صفحه اصلی » اقتصادی » انتقال آب سمیرم شبیه به یک بازی سیاسی است

نقدی بر یک طرح منتفی شده؛

انتقال آب سمیرم شبیه به یک بازی سیاسی است

انتقال آب ونک سمیرم برای پسته های رفسنجان، جز یک هدف سیاسی نمی تواند چیز دیگری باشد، اما ظاهرا موضوع منتفی شده انتقال آب بار دیگر نقل محافل شده است.

تاریخ انتشار: ۱۳:۰۰ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۹/۲۱

به گزارش صاحب نیوز؛ به نقل از سمیرم خبر، در حالی که امروز خشکسالی کشاورزی و کشاورزان سمیرم را به نفس زدن انداخته بازهم سیاسیون بدون هیچ توجیه کارشناسی، فنی، میحط زیستی و اقتصادی به دنبال گرفتن آب از تشنه بوده تا خدا داند چه شود.

امروز که برند پسته از ایران گرفته شده و سیب سمیرم به عنوان مرغوبترین سیب دنیا از لحاظ طعم، کیفیت و مرغوبیت به یک برند در جهان شهرت یافته تلاش برای خشکاندن این دست رنج چندین ساله کشاورزان سخت کوش سمیرم جز یک بازی سیاسی چه می تواند باشد.

وقتی انتقال آب در گذشته جز خشکی و خرابی چیزی به ارمغان نیاورده امروز تلاش برای انتقال آب به صدها کیلومتر دورتر برای کشاورزی پسته رفسنجان در حالی که تولید سیب سمیرم به دلیل کم آبی به نیمه ظرفیت رسیده و حتی بسیاری از کشاورزان سمیرمی با خشک شدن درختان سیب خود دست و پنجه نرم می کنند چه دلیل منطقی پشت این اقدامات وجود خواهد داشت.

نماینده مردم سمیرم در مجلس که مدت هاست پیگیر منتفی شدن این طرح شده در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: انتقال آب برای مصارف غیر شرب از نظر مجلس مردود است.

اصغر سلیمی با اشاره به زمزمه های اجرای این طرح در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی و دولت نخست اصلاحات، گفت: این تصمیم بارها به دلائل مختلف منتفی شده، اما امروز در دولت جدید شاهدیم نفوذ برخی چهره های سیاسی – اقتصادی برای اجرای این طرح تلاش زیادی انجام داده اند.

وی از لغو این طرح در دولت قبل خبر داد و گفت: امروز فردی با تخصص کشاورزی در مقام محیط زیست کشور بدون استعلام از مسئولان استانی اصفهان، چهارمحال بختیاری و خوزستان چراغ سبز به این اقدام نسنجیده نشان داده است.

سلیمی با اشاره به اینکه یک فرد با تخصص کشاورزی نمی تواند تصمیمات محیط زیستی بگیرد افزود: صدور چنین مجوزی که نابودی چشمه های باقیمانده را در پی خواهد داشت از نگهبانان محیط زیست شرم آور است.

بدون شک اجرای چنین طرحی در شرایط کنونی کشور علاوه بر خشکاندن چشمه ساران و قنات ها و نابودی کشاورزی با توجه به گره خوردن اقتصاد سمیرم با محصول سیب تنش های مختلف اجتماعی را در پیش رو خواهد داشت.

انتهای پیام/ گ.ف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد