صفحه اصلی » حوزه و دانشگاه » لزوم ایجاد بینش سیاسی در بین قشر دانشجو/ استادان باید الگوی عملی، اخلاقی و حرفه ای دانشجویان باشند

رئیس دانشگاه شهرضا مطرح کرد؛

لزوم ایجاد بینش سیاسی در بین قشر دانشجو/ استادان باید الگوی عملی، اخلاقی و حرفه ای دانشجویان باشند

رئیس دانشگاه شهرضا در رابطه با وظیفه دانشگاه و اساتید در جهت دادن به جنبش دانشجویی و تعمق به نگاه دانشجویان، گفت: برای کمک به دانشجویان برای حرکت درمسیر انقلابی و آرمان خواهی، استادان باید الگوی عملی، اخلاقی و حرفه ای دانشجو باشند

تاریخ انتشار: ۰۷:۱۲ - جمعه ۱۳۹۶/۰۹/۱۷

به گزارش صاحب نیوز؛امیر حسین علی بیگی در گفت و گو با خبرنگار شهرضانیوز در رابطه با روز دانشجو و وظیفه دانشجویان و دانشگاهیان در شرایط فعلی کشور، اظهار کرد: اقدام دانشجویان در 16 آذر سال 32 به عنوان نمادی از استکبارستیزی و مبارزه با ظلم و جور در تاریخ معصر ایران به ثبت رسیده و چراغ راهی برای آیندگان شده است.

اهمیت جنبش های دانشجویی در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی

رئیس دانشگاه شهرضا با اشاره اهمیت جنبش های دانشجویی در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی، گفت: جنبش دانشجویی باید سه هدف مهم استقلال طلبی، استکبار ستیزی و عدالت خواهی را دنبال کند.

وی نفش دانشجویان در کشور را تاثیرگذار دانست و خاطرنشان کرد: جنبش دانشجویی هرگاه در کنترل جناح های سیاسی مختلف درآمد از اهداف و آرمان های اثلی خود دور مانده است.

لزوم ایجاد بینش سیاسی در بین قشر دانشجو

علی بیگی خاطرنشان کرد: همین موضوع اهمیت بینش سیاسی در بین دانشجویان را بیشتر کرده است و لازم است تحلیل سیاسی قوی و مشارکت سیاسی سازنده برخوردار باشد ؛ ولی از «سیاست‏بازی‏» و افتادن در دام جنجال های سیاسی و جناحی بپرهیزد.

رئیس دانشگاه شهرضا یکی از ویژگی های مهم دانشجویان در شانزدهم آذرماه سال 32 را بینش قوی نسبت به مسائل دانست و گفت: دانشجویان در این مقطع از تاریخ معاصر به خوبی نقش خود را دریافت کرده و با تحلیل مناسب از اوضاع روز به مخالفت با حضور نیکسون در دانشگاه پرداختند.

تلاش برای اعتلای اقتصادی و فرهنگی کشور مهم ترین وظایف دانشجویان

وی با بیان اینکه دانشجویان در آن زمان به وظیفه مهم خود برای حفظ منافع ملی به خوبی پرداختند، خاطرنشان کرد: درس خواندن و مطالعه، دانش پژوهی، تعمق، نوآوری علمی و تلاش برای اعتلای اقتصادی و فرهنگی کشور مهم ترین وظایفی است که دانشجوی امروزی باید با استفاده از تلاش و کوشش سرلوحه اقدامات خود قرار دهد و این وظیفه را بر اساس آرمان های ملی و اسلامی سرلوحه کارهای خود قرار دهد.

علی بیگی تاکید کرد: مقام معظم رهبری در رابطه با جوان دانشجو می فرمایند که «جوان، آن هم دانشجو، در محیط علمی باید ذهنش و زبانش باز باشد؛ نقد کند؛ البته منصفانه باشد. نقد را با عیب جویی و با عصبانیت و با بهانه‏گیری نباید اشتباه کرد؛ اما نقادی باید کرد. در عین حال نقدپذیر هم باید بود.

استادان باید الگوی عملی، اخلاقی و حرفه ای دانشجویان باشند

رئیس دانشگاه شهرضا در پاسخ به سوال خبرنگار ما در رابطه با وظیفه دانشگاه و اساتید در جهت دادن به جنبش دانشجویی و تعمق به نگاه دانشجویان خاطرنشان کرد: برای کمک به دانشجویان برای حرکت درمسیر انقلابی و آرمان خواهی، استادان باید الگوی عملی اخلاقی و حرفه ای دانشجو باشند؛ آنان با راستی در گفتار، امانت داری، وفای به عهد، عمل به گفتار در اعماق ذهنی فراگیران نفوذ می کنند و شخصیت فردی و اجتماعی دانشجویان را شکل می دهند.

وی دارا بودن صلاحیت و شایستگی های علمی علاوه بر داشتن تسلط کافی بر موضوع درسی و انعطاف پذیری در برابر دانش جدید را دیگر وظیفه اساتید دانست و گفت: استادان مهم ترین الگوهای اخلاقی و حرفه ای دانشجویان هستند که اعمال و رفتار و اندیشه های آنان مستقیماً ساختار شخصیت و درنهایت، اجتماع و آینده اجتماع را می سازند.

علی بیگی تاکید کرد: هم چنین برخورداری از اعتقاد به خداوند متعال، قدرت مدیریت در کلاس، مسئولیت پذیری، داشتن ذهنی خلاق، مبتکر و نوآور، انعطاف پذیری در برابر دانش های جدید، از خصوصیات لازم برای استادان دانشگاه است.

لزوم آشنایی اساتید با علوم روز و چگونگی برخورد با دانشجو

رئیس دانشگاه شهرضا آشنا بودن اساتید باعلم و دانش روز و چگونگی برخورد با دانشجویان را ز ملزومات رخورد هیئت های علمی با این قشر از جامعه دانست و اظهار کرد: استادان باید توانمندی و شایستگی لازم برای احزا این مقام مهم را داشته باشند، زیرا مهم ترین عامل تاثیر گذاردر دانشجویان در سطح دانشگاه اساتید هستند.

وی با بیان اینکه استادان باید دانشجویان خود را به تلاش و فعالیت در کسب علم و دانش تشویق نمایند و آنان را به صورت مستمر به یاد گرفتن مشتاق نمایند، تصریح کرد: اساتید باید دانشجویان را نسبت به کسب علم و دانش و نگرانی نسبت به سرنوشت کشور و و آرمان های موجود دغدغه مند کنند.

علی بیگی با بیان اینکه در چنین شرایطی دانشجو می تواند به وظیفه مهم خود د سطح جامعه عمل کند، گفت: دانشجو در این صورت می تواند به وظایف یاد شده عمل کند و کارکردهای خود را با محیط اسلامی و ارزشی تطبیق دهد و زمینه را برای تحقق دانشگاه اسلامی فراهم سازد.

رئیس دانشگاه شهرضا تاکید کرد: دانشگاه زمانی به معنای واقعی کلمه اسلامی خواهد شد که کسب علم در محیط علمی با آداب اخلاقی و ارزش های دینی همراه باشد و جامعه را به سمت جامعه ای علمی همراه با انسان های معتقد حرکت دهد.

وی تاکید کرد: مبارزه با انحرافات جامعه علمی، جلوگیری از تبدیل دانشمندان به عناصری بدون احساس عاطفی و تعهد دینی و دمیدن روح استقلال در جامعه علمی کشور از مهم ترین ثمرات اسلامی شدن دانشگاه ها به شمار می رود.

انتهای پیام/م.ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!