Daneshjo
۱۲:۵۵ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۱۶

استاد دانشگاه شهید چمران اهواز:

گرامی‌داشت ۱۶ آذر یادآور مسئولیت افراد در برابر ارزشهای انقلابی است

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، گفت: گرامیداشت ۱۶ آذر یاداور مسئولیت همه افراد جامعه در برابر ارزشهای انقلابی، ولایت و دینداری است به همین دلیل باید مراسمهای این روز فراتر از یک سخنرانی یا مراسم معمولی باشد.

به گزارش صاحب نیوز؛ عبدالرسول کاظمپور ظهر امروز در مراسم روز دانشجو که در دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا برگزار شد، عنوان کرد: یکی از مهمترین رسالتهای هر دانشجو به عنوان عضوی از قشر تحصیلکرده و متفکر جامعه اندیشه درباره این موضوع است که مبانی علمی و اعتقادی جامعه اسلامی بر چه اصولی قرار دارد.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران، در شرایطی واقع شد که منابع و ذخایر کشور در معرض غارت کشورهای استکباری جهان به ویژه آمریکا و اسراییل قرار داشت و این مسئله باعث ایجاد نارضایتی عمومی در جامعه شده بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز تصریح کرد: در دروان پیش از انقلاب منابع مالی و ذخایر ارزی کشور صرف خرید اسلحه و مهماتی می‌شد که در نهایت علیه مسلمانان به کار گرفته می‌شد.

کاظمپور تأکید کرد: تفکر انقلابی امام راحل (ره) در مرحله نخست بیش از هر کس دیگری در میان دانشجویان مقبولیت پیدا کرد زیرا دانشجویانی که افکار و اندیشه‌ها را بر اساس معیارهای علمی و منطقی می‌سنجیدند بیانات امام راحل (ره) را منطبق با واقعیات جامعه دیدند و پذیرفتند.

وی تصریح کرد: دانشجویان انقلابی در دوران پیش از انقلاب باید الگویی برای دانشجویان در همه زمانها باشند زیرا مهمترین ویژگی روحی و اخلاقی این گروه از دانشجویان احساس مسئولیت کسترده در برابر جامعه و آینده افراد بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار کرد: گرامیداشت 16 آذر یاداور مسئولیت همه افراد جامعه در برابر ارزشهای انقلابی، ولایت و دینداری است به همین دلیل باید مراسمهای این روز فراتر از یک سخنرانی یا مراسم معمولی باشد.

کاظمپور بیان کرد: دانشجویان در دوران قبل از انقلاب به سادگی می‌توانستند با توجیهات مختلف از ادامه مسیر مبارزه شانه خالی کنند اما آنان نه تنها چنین اقدامی را انجام ندادند بلکه با همه توان برای آنچه به آن اعتقاد دااشتند مبارزه کردند و تعداد زیادی از آنها نیز در این راه به شهادت رسیدند یا سالها در زندانهای ساواک متحمل شکنجه شدند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: امنیت و رشد و توسعه کشور به توجه به ویژه به سرمایه‌های انسانی، شناخت علمی و کاربردی همه فرصتها و تهدیدها در بخشهای مختلف، مسئولیت پذیری و توجه به رسالت آموزش و پژوهش و خدمت رسانی در دانشگاه‌ها بستگی دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز اضافه کرد: اگر کشوری توجه به سرمایه‌های انسانی خود نداشته باشد تحت هیچ شرایطی پیشرفت نمی‌کند یا توسعه انجام می‌شود اما پایدار نیست زیرا نیروی انسانی انژی پنهان در هر کشوری است که با استعداد و توانایی خود می‌تواند کشور را از بحرانها نجات دهد.

کاظمپور تصریح کرد: از دهه نخست 20 میلادی به تدریج از استقلال دانشگاه ها کاسته شد و این نهاد به عنوان یک نهاد مستقل آموزشی و پژوهشی مطرح نبودند و این مراکز با مفهوم جدیدی به عنوان مسئولیت پذیری مواجه شدند، البته در اینکه آیا همه مسئولان کشور نیز به مسئولیت پذیری پایبند هستند یا خیر جای تأمل دارد.

وی بیان کرد: کشور ما پنج برنامه پنج ساله داشته و اکنون صاحب یک برنامه شش ساله شده است، اکنون باید بگوییم آیا در اجرای این برنامه ها نظارت دقیق و علمی و پژوهشی شده است، در پاسخ باید بگوییم نخیر متأسفانه اینگونه نبوده است.

انتهای پیام/شهرضانیوز/ پ