میرمحمد صادقی
۱۵:۴۰ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۱۳

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان اصفهان:

دشت های بادرود و خالد آباد به عنوان دشت نمونه ذخیره آب در کشور انتخاب شدند/ چاه های غیر مجاز در استان بحران آب را تشدید کرده اند

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان اصفهان با بیان این که دشت شهرهای بادرود و خالدآباد به عنوان دشت های نمونه کشوری در بحث ذخیره آب انتخاب شده اند، گفت: پس از اقدام های انجام شده پیرامون کنترل آب در این دشت ها و هوشمند سازی کنتور چاه ها، سطح آب در سفره های زیر زمینی نه تنها کاهش پیدا نکرد، بلکه دو سانتی متر نیز افزایش یافت.

به گزارش صاحب نیوز؛ مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نطنز صبح امروز در جلسه بررسی مسائل و مشکلات آب که با حضور جمعی از مسئولان شهرستان و استان در محل فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به وضعیت آب در این منطقه، شهرستان نطنز به عنوان اولین شهرستان در استان توانست تمام چاه های کشاورزی خود را به کنتور هوشمند مجهز کند.

عبدالرضا مهدی بادی با بیان این که این تلاش ها برای هوشمند سازی نشان از توجه ویژه مسئولان به موضوع آب بود، افزود: بیش از نیمی از چاه های کشاورزی در بعضی از شهرستان های استان هنوز به این سیستم مجهز نشده اند.

وی تصریح کرد: فرمول دبی و میزان برداشت آب از چاه های آب کشاورزی در شهرستان مربوط به پنج سال قبل است و از آن زمان تاکنون دبی چاه ها و میزان آب تغییر کرده است و باید بر این اساس فرمول برداشت آب از چاه ها تغییر کند.

مدیر جهاد کشاورزی نطنز از بی عدالتی در حق بعضی از کشاورزان نیز گلایه و خاطر نشان کرد: مالکیت اختصاصی و چند نفره یک چاه در یک منطقه موضوعی است که کشاورزان نیز از آن گلایه دارند، در بعضی مناطق مالکیت برای یک نفر است و در بعضی مناطق به مانند بعضی از روستاها یک حلقه چاه مربوط به کل اهالی روستا است و این موضوع خارج از عدالت و نارضایتی کشاورزان را در پی داشته است.

شهردار نطنز با بیان این که سه رودخانه فصلی این شهر خارج از محدوده طرح جامع شهری قرار دارند، اظهار کرد: به علت خارج بودن این رودخانه ها از طرح جامع، شهرداری نمی تواند بازسازی مورد نیاز را برای آن ها انجام دهد و این درحالی است که بعضی از آن ها به علت واقع شدن در محل های جمعیت نشین، خطر آفرین نیز است.

علی پیراینده با بیان این که شرکت آب منطقه ای باید اقدام های ایمن ساز را در مورد آن ها انجام دهد، افزود: کمبود آب برای آبیاری فضای سبز شهر یکی دیگر از مشکلاتی است که شهرداری با آن روبرو است و این مشکل نیز باید برطرف شود.

وی خاطر نشان کرد: باوجود ساخت شبکه آبیاری قطره ای در فضای سبز، اما همچنان کمبود آب برای آبیاری خود نمایی می کند و مجموعه شهرداری را در این حوزه با چالش مواجه کرده است.

دشت های بادرود و خالد آباد به عنوان دشت نمونه ذخیره آب در کشور انتخاب شدند

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان اصفهان با بیان این که دشت شهرهای بادرود و خالدآباد به عنوان دشت های نمونه کشوری در بحث ذخیره آب انتخاب شده اند، اظهار کرد: پس از اقدام های انجام شده پیرامون کنترل آب در این دشت ها و هوشمند سازی کنتور چاه ها، سطح آب در سفره های زیر زمینی نه تنها کاهش پیدا نکرد، بلکه دو سانتی متر نیز افزایش یافت.

سید مسعود میرمحمد صادقی افزود: سالانه شش میلیارد متر مکعب از ذخایر آب های زیر زمینی استفاده می شود که از این میزان حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون متر مکعب آن سهم استان اصفهان است.

وی با بیان این که بحران آب یک پدیده سراسری است و باید با تعامل و همکاری از آن عبور کرد، گفت: چاه های غیر مجاز زیادی در استان اصفهان وجود دارد که باعث تشدید شدن بحران آب و افت شدید سطح آب در سفره های زیر زمینی شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان اصفهان به وضعیت نامطلوب آب شرب در نطنز و گلایه های نماینده در این خصوص اشاره و خاطر نشان کرد: این موضوع را با توجه به وضعیت آب های زیر زمینی در منطقه می توان حل کرد و اقدام های لازم برای حل آن به زودی انجام می شود.

انتهای پیام/ آوای نطنز/پ