه ایجاد قطب حمل و نقل بار در کشور در این شهرستان را فراهم کرده است، به ویژه آن که تلاش برای ایجاد شعب گمرک در شهرستان، این امر را تسهیل می کند.
حجم بالای فارغ التحصیلان در شهرستان، آمار بالای مهاجران که غالبا خانواده های جوان جویای کار هستند و البته زیرساخت عظیم منطقه ویژه اقتصادی که چندین شهرک صنعتی بزرگ شهرضا را درگیر خود خواهد کرد، ظرفیت هایی است که نه تنها آمار بیکاری شهرستان را تقلیل می دهد بلکه مانع مهاجرت قشر بیکار شهرستان های همجوار به مرکز استان و مشکلات ناشی از حاشیه نشینی در آن منطقه می شود.

حال با توجه به این ظرفیت ها و مشکلات پیش رو آن چه باید مدنظر مسئولان مربوطه در انتخاب گزینه های فرمانداری این شهرستان بزرگ قرار گیرد تا با راهنمایی مناسب استاندار جدید را در انتخاب فردی مناسب در این پست یاری کنند و آنچه باید مدنظر استاندار جدید قرار گیرد، لزوم نگاه منطقه ای بر این شهرستان است؛ موفقیت یا عدم موفیت مدیر ارشد اجرایی شهرستان شهرضا تنها بر این شهرستان تاثیرگذار نخواهد بود.

انتهای پیام/شهرضانیوز/ ی

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99