صفحه اصلی » مذهبی » لزوم دشمن شناسی قوی در موضوع مهدویت/ برداشت غلط از احادیث یکی از آسیب های مسئله موعود است

کارشناس مسائل دینی مطرح کرد؛

لزوم دشمن شناسی قوی در موضوع مهدویت/ برداشت غلط از احادیث یکی از آسیب های مسئله موعود است

کارشناس مسائل دینی برداشت غلط از روایاتی که مرتبط با مباحث مهدویت است را یکی از آسیب های جدی در این حوزه دانست و گفت: ما باید ترفندهای دشمنان در زمینه مهدویت را بدانیم و با آن ها مقابله کنیم.

تاریخ انتشار: ۱۹:۳۶ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۱۳

به گزارش صاحب نیوز؛ حجت الاسلام سید احمد موسوی در گفت و گو با خبرنگار شهرضانیوز در رابطه با آسیب هایی در در مسئله مهدویت وجود دارد، اظهار کرد: آسیب های مسئله مهدویت به دو بخش داخلی و بیرونی تقسیم می شود.

کارشناس مسائل مذهبی با بیان اینکه پرداختن به مسائل غیرضروری یکی از آسیب های داخلی است، اظهار کرد: گاهی سوالاتی در عرصه مهدویت مطرح می شود که از لحاظ علمی باید به آن پرداخته شده و پاسخ آن داده شود اما به لحاظ عملی هیچ تاثیری در جامعه ندارند.

وی ادامه داد: صحبت از جزیره خضرا، سخن از اینکه امام زمان «عج»  ازدواج کرده اند یا خیر از این دست مسائل است؛ ما از حکومت حضرت چیزی نمی دانیم، در رابطه با مسئله ظهور اطلاعاتمان کافی نیست و بسیاری از سوالات دارای عمق نیست و ندانستن آن ها مشکلی ایجاد نمی کند.

جریان مهدی ستیزی جهان غرب یکی از آسیب های بیرونی مهدویت است

حجت الاسلام موسوی با اشاره به آسیب های بیرونی، گفت: جریان مهدی ستیزی که جهان غرب راه انداخته است، یکی از این آسیب ها در این زمینه است.

مدعیان دورغین موعود در تمام ادیان وجود دارند

وی یکی از موضوعات مهم در رابطه با آسیب های درونی بحث مدعیان دروغین است، خاطرنشان کرد: این موضوع محدود به اسلام و مکتب تشیع نیست و در سایر ادیان نیز وجود دارد؛ مدعیان دورغینی که به نام منجی ترفندها و حیله هایی نیز به کار می برند تا طرفدارانی کسب کنند.

تاثیر مدعیان دروغین بر نیروهای متعهد

کارشناس مسائل مذهبی تصریح کرد: متاسفانه در بسیاری از موارد نیروهای متعهد را در این آسیب ها از دست می دهیم.

لزوم دشمن شناسی قوی در مسئله مهدویت

حجت الاسلام موسوی با بیان اینکه ما باید دشمن سازی خوبی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: ما باید ترفندهای دشمنان را بدانیم و با آن ها مقابله کنیم.

کارشناس مسائل مذهبی ادامه داد: تکذیب موضوع مهدویت، تحریف آن، استهزا و خرافه گرایی از جمله اقدامات دشمنان در این زمینه است که صدها کتاب برای آن نوشته شده و فیلم های مختلف ساخته شده است.

برداشت غلط از احادیث، یکی از آسیب های مهدویت است

وی برداشت غلط از روایاتی که مرتبط با مباحث مهدویت یکی از آسیب های جدی در این حوزه دانست و عنوان کرد: مضمون این روایات این است که امام زمان«عج» در زمانی تشریف می آورند و دنیا را پر از عدالت می کنند که که جهان پر از ظلم و جور شده است.

حجت الاسلام موسوی با بیان اینکه عده ای این ظلم و جور را جز شرایط ظهور امام زمان «عج» برداشت کردند، خاطرنشان کرد: آموزه های دینی ما هیچ وقت متضاد با یکدیگر نیستند، صدها روایت و آیه قرآن ما را به امر به معروف و نهی از منکر دعوت می کنند و یا در آیات قرآن کریم، وعده حکومت صالحان به «عبادی الصالحون» داده شده است.

وی ادامه داد:چطور این افرادی که چنین برداشت هایی می کنند، این روایات را نخوانده اند؟

کارشناس مسائل مذهبی یکی دیگر از  موارد نقض این برداشت از احادیث را توصیفات یاوران حضرت دانست و گفت: یاران امام زمان«عج» شیران روز و عابدان شب هستند و این خود نقض این برداشت از احادیث است.

حجت الاسلام موسوی تصریح کرد: برای فهم روایات باید مجموعه منابع اسلامی را درنظر بگیریم تا برداشت درستی داشته باشیم.

وی تاکید کرد: این ظلم و جور نشان دهنده جامعه ای است که امام زمان «عج» در آن ظهور می کنند، به عبارت دیگر امام زمان «عج»در جامعه ای ظهور می کنند که پر از ظلم و جور شده است و عطش عدالتخواهی در این جامعه از هر جمعه دیگری بیشتر است؛ مردم از همه جا ناامید می شوند و به سمت منجی برای عدالتخواهی حرکت می کنند.

کارشناس مسائل مذهبی با بیان اینکه تعبیر روایات الهی، پرشدن جامعه از ظلم است، نه ظالم، عنوان کرد: اگر همه ظالم باشند، پس امام زمان «عج» با کمک چه کسانی قیام و انقلاب کنند؟

وی با بیان اینکه امام زمان«عج» در قیام خود از لحاظ نیرو دچار مشکل نیستند، گفت: امیرالمومنین«عج» نیروی کارآمد در زمانی که می خواستند حکومت تشکیل بدهند نداشتند و امام حسین «ع» نیز در زمان قیام تنها خود و 72 نفر از یاران خود بودند و لذا تنها ماندند و ثارالله شدند، اما امام زمان «عج» تنها نمی مانند و بقیه الله خواهند شد.

موسوی با بیان اینکه در احادیث ما از انتظار امام زمان «عج» به عنوان افضل الاعمال یاد شده است، گفت: این افضل الاعمال نشان می دهد که انتظار عمل است و بی عملی، تنبلی و کسالت نیست.

کارشناس مسائل مذهبی ادامه داد: پر شدن عالم از ظلم نیاز به این ندارد که همه ظالم باشند، کما اینکه ظلم چند دولت موجب می شود که دنیا را ظلم بگیرد، کما اینکه درحال حاضر نیز ظلم دولتمردان خبیث آمریکایی همه جا را گرفته است.

وی با بیان اینکه امروز بحث معارف مهدویت به صورت یک علم تخصصی در حوزه علمیه قم دنبال می شود، اظهار کرد: طلبه ها در حوزه علمیه پس از گذراندن 9 سال درس، پس از آزمون ورودی و پذیرش، مباحث تخصصی مهدویت را در طول سال کامل می خوانند و پس از این سه سال نیز مجدد انتخاب گزایش می کنند و یکی از مباحث تخصصی مهدویت را بررسی می کنند.

حوزه مهدویت نیاز به مطالعه و بررسی دقیق دارد

حجت الاسلام موسوی، افزود:حوزه مهدویت نیاز به مطالعه و بررسی دقیق دارد و اگر مردم به دنبال بررسی این حوزه هستند به کتاب های معتبر مراجعه کنند، کاب هایی که معمولا از مرکز تخصصی حوزه علمیه قم منتشر می شون کتاب های خوبی هستند؛ بعضا برخی کتاب هایی که با ادبیان انحراف نوشته شده است، از جمله کتاب هاب انجمن حجتیه هم اخیر در جامعه هم به صورت زیرزمینی و هم به صورت رسمی و در سایه عدم برخورد مناسب مسئولان در حال رواج در جامعه است.

کارشناس مسائل مذهبی در انتها تاکید کرد: باید تلاش کنیم فرد منتظر، خانواده منتظر و جامعه منتظر را ایجاد کنیم که اگر جامعه به سطح انتظار امام زمان«عج» برسد، امام زمان هم ظهور خواهند کرد.

انتهای پیام/م.ت

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد