139306240931307723637924
۰۷:۲۰ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۲۹

در دانشگاه اصفهان مطرح شد؛

لزوم توجه به جنبه‌های حقوقی و اخلاقی در فضای مجازی/ «شبکه ملی اطلاعات» بخشی از مشکلات این فضا را مرتفع می کند

کارشناس فضای مجازی، با بیان اینکه بنا به گفته وزارت ارتباطات ۶۴ میلیون کاربر اینترنت در ایران وجود دارد، گفت: برخی از مافیا اجازه شکل‌گیری شبکه ملی اطلاعات را نمی‌دهند.

به گزارش صاحب نیوز  روح‌الله مؤمن نسب بعدازظهر سه شنبه، در نشست بایسته های فقهی، حقوقی و اخلاقی در فضای مجازی در سالن کنفرانس دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان، اظهار کرد: نداشتن شناخت درست از فضای مجازی یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید به آن پرداخته شود.

مدرس سواد رسانه‌ ای، تحولات زیاد و تنوع شاخه‌ها را دو شاخصه منحصربفرد در فضای مجازی عنوان کرد و گفت: فضای مجازی در ابتدا یک ابزار نظامی، سپس ابزار جاسوسی و پس از آن ابزاری برای امور علمی و در اختیار عموم گذاشته شد.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته استفاده از اینترنت شاخصه افراد محقق و پژوهشگر بود ولی امروز بیشتر برای سرگرمی و ارتباطات استفاده می‌شود.

مؤمن نسب با اشاره به‌اصطلاح کلمه هوشمند (اسمارت)، اظهار کرد: در وب سه (Web3) که ابزار اسمارت استفاده می‌شود علاقه به اشیا رخ می‌دهد و فرد به آن وابسته می‌شود.

این کارشناس فضای مجازی، با بیان اینکه به نظر می‌رسد گوشی‌های هوشمند از خود فرد نسبت به او شناخته پیدا کرده است، گفت: پردازش داده و داده‌کاوی (Data Mining) در مورد اطلاعات افراد درگوشی‌های هوشمند صورت می‌گیرد.

وی با اظهار اینکه درگوشی‌های هوشمند از «تکنولوژی مدیریت انسان» بهره گرفته می‌شود، گفت: همه انسان‌ها نیاز دارند و انسان‌ها بنده نیازهای خود هستند و زمانی که نیازها به همدیگر برطرف بشود فاصله‌ها نیز منجر می‌شود به همین سبب امروزه افراد به گوشی‌های خود بیشتر از سایرین وابسته هستند.

مؤمن نسب تأکید کرد: قدرت‌های بزرگ فضای مجازی همچون گوگل بیشتر نیروهای خود را برای نیازسنجی کاربران به‌کارگیری می‌کنند.

این کارشناس فضای مجازی گفت: «تکنولوژی مدیریت انسان» درگوشی‌های هوشمند بر اساس مدل «قورباغه پخته» راه‌اندازی شده است.

وی با بیان اینکه ما به ازای هر چیزی در فضای حقیقی در فضای مجازی وجود دارد، اظهار کرد: البته چیزهایی در فضای مجازی وجود دارد که در فضای حقیقی موجود نیست به همین سبب آن فضا نسبت به فضای حقیقی بزرگ‌تر و گسترده‌تر است.

مؤمن نسب گفت: در ایران افراد 17 دقیقه مکالمه می‌کنند ولی تا 9 ساعت با گوشی‌های خود کار می‌کنند.

این کارشناس فضای مجازی با بیان اینکه امروزه در فضای مجازی شاهد پیران کودک و کودکان پیر هستیم، اظهار کرد: امکان تغییر هویت در فضای مجازی برای افراد وجود دارد و هویت‌های مجازی ایجادشده است.

وی تصریح کرد: بی‌هویتی‌ها در فضای مجازی اشکالاتی را ایجاد کرده است البته در برخی از کشورها برای جلوگیری از این مشکل به راه‌حل‌هایی رسیده و مورداستفاده خود قرار داده‌اند، ولی در کشور ما با توجه به اینکه هنوز شبکه ملی اطلاعات کامل راه‌اندازی نشده است با این مشکل دست‌به‌گریبان هستیم.

مؤمن نسب با بیان اینکه بر اساس نظر برخی از روانشناسان هرچقدر به گوشی‌ها نزدیک بشوید از خانواده دور می‌شوید و بالعکس، اظهار کرد: بر اساس پژوهشی که انجام داده‌ام به این نتیجه رسیدم که کاربران شبکه‌های اجتماعی بعد از مدتی دچار انزوا و گوشه‌گیری یا ویژگی‌های این حالات در آن‌ها مشهود می‌شود.

این کارشناس فضای مجازی با بیان اینکه در فضای مجازی مرز داریم، افزود: دنیای فضای مجازی بدون مرز معنی ندارد.

وی در مورد جَنگ مجازی گفت: جنگ نرم نامردانه‌ترین جنگ تاریخ بشریت است، در جنگ نرم تسخیر افکار، تسخیر قلوب و تغییر رفتار به وقوع می‌پیوندد.

مؤمن نسب با بیان اینکه جنگ نرم یعنی ایجاد تردید و هدف آن خانواده‌ها است نه تغییر حکومت‌ها، تأکید کرد: تعاملات فضای مجازی در رفتار افراد تأثیرگذار است و نهایت تردیدها که ذهن را آشفته می‌کند به نفرت منجر می‌شود.

وی با بیان اینکه در عصر اطلاعات قرارگرفته‌ایم و از اطلاعات با عنوان «طلای نامرئی» یاد می‌شود، گفت: استاندارد استفاده از اینترنت در اروپا و آمریکا 16 ساعت در یک ماه است ولی متوسط استفاده از اینترنت در ایران هشت تا 9 ساعت است.

مؤمن نسب خطاب به خانواده‌ها، اظهار کرد: کمبود توجه به یکدیگر و عدم برقراری ارتباطات فرد را به سمت استفاده از فضای مجازی سوق می‌دهد.

این کارشناس فضای مجازی، تأکید کرد: متناسب با نیازهایتان در فضای مجازی فعالیت داشته باشید، برای استفاده از اینترنت در خانواده‌هایتان قانون بگذارید و تمام‌وقتتان را در این فضا گذران نکنید.

وی با بیان اینکه بنا به گفته وزارت ارتباطات 64 میلیون کاربر اینترنت در ایران وجود دارد، گفت: برخی از مافیاها هستند که اجازه شکل‌گیری شبکه ملی اطلاعات را نمی‌دهند.

به گفته وی، داخل کشور نرم‌افزار نویسان برجسته‌ای وجود دارند ولی توجه صحیحی به آن‌ها نمی‌شود.

* لزوم توجه به جنبه‌های فقهی، حقوقی و اخلاقی در فضای مجازی

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رسول مظاهری، استاد گروه حقوق دانشگاه اصفهان نیز در این نشست، با اشاره به اهمیت فضای مجازی، اظهار کرد: باید در عرصه فضای مجازی به جنبه‌های فقهی، حقوقی و اخلاقی این حوزه توجه شود.

این استاد گروه حقوق دانشگاه اصفهان، با بیان اینکه اگر هر مسئله‌ای از فقها پرسیده شود بی‌تفاوت از آن گذر نمی‌کنند، گفت: روابط انسان با یکدیگر، انسان با دولت‌ها و دولت‌ها با یکدیگر در عرصه فضای مجازی نیز از نکاتی است که باید به آن پرداخته شود.

وی با اشاره به فرمایشی از معصوم (ع) که انسان به خوراک ظاهری خود توجه دارد ولی به غذای روح و روان خود توجه کافی ندارد، خاطرنشان کرد: مقاله ها و کتب متعدد در حوزه اخلاق و حقوقی فضای مجازی به نگارش درآمده است ولی هنوز جای کار در تولید چنین اثرهایی وجود دارد.

حجت‌الاسلام مظاهری اطلاع‌رسانی در موضوعات ضروری را یک واجب عنوان کرد و افزود: اگر بتوان با شبکه‌های اجتماعی و فضای سایبر اطلاع‌رسانی سریع و دقیق کرد و افراد را به‌طور مثال از یک خطر مطلع کرد تا به آن‌ها ضرر نرسد، یک کار واجبی است.

این استاد گروه حقوق دانشگاه اصفهان با اشاره به رعایت نکردن برخی از حدود شرعی در فضای مجازی، گفت: افراد همان‌گونه که در دنیای فیزیکی رعایت حدود را می‌کنند در فضای مجازی نیز باید آن‌ها را رعایت کنند.

انتهای پیام/ ندای اصفهان/ پ