اس
۰۸:۴۲ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۱۵

مدیرکل برنامه‌ریزی و نوسازی استانداری اصفهان:

یک درصد از اعتبارات هزینه‌ای هر اداره باید صرف اجرای طرح‌های پژوهشی شود/ تجلیل از ۲۸ پژوهشگر برتر استان در نمایشگاه هفته پژوهش

مدیرکل برنامه‌ریزی، نوسازی و تحول اداری استانداری گفت: یک درصد از اعتبارات هزینه‌ای هر اداره باید صرف اجرای طرح‌های پژوهشی شود و تاکنون در استانداری اصفهان شش طرح در این حوزه مطرح شده است که کد رهگیری دریافت کرده‌اند.

به گزارش صاحب نیوز؛علی اصغر ذاکری هرندی ظهر دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه پیرامون روز پژوهش، اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی چهارمین هفته از آذر ماه را به منظور ارتقای فرهنگ پژوهش به نام هفته پژوهش نامگزاری شد. ارج نهادن به مقام پژوهش و پژوهشگران، شناسایی موانع و مشکلات ارتقای پژوهش، تقدیر از آثار برتر و انتشار کارنامه پژوهشی استانی و کشوری از دیگر اهداف نام‌گذاری این ایام به پژوهش است.

مدیرکل برنامه‌ریزی، نوسازی و تحول اداری استانداری اصفهان تصریح کرد: یکی از اساسی‌ترین نیازها جامعه برای رسیدن به توسعه پژوهش است. به طور کلی می توان گفت امروز توسعه هر کشوری رابطه مستقیم با توسعه علم و فناوری‌های پژوهشی دارد که در این بین دانشگاه و مراکز پژوهشی بسترسازان مناسبی هستند؛ استقلال هر کشوری به پژوهش و تولید علم استوار است. نوع و سطوح انجام پژوهش نیز تعیین کننده جایگاه کشور است.

وی پیرامون تجلیل از دانشمندان و فعالان عرصه پژوهش خاطرنشان کرد: در این زمینه باید توجه داشت که یکی از شاخص‌های مهم برای تحقق اقتصاد مقاومتی توجه به جایگاه پژوهش است.

تشکیل پنج کمیته برای انجام برنامه ­های هفته پژوهش

ذاکری هرندی تصریح کرد: در مهر ماه امسال دستورالعمل برنامه‌های هفته پژوهش توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ابلاغ و طی آن استانداران هر استانی به عنوان، رئیس ستاد برگزاری این هفته معرفی شدند؛ در این ابلاغیه پنج دستور کار برای استان اصفهان مشخص شد.

وی در ادامه گفت: ترویج فرهنگ پژوهش، شناسایی و عرضه یافته‌های پژوهشی، بسترسازی برای تجاری‌سازی، ایجاد فرصت‌های مناسب برای تعامل میان دانشگاه و سازمان‌های خصوصی و دولتی از جمله اهداف برنامه‌های هفته پژوهش خواهد بود.

مدیرکل برنامه‌ریزی، نوسازی و تحول اداری استانداری اصفهان تصریح کرد: در این ستاد پنج کمیته شامل شامل کمیته علمی و پژوهشگر برتر با مسؤولیت معاونت پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان، اطلاع‌رسانی با مسؤولیت روابط عمومی استانداری، آموزش و ایده‌های برتر و فن بازاربامسئولیت شهرک علمی تحقیقاتی و بخش دانش‌آموزی با مسئولیت آموزش و پرورش تشکیل و برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شد.

وی پیرامون نمایشگاه پژوهش نیز گفت: نمایشگاه هفته پژوهش امسال از ۱۸ لغایت ۲۰ آذرماه در سالن‌های نقش جهان و نصف جهان نمایشگاه‌های دائمی استان اصفهان برگزار خواهدشد؛28 پژوهشگر برتر استان نیز 20 آذر در قالب اختتامیه نمایشگاه تقدیر می‌شوند.

یک درصد از اعتبارات هزینه‌ای هر اداره باید صرف اجرای طرح‌های پژوهشی شود

ذاکری هرندی بابیان اینکه یک درصد از اعتبارات هزینه‌ای هر اداره باید صرف اجرای طرح‌های پژوهشی شود، تصریح کرد: تاکنون در استانداری اصفهان شش طرح در این حوزه مطرح شده است که کد رهگیری دریافت کرده‌اند و در مرحله انعقاد قرار داد، هستند.

وی بابیان اینکه سال گذشته ۲۶ دستگاه طرح‌های خود را در سامانه سماد ثبت کردند و همه طرح‌های ارائه شده نیز موفق به دریافت مجوز اجرایی شدند، گفت: هزینه اعتبارات حوزه پژوهش استان اصفهان در سال ۹۵ حدود یک میلیارد تومان بوده است.

مدیرکل برنامه‌ریزی، نوسازی و تحول اداری استانداری اصفهان پیرامون میزان تخصیص اعتبار پژوهشی دستگاه‌های دولتی در استان اصفهان تصریح کرد: برای 26 دستگاهی که طرح‌های پژوهشی ارائه داده اند بودجه تخصیص یافته است اما 64 نهاد دولتی در استان قراردادی امضا نکردند؛ این آمار مربوط به سال 95 بوده و برای سال 96 اطلاعات جمع‌آوری نشده است.

35مجموعه در نمایشگاه پژوهش فعالیت می­ کنند

در ادامه علی میرجمالی پیرامون نمایشگاه هفته پژوهش اظهارکرد: این نمایشگاه تخصصی و داخلی محسوب می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت 15 تا 21 از این نمایشگاه که در سه هزار و 400 مترمربع برپا شده دیدن کنند؛ 35 مجموعه از بخش دولتی و خصوصی در برگزاری نمایشگاه مشارکت دارند؛ همچنین 6 دانشگاه بزرگ استان نیز در نمایشگاه پژوهش و فناوری غرفه خواهند داشت.

وی با بیان این که آموزش و پرورش بیشترین متراژ غرفه را به خود اختصاص داده است، گفت: 36 درصد غرفه‌های نمایشگاه به بخش خصوصی و صنعت تعلق گرفته که این میزان نسبت به سال گذشته که 17 درصد بوده افزایش قابل توجهی داشته است.

مدیر اجرایی نمایشگاه پژوهش و فناوری استان اصفهان با بیان این که کارگاه‌های آموزشی در کنار این نمایشگاه برپا می‌شود، خاطرنشان کرد: از تمامی دانشجویان، مراکز علمی، پژوهشگران، دانش آموزان و تمام کسانی که علاقه‌مند به پژوهش هستند برای حضور در این نمایشگاه دعوت می‌کنیم.

انتهای پیام/ن