صفحه اصلی » حوزه و دانشگاه » هویت استکبارستیزی و استقلال طلبی جنبش دانشجویی/ سطح «مطالبات دانشجویی» نباید به مسائل خُرد تقلیل یابد

دبیر جامعه اسلامی دانشگاه های اصفهان:

هویت استکبارستیزی و استقلال طلبی جنبش دانشجویی/ سطح «مطالبات دانشجویی» نباید به مسائل خُرد تقلیل یابد

دبیر جامعه اسلامی دانشگاه های اصفهان و علوم پزشکی این استان، گفت: فراموشی هویت دانشجویی، تاثیرگذاری حرکت های دانشجویی در مسائل روز و تصمیم گیری مسئولان و کنش های کشور را  کاهش داده است.

تاریخ انتشار: ۰۷:۳۰ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۱۶

محمد جواد حیدری، در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز، در رابطه با وظایف جنبش های دانشجویی در شرایط فعلی کشور و وضعیت دانشگاه ها، اظهار کرد: اتفاقی که هم اکنون در دانشگاه های کشور در حال رخ دادن است و هویتی که از این جنبش باقی مانده است، این جنبش را به برگزاری تعدادی برنامه های سیاسی و مناسبی و یا گرامیداشت روز دانشجو محدود کرده است و هویتی که جریان دانشجویی در 16 آذر سال 32 و 13 آبان سال 58 به جود آورده اند فراموش شده است.

فراموشی هویت جنش دانشجویی، تاثیرگذاری این جنبش را کم کرده است

دبیر جامعه اسلامی دانشگاه ها و علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه فراموشی این هویت دانشجویی تاثیرگذاری حرکت دانشجویی در رویدادهای روز و تصمیم گیری مسئولان و کنش های کشور را  کاهش داده است، تصریج کرد: ما اگر به دو اتفاق مهم 16 آذر 32 و 13 آبان 58 برگردیم، آن هویت که پشت این جنبش است، یک گفتمان استکبار ستیزی و زیر بار استعمار نرفتن است.

هویت استکبارستیزی و استقلال طلبی جنبش دانشجویی

وی ادامه داد: اتفافی که در سال 32 افاق اقتاد به حضو نیروهای خارجی و مذاکره  معامله با شاه ایران بود که دانشجویان چندین روز تظاهرات کردند و در نهایت منجر به اتفاق 16 آذر شد، این اتفاق دارای یک هویت استکبارستیزی و استقلال طلبی است.

حیدری ادامه داد: 13 آبان سال 58 نیز مشابه این اتفاق در قضیه اشغال لانه جاسوسی اتفاق می افتد و حرکت جریان دانشجویی در این قضیه ها به دنبال گفتمان کردن مواردی مانند استکبار ستیزی و استقلال خواهی بودند و تبدیل به گفتمان هم شد و این دانشجوها به نمایندگی از ملت این کار را انجام دادند.

دانشجویان امروز گفتمان اصلی را پیدا نکرده اند

دبیر جامعه اسلامی دانشگاه های اصفهان و علوم پزشکی اصفهان، با اشاره به عدم پویایی و تاثیرگذاری جریان دانشجویی فعلی کشور نسبت به گذشته، خاطرنشان کرد: شاید یکی از عللی که جریان دانشجویی ندارد این است که گفتمان اصلی را هنوز نفهیمده است و آن را پیدا نکرده است.

وی ادامه داد: آن گفتمانی که کل دانشجویان بر سر آن یک صدا بوده و آن را از مسئولان در کف جامعه درخواست و مطالبه کنند نامشخص شده است و جریان های دانشجویی به گونه ای در حال بازی خوردن هستند و وظیفه اصلی خود را که باید به سرانجام برسانند فراموش کرده اند.

پیگیری مشکلات صنفی و پرداختن به مسائل روز در کنارهم قابل جمع هستند

حیدری در پاسخ به سوال خبرنگار ما،در رابطه با درخواست های صنفی دانشجویان و وجود یا عدم وجود تناقض در پرداختن به این مسائل در کنار پیگیری مشکلات روز جامعه، اظهار کرد: این دو قضیه پیگیری مشکلات دانشجویان و مشکلات روز جامعه نه تنها پارادکس نبوده بلکه در کنار هم قابل جمع است.

دبیر جامعه اسلامی دانشگاه های اصفهان و علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: شاید در یک مورد اعتراض در مورد کیفیت غذای دانشگاه است که این نیاز به یک تشکل دانشجویی و یا یک مجموعه دانشگاهی مشخص ندارد و این جنبش ها هدف های بسیار والاتری دارند.

وضعیت علمی دانشگاه ها مورد غفلت قرار گرفته است

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی دانشگاه ها مسائل بسیار مهمی در حال اتفاق افتادن است و ما از آن ها غافل شده ایم و صرفا یک مشکل مانند کیفیت غذا بزرگ می شود و حتی برای آن اعتصاب می کنند، خاطرنشان کرد: برای مثال یکی از مسائل بحث برانگیز و مهم، وضعیت علمی دانشگاه ها و قضایایی است که در این رابطه در حال اتفاق افتادن است که در همین دانشگاه اصفهان هفته گذشته در جلسه تشکل های دانشجویی با وزیر علوم این نکته را متذکر شدیم.

جذب هیئت علمی براساس توانمندی های علمی نیست

حیدری ادامه داد: یکی از مواردی که در این زمینه در حال اتفاق افتادن است، بحث جذب هیئت علمی است؛ جذب هیئت علمی در دانشگاه ها کاملا باید براساس توانمندی علمی ان استادی که جذب می شود باید اتفاق بیفتد ولی گاهی مشاهده شده است که این گونه نیست و براساس برخی مباحث سیاسی و منصب های سیاسی به عنوان هیئت علمی جذب می شوند و توانمندی در نظر گرفته نمی شود.

دبیر جامعه اسلامی دانشگاه های اصفهان و علوم پزشکی این استان، ادامه داد: در این شرایط انتظاری که ما از دانشگاه داریم، یعنی تربیت دانشجوی متعهد و متخصص با توجه به جذب غیرکارشناسی و غیرمرتبط با توانمندی های علمی هیئت علمی دچار اختلال می شود و عملا دانشجوی متخصص و متعهد از این دانشگاه بیرون نمی آید.

استاد لیبرال توانمندی تربیت دانشجوی متعهد و متخصص ندارد

وی ادامه داد: استادی که دارای تفکر لیبرالی است و جذب هیئت علمی دانشگاه می شود و مبانی فکری و اعتقادی او اسلامی نیست، چنین دانشجویی را تربیت نخواهد کرد.

حیدری پرداختن به علوم انسانی اسلامی را یکی دیگر از دغدغه های مهم در بحث علمی دانشگاه ها دانست و تاکید کرد: مطالبه گری ها باید در جای خود وجود داشته باشد و به آن پرداخته شود، اما این مطالبه گری نباید به سطح پایینی مانند کیفیت غذا محدود شود و تقلیل یابد.

دبیر جامعه اسلامی دانشگاه های اصفهان و علوم پزشکی اصفهان، افزود: اگر یک تشکل هم وجود نداشته باشد این مطالبه گری ها در دانشگاه ها انجام می شود و شوراهای صنفی آن را پیگیری خواهند کرد؛ اما اتفاقات بزرگتری در دانشگاه ها است که دانشجویان باید با آن ها کنش و واکنش داشته باشند.

انتهای پیام/ م.ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!