صفحه اصلی » حوزه و دانشگاه » ۱۲ توصیه برای این‌که دانشجوی بهتری باشیم!

به بهانه روز دانشجو؛

۱۲ توصیه برای این‌که دانشجوی بهتری باشیم!

در نظام آموزشی دانشگاهی امروز، مسائل بسیاری هست که با وجود ظاهری و زودگذر بودن، توجه بیشتر افراد را به خود جلب می‌کند. مثلا خیلی‌ها واقعا بدون این که خودشان هم بفهمند، بیش از آن که باید به نمره اهمیت می‌دهند، در صورتی که این چیزها همگی گذرا و تمام شدنی است.

تاریخ انتشار: ۰۷:۲۰ - جمعه ۱۳۹۶/۰۹/۱۷

به گزارش صاحب نیوز؛ 16 آذر هر سال را به مناسبت شهادت سه تن از دانشجویان که به ورود رئیس جمهور آمریکا به ایران اعتراض داشتند، به نام روز دانشجو نام نهاده‌اند.

در حال حاضر با توجه به این که جوانان بسیاری در جامعه‌ی امروز زندگی می‌کنند و نسبت به سال‌های گذشته، ظرفیت دانشگاه‌ها به نحوی چشم‌گیر افزایش پیدا کرده است، بسیارند آنان که دوران دانشجویی را پشت سر می‌گذارند.

در این دوران که در واقع بهترین سال‌های عمر هر انسان است، تجربه‌هایی گران قدر به دست جوانان می‌آید که در آینده می‌توانند تمام زندگی خود را بر اساس آن بنیان بگذارند. اما در این سال‌ها نکته‌هایی هست که دانشجویان می‌توانند با رعایت آن بهره‌های بیشتری ببرند. در ادامه به بررسی برخی از این نکات می‌پردازیم:

 1. تا می‌توانید کتاب بخوانید:

دوران دانشجویی زمانی است که افراد از مشغله‌های معمول زندگی آزادترند و شغل و اداره‌ی خانواده یا برای آنان مطرح نیست یا به مسائل اصلی تبدیل نشده است. بنابراین فرصت‌های بسیار موسعی برای کتاب خواندن وجود دارد. یادتان باشد از همه‌ی کتاب‌ها با روی گشاده استقبال کنید! حتی اگر حال و حوصله‌ی مطالعات عمیق و پردامنه ندارید، رمان خواندن هم تجربه‌ی بدی نیست!

 1. بهترین فرصت برای خودسازی؛

جوان روح پاک تری دارد، روحی که به او اجازه می‌دهد در عرصه‌های خودسازی به پیش برود و به دور از آلودگی‌های دنیای مادی که در آینده با آن روبرو خواهد بود، فرصت‌های بسیاری برای تفکر داشته باشد. واقعیت این است که هرچه انسان به پیری و کهنسالی نزدیک تر می‌شود، امکان تغییر در او کاهش می‌یابد. بنابراین اگر قرار است کسی دست به خودسازی بزند، بهترین زمان، دوران دانشجویی است.

 1. فعالیت سیاسی به دور از سیاست زدگی؛

نکته‌ی بسیار مهم این است که دانشگاه فضای مناسبی برای فعالیت‌های سیاسی است، زیرا دانشجویان با روحیه‌ی پاک و به دور از گرایشات معمول که در فضاهای کاری پیش می‌آید، آرمان‌ها را می‌بینند و برای آن مطالبه می‌کنند. یادتان باشد دانشجویی که فعالیت سیاسی نداشته باشد قسمتی از دانشجو بودن را ندارد. در کنار این نکته این را هم به خاطر داشته باشید که سیاست زدگی و غرق شدن در مسائل زودگذر سیاسی هم درست نیست.

 1. درس خواندن برای خدمت به مردم؛

هدف‌ها را از همین الان الهی کنید، زیرا در آینده فرصتی برای فکر کردن به این چیزها پیدا نخواهید کرد. بدانید که درس خواندن برای خدمت به مردم است و جز باز کردن گره‌هایی از زندگی خلق‌الله، کسب علم سودی ندارد و حداکثر اندکی رفاه دنیایی به بار خواهد آورد.

 1. هر چه می‌توانید تلاش کنید:

شاید این یک شعار به نظر برسد، ولی واقعیت این است که بقیه‌ی زندگی را اندوخته‌های با همین چند سال سپری خواهید کرد، بنابراین تنبلی نکنید و به جای وقت گذرانی با شبکه‌های اجتماعی یا کارهایی شبیه آن، فعالیت‌های مفید انجام دهید. این شعار هم یادتان باشد که «به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل»!

 1. بهترین فرصت برای تجربه‌های جدید؛

این که انسان به تدریج پس از درگیر شدن در فضاهای کاری به دنبال روالی عادی و به دور از هیجان می‌گردد، انکارپذیر نیست. به طوری که آنان که هنوز پس از سی سالگی طراوت و نشاط خود را حفظ می‌کنند واقعا انگشت شمارند. بنابراین جوانان باید از این فرصت استفاده کنند و هر چه می‌توانند به تجربه‌های جدید دست بزنند.

 1. ورزش را فراموش نکنید:

یکی از توصیه‌هایی که رهبر معظم انقلاب هم مکرر به جوانان می‌فرمایند، پرداختن به ورزش در کنار سایر فعالیت‌های مربوط به درس و تهذیب است. به یاد داشته باشید سلامت تن هم به همان اندازه مهم است که به سلامت روح و ایمان توصیه شده است. بنابراین خود را به ورزش منظم عادت دهید تا زندگی آینده‌ی خود را با سلامتی پیوند داده باشید.

 1. سطحی نگر نباشید:

در نظام آموزشی دانشگاهی امروز، مسائل بسیاری هست که با وجود ظاهری و زودگذر بودن، توجه بیشتر افراد را به خود جلب می‌کند. مثلا خیلی‌ها واقعا بدون این که خودشان هم بفهمند، بیش از آن که باید به نمره اهمیت می‌دهند، در صورتی که این چیزها همگی گذرا و تمام شدنی است. به یاد داشته باشید که دانشجو یک قشر ممتاز و نخبه است و باید ژرف‌نگر و تحلیل گر باشد. آرمان گرایی را هم سعی کنید پس از دوران دانشجویی حفظ کنید تا همان طور که رهبر انقلاب هم توصیه کرده‌اند، آن را با خود به فضاهای کاری و شغلی هم ببرید.

 1. تحلیل داشته باشید:

در گذشته که شبکه‌های اجتماعی و گوشی‌های هوشمند این قدر گسترش پیدا نکرده بود، معمولا منبع کسب اطلاعات و پایه‌ی تحلیل‌های همه، پایگاه‌های خبری و اطلاع رسانی بود که متناسب با حال و هوا و سیاست‌های خود اطلاعاتی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهند و او را هدایت می‌کنند. اما امروز تلگرام و کانال‌های آن جای این رسانه را گرفته و حتی دیدگاه‌هایی سطحی تر از سایت‌ها به مخاطبان خود ارائه می‌دهد. دانشجو باید به عنوان قشر نخبه به دور از عوام زدگی، منابع اطلاعاتی خود را ارتقا دهد و متناسب با حقایق و واقعیت‌ها گرایش و تحلیل خود را بروز دهد.

 1. به فکر فعالیت اقتصادی هم باشید:

در جامعه ما جا افتاده که درس خواندن ابزاری برای رسیدن به شغل و جایگاه اجتماعی بهتر است و دانشجو در پایان عمر دانشجویی اش، باید کارمند شود. در حالی که الان با اشباع ادارات دولتی از کارمند و دانشگاه‌ها از هیأت علمی، دیگر مجالی برای اندیشیدن به چنین آینده‌ای برای دانشجویان امروز نیست. از طرف دیگر درس‌های دانشگاه هم اغلب مشتی اطلاعات بیهوده ارائه می‌دهد که هیچ مهارتی برای فرد نخواهد داشت. از این رو اگر دانشجو زرنگ باشد، باید در همین دوران دانشجویی شغلی را که در آینده به آن اشتغال پیدا می‌کند انتخاب کند و حتی مقدمات آن را فراگیرد.

 1. اصول تحقیقات علمی را یاد بگیرید!

خیلی ها در دوران دانشجویی به دغدغه هایی دست پیدا می کنند و به فکر ایجاد اصلاح در جامعه می افتند، ولی این دغدغه ها که در کنار انگیزه بالای جوانی به خوبی مجال رشد دارد، به خاطر ناآگاهی از راه درست عملی کردن آن، به تدریج رو به افول می نهد و از بین می رود. یکی از کاستی‌هایی که دانشجویان رشته های مختلف به آن دچار هستند، ناآشنایی با اصول علمی تحقیق است. یکی از راه هایی که می توان اثرگذار بود، تحقیقات محکم برای اثبات کاستی ها و ارائه راه حل های متقن برای آن است. بنابراین باید به ابزار اولیه این موضوع مجهز بود و اصول تحقیقات علمی را یاد گرفت.

 1. مثل جوزده‌ها به دنبال ادامه تحصیل نباشید!

هر کاری که همه انجام می دهند یا دوست دارند انجام دهند درست نیست! در چند سال اخیر ویروسی بین دانشجویان به وجود آمده به نام «ادامه تحصیل». یعنی واقعا خیلی‌ها بدون این که بنشینند و دو دو تا چهار تا کنند، به خاطر این که همه این راه را می روند برای ادامه تحصیل تلاش می کنند. بنشینید و با خود فکر کنید آیا اهدافی که از درس خواندن در سر داشته اید، به ادامه تحصیل نیاز دارد یا با همین مدرک و تحصیلاتی که دارید می توانید به آن برسید.

انتهای پیام/ خطب شکن/ ی

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد