صفحه اصلی » اجتماعی » شهردار جدید آران و بیدگل و گره‌های مدیریت شهری/ بیم‌ها و امیدهای پیش روی شهردار جدید

شهردار جدید آران و بیدگل و گره‌های مدیریت شهری/ بیم‌ها و امیدهای پیش روی شهردار جدید

شورای پنجم آران و بیدگل از همان روزهای نخست کاری خود فرایند انتخاب شهردار جدید را کلید زد و در نهایت از میان چهره های پیشنهاد شده برای تصدی پست شهرداری آران و بیدگل، رضا رمضانی بر مسند شهرداری نشست. رمضانی اولین شهردار آران و بیدگل است که تحصیلات عالی دانشگاهی دارد.

تاریخ انتشار: ۱۵:۵۶ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۱۹

صاحب نیوز– جعفر عربیان/ شورای پنجم آران و بیدگل از همان روزهای نخست کاری خود فرایند انتخاب شهردار جدید را کلید زد و در نهایت از میان چهره های پیشنهاد شده برای تصدی پست شهرداری آران و بیدگل، رضا رمضانی بر مسند شهرداری نشست. رمضانی اولین شهردار آران و بیدگل است که تحصیلات عالی دانشگاهی دارد و پیش از رسیدن به این سمت، سابقه مدیریت یک نهاد علمی را بر عهده داشته است.

شورای پنجم و انتخاب شهردار

با مشخص شدن اعضای شورای شهر در اردیبهشت ماه امسال، نوبت به انتخاب شهردار به عنوان اصلی ترین وظیفه شورا رسید تا تیمی که منتخب مستقیم مردم  و البته با لحاظ کردن تفاهم و میثاق نامه ای محکم هستند با ارزیابی معیارها و شاخص های مورد نیاز بتوانند مسیر مدیریت شهری را برای مدت چهار سال مشخص کنند.

با این که تحصیلات مرتبط شهری و مهندسی یکی از معیارهای لازم برای انتخاب یک شهردار همواره مورد توجه بوده است اما نگاه همه جانبه به شهر و رویکردهای اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی، امنیت و سلامت روانی حاکم بر شهر هم نباید نادیده گرفته شود.

هر شهر به تناسب وسعت و جمعیتی که در خود جای می دهد مسائل و راهکارهای خاص خود را می طلبد، اما این که شهردار یک شهر باید سیاسی یا غیر سیاسی باشد بحثی جدا و البته قابل بحث است، بحثی که شاید می توان گفت کار شورای پنجم آران و بیدگل را تا ۲۴ ساعت قبل از شروع کار رسمی خود سخت کرده بود. سخت از آن جهت که از بین گزینه های مطرح شده برای شهرداری آران و بیدگل بنا به دلایل خاص اغلب گزینه ها از لیست کنار گذاشته شدند و یا خود کنار رفتند و ماندند دو نفر. احسان کوزه گر شهردار ناحیه یک آران و رضا رمضانی عضو هیات علمی دانشگاه و رئیس دفتر سید جواد ساداتی نژاد نماینده مردم در خانه ملت در آران و بیدگل و البته یکی از حلقه های واسطه برای ایجاد اتحاد در شورا که تصمیم شورای شهر آران و بیدگل یا بر اساس مصلحت و یا برای رسیدن به اهداف والای شهری و شهرستانی منجر به معرفی رمضانی به عنوان شهردار آران و بیدگل شد.

حمایت همگانی

وی در مدت یک ساله قبل از انتخاب به عنوان شهردار، مسئولیت دفتر دکتر ساداتی نژاد، نماینده مردم شهرستان در مجلس را بر عهده داشت. علاوه بر این وی شخصیت مورد قبول امام جمعه و رئیس ستاد برگزاری نماز جمعه آران و بیدگل که در انتصاب مدیران شهرستان نقش آفرینی می کنند نیز هست.

مجموعه این روابط به شهردار جدید این امکان را می دهد که بدون چالش سیاسی و به پشتوانه حمایت متنفذان بتواند وقت خود را صرف رسیدگی به امور شهر کند. علاوه بر این موارد، ساماندهی نسبتا مطلوب وضعیت مالی و اداری شهرداری آران و بیدگل، تعیین کدهای جدید درآمدی، تفویض اختیارات به نواحی، ساماندهی چرخه کارپردازی و اتمام برخی طرح های کلان شهرداری در سال های اخیر یکی از امتیازات مهم برای شهردار جدید است.

باید گفت رمضانی از چهره های موفق دانشگاهی و دارای حسن رفتار عمومی در بین مردم آران و بیدگل است.  فردی که بر خلاف ظاهر امر نشان داده با وجود گرایش به جناج اصولگرایی در کار و سمت خود کمتر سیاست جناحی را دخالت داده ولی با توجه به این که در دو سال اخیر رمضانی به واسطه نزدیکی زیاد فکری و کاری به ساداتی نژاد تا حدی مورد انتقاد قرار گرفته آیا بازهم خواهد توانست در شهری مانند آران و بیدگل که شاید بر خلاف برخی از شهرها به جای یک شهردار سیاسی نیازمند یک شهردار کاردان و مدیر هست موفق باشد یا خیر؟

چالش هایی هم هست…

با وجود این امتیازات، شهردار پانزدهم آران و بیدگل در کار خود با چالش هایی نیز روبروست. چالش هایی که از نارضایتی مردم از وضعیت خدمات شهری گرفته تا نابسامانی ناوگان حمل و نقل عمومی آران و بیدگل را شامل می شود. تمرکز بر روی پروژه ها و فعالیت های عمرانی و نداشتن استراتژی و برنامه فرهنگی اجتماعی در شهرداری، ضعف محسوس اطلاع رسانی و روابط عمومی، عدم تمکین اختیاری شهروندان در پرداخت سالانه عوارض نوسازی، تصویب نشدن طرح جامع شهر آران و بیدگل و وجود برخی پرسنل ناکارامد در شهرداری نواحی و مرکزی از دیگر چالش های شهردار جدید است.

با این وجود آن چه می تواند روزنه امیدی برای رفع این چالش ها از سوی شهردار جدید باشد، دانشگاهی بودن و نگاه علمی وی به مدیریت است. نگاهی که شاید بتواند در کنار همراهی نماینده مردم در مجلس، کلید باز شدن قفل های مدیریت شهری آران و بیدگل باشد.

انتهای پیام/ی

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هفده + چهارده =