ANA_Mohsen_Moradi_317133_25
۰۷:۴۸ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۲۶

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی مطرح کرد:

دانش هسته ای موتور محرک صنایع دیگر/ خودکفایی ایران در ساخت باطری‌های هسته‌ای

جمهوری اسلامی ایران، به جمع پنج کشور صاحب فناوری ساخت باطری های هسته ای در جهان ملحق شد. چهار کشور فرانسه، آمریکا، انگلیس و روسیه پیش از این، صاحب این فناوری اتمی بودند.

به گزارش صاحب نیوز؛ دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی، شامگاه شنبه، در حاشیه چهل و یکمین نمایشگاه دستاوردهای هسته ای کشور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد، با اعلام این خبر، افزود: فناوری ساخت باطری های هسته ای، بعنوان آخرین دستاورد هسته ای کشورمان، با تلاش دانشمندان هسته ای بومی سازی شد.
علی اصغر زارعان، اظهار کرد: این دانش انحصاری و تا پیش از این در اختیار کشورهای فرانسه، آمریکا، انگلیس و روسیه بود که با بومی سازی این تکنولوژی ایران به عنوان پنجمین کشور دنیا موفق به تولید این باطری ها شده است.
این مقام مسئول در سازمان انرژی اتمی، از تجاری سازی این فناوری تا پایان سال خبر داد و گفت : این دانش در حوزه انرژی های پایدار با کاربردهای متفاوت، از استفاده در تلفن همراه و تبلت گرفته تا در حوزه پزشکی وسلامت، می تواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای صنعتگران و پژوهشگران باشد.
دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی کشور، استفاده در صنعت هوا و فضا برای ماهواره های هواشناسی و دکل های صعب العبور برای استفاده از انرژی های تجدید پذیر را از دیگر کاربردهای این باطری ها بر شمرد.

زارعان اظهار کرد: با تولید باتری هسته ای دیگر عمر باتری موبایل، باتری قلب و باتری تاسیسات و تجهیزات پزشکی، صنعت نفت و حفاری که همواره به شارژ نیاز داشت با عمر بیش از پنج تا ۵۰ سال بدون شارژ می تواند در خدمت سلامت و بهداشت عمومی قرار گیرد و تحولی بزرگ در این زمینه ایجاد کند.

به گفته وی، دانش هسته ای، موتور محرک بقیه صنایع محسوب می شود و هر دستاوردی در این بخش می تواند سایر قسمت ها را متحول کند.

بر این اساس، چهل و یکمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته ای کشور با حضور دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی کشور و جمعی از مسئولان استان اصفهان در دانشگاه آزاد اسلامی نجف‌آباد آغاز به کار کرد. این نمایشگاه تا 29 آذر امسال در معرض دید علاقه مندان قرار دارد.

انتهای پیام/ ت.ت