با حضور اقشار مردم؛

نماز طلب باران در آستان مقدس زینبیه اصفهان اقامه شد / تصاویر

به دنبال خشکسالی‌های پی‌درپی، مردم مومن و خداجوی شهر اصفهان با اقامه نماز استسقاء و دعا و مناجات به درگاه الهی در حرم حضرت زینب بنت موسی بن جعفر(ع) اصفهان، از خداوند متعال طلب نزول باران کردند.

عکاس:

به گزارش صاحب نیوز؛ نماز طلب باران صبح امروز، با حضور گسترده مردم اصفهان، به امامت آیت الله سید ابوالحسن مهدوی، نماینده مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت اصفهان اقامه شد.
بر این اساس، به دنبال خشکسالی‌های پی‌درپی، مردم مومن و خداجوی شهر اصفهان با اقامه نماز استسقاء و دعا و مناجات به درگاه الهی، از خداوند متعال طلب نزول باران کردند.
آیت الله سید ابوالحسن مهدوی در خطبه های این نمازف با بیان اینکه ما در حالت دعا باید استکانت روح داشته باشیم، عنوان کرد: اینکه در خطبه های نماز توصیه به تقوا لازم است انجام بگیرد برای این جهت است که هم گوینده و هم شنونده به انجام دستورات الهی و ترک گناه سفارش می شوند، اما این سفارش در نماز استسقاء مقداری بزرگ تر است علت آن هم این است که باران رحمت الهی در هر شهری تعداد قطراتش هر سال یکسان است و وقتی مردم گناه می کنند خدای متعال ابرها را پراکنده می کند و به جاهایی که مفید نباشد، می برد.

وی در ادامه افزود: گاهی افرادی که ایمانشان ضعیف است می گویند چرا فلان کشور که دین ندارند آن جا باران می آید، خوب آن ها وقتی دین ندارند بنا نیست که خدای متعال آن ها را مجازات کند، خدای متعال هر کسی به اندازه درک و عقلش او را مجازات می کند،.

نماینده مجلس خبرگان رهبری، با بیان اینکه لباسی که ما بعد از خارج شدن از نماز بر می گردانیم دو نکته دارد، خاطرنشان کرد: شهید ثانی می فرماید نبی مکرم اسلام(ص) برای شکستگی دل این کار را انجام دادند و ما هم به آن بزرگوار تأسی می کنیم و این عمل را انجام می دهیم و یکی هم برای تفعل تحول است یعنی همانطوری که ما لباس خود را برمی گردانیم حال خشکسالی ما نیز ان شاءالله برگردد.

ایشان با اشاره به آیه « وَ أَنْ لَوِ اسْتَقامُوا عَلَی الطَّریقَهِ لَأَسْقَیْناهُمْ ماءً غَدَقاً »، تصریح کرد: خدای متعال در این آیه می فرماید: اگر در راه خدا استقامت داشته باشند ما قطعاً آب فراوان به آن ها خواهیم داد و راهش این است که مردم در مسیر دین بایستند و بر این راه استقامت داشته باشند.

وی ادامه داد: خداوند متعال در ادامه آیه می فرماید: و هر کس از یاد پروردگارش روى برگرداند، خدا او را به عذابى که فراز آید و بر او چیره شود، مبتلا خواهد کرد.

امام جمعه موقت اصفهان در خطبه دوم نماز استسقاء با اشاره به آیات سوره نوح ( علیه السلام )، افزود: حضرت نوح، وقتی که می خواست مردم را به استغفار تشویق کند می فرمودند اگر استغفار کنید خدا برای شما باران نازل می کند، نهرهای شما را پر آب می کند و باغ های شما را سر سبز می کند.

آیت الله مهدوی، با بیان اینکه اگر کسی به قرآن اعتقاد داشته باشد بداند یک یا الله جواب دارد، عنوان کرد: در روایت هست که اگر نماز باران خواندید اما مصلحت نبود و باران نیامد ناامید نشوید و مجدداً نماز باران بخوانید.

در ابتدای این مراسم مردم متدین و زائرین بارگاه نورانی خواهر بزرگوار امام رضا ( علیه السلام ) هم نوا با حاج مجید ربانی زیارت آل یس را زمزمه کردند و با توسل به امام زمان ( ارواحنافداه ) دست نیاز به سوی معبود خود دراز کرده و از خدای خود طلب باران الهی را کردند.

همچنین در این مراسم گروه تواشیح سلاله النبی به اجرای برنامه پرداخت.

گفتنی است در این مراسم، حجت الاسلام رضا صادقی؛ مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، علی شمسی، مدیر منطقه ۱۴ شهرداری، علما و جمعی از مسئولان شهر اصفهان حضور داشتند.

انتهاغی پیام/مادحین/ د