شهر اصفهان
۰۷:۲۷ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۳۰

نقد و نظر؛

سایت شهرداری اصفهان در بی خبری مطلق/ روابط عمومی زودتر دست بکار شود!

نزدیک به ۱۰ روز است که خبری در خروجی سایت شهرداری قرار نگرفته و این امر این نکته را در ذهن شهروندان تداعی می کند، که یا شهرداری در طول این ایام هیچ اقدامی انجام نداده و یا معاونت ارتباطات شهرداری کم کاری کرده است.

به گزارش صاحب نیوز؛ شهرداری اصفهان، به عنوان بزرگ ترین دستگاه اجرایی در سطح شهر اصفهان، که بنا بر گفته مدیران شهری بالغ بر 10 هزار نفر پرسنل دارد و بالطبع از سازمان ها و معاونت های زیادی تشکیل شده است که حوزه اجرایی این دستگاه اجرایی شهری را بسیار وسیع می کند.

شهرداری از حوزه زیرساخت های شهری، حمل و نقل، ورزش، فرهنگ و هنر، گردشگری و مسکن گرفته تا حوزه های نظافت، تامین مایحتاج روزمره زندگی مردم از طریق فروشگاه های زنجیره ای و حفاظت از آثار باستانی و برنامه ریزی برای توسعه شهر در حال فعالیت است، که این حوزه گسترده و این تعداد نفرات خود شمار زیاد وظایف شهرداری اصفهان را به عنوان نهاد اجرایی یکی از کلان شهرهای بزرگ کشور،  نشان می دهد.

همین حوزه وظایف گوناگون موجب شده است که شهروندان و مسافران و گردشگران شهر اصفهان، با این ارگان ارتباط زیادی پیدا کرده و بالطبع اخبار و آخرین تحولات آن را بیش از سایر ادارات و ارگان های استان، پیگیری کنند.

مجموع این وظایف و پیگیری هایی که مردم برای اطلاع یافتن از آخرین تصمیم گیری ها و تحولات و تغیییرات در شهرداری انجام می دهند، موجبب شده است که معاونت روابط عمومی امور بین الملل شهرداری اصفهان از اهمیت زیادی در این نهاد برخودار باشد.

به طور کلی معاونت های روابط عمومی در ادارات و ارگان های ایران به عنوان پل ارتباطی ادارات و ارگان ها با مردم و سایر نهادها و ارگان ها شناخته می شوند، که ایفای درست نقش مسئولان حاضر در این معاونت ها، زمینه توسعه هرچه بهتر ارگان ها را فراهم می کند و از طرفی مشارکت مردمی را در این ارگان ها به حداکثر می رساند.

از طرفی سازمان ها و نهادهای مهم در کنار این معاونت روابط عمومی دارای یک قسمت بین الملل نیز هستند که ارتباط این ارگان ها و ادارات را با ارگان ها و ادارات مشابه در سایر نقاط جهان و نیز سرمایه گذاران خارجی در بخش های مختلف فراهم می کنند.

به عبارت دیگر حضور فعال سرمایه گذاران خارجی در یک ارگان که نیاز به سرمایه گذاران دارد و نیز به روز بودن یک ارگان و استفاده از تجربه هایی نهادهای دیگر در سایر کشورها همه و همه به معاونت روابط عمومی و امور بین الملل وابسته است.

از طرفی شهر اصفهان به عنوان یک شهر تاریخی مهم که با 13 شهر جهان دارای عقد خواهرخواندگی است، از موقعیت مهمی در سطح جهان برخوردار بوده و لذا معاونت امور بین الملل شهرداری به عنوان نهاد اجرایی شهر باید به عنوان قوی ترین معاونت شهرداری در این حوزه عمل کند.

شروع شورای شهر پنجم، با قطار تغییر و تحول ها همراه بود که اولین تغییری که شورای شهر جدید در شهر ایجاد کرد، خداحافظی با جمالی نژاد بود تا این شهردار جوان به یزد برود و معرفی چهره ای جدید یعنی قدرت الله نوروزی در سمت شهردار اصفهان به سرانجام برسد. اگرچه در زمینه های اجرایی نوروزی کم تر توسط مردم شناخته شده بود، اما سیاسیون او را به خوبی به عنوان یک چهره کاملا سیاسی می شناختند.

همین تغییر بزرگ در مدیریت شهری موجب شد، تا در عرصه های پایین دستی تا بالادستی شهرداری نیز شاهد تغییر و تحولات باشیم و افراد جدیدی وارد سیستم شهرداری بشوند؛ در زمینه این تغییر و تحولات البته شورای شهر نیز نقش مهمی را بازی کرد و گاه برخی از اعضای شورای شهر قصد تحمیل برخی از نیروها به سیستم شهرداری را داشتند و از عدم تایید افراد مدنظر خود توسط ارگان های نظارتی گله می کردند.

یکی از معاونت ها و بخش های جدید، که در روزهای اول تغییر و تحولات در شهرداری اصفهان شاهد تغییرات بود، همین معاونت روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری بود و ایمان حجتی به عنوان سکان دار جدید این قسمت مهم از شهرداری در این واحد مشغول بکار شد.

هرچند سوابق حجتی چندان بلند بالا و زیاد نبود و روزمه ای برای بسته ماندن دهان منتقدان به تغییر و تحولات بی حساب و کتاب شهرداری را نداشت، اما شهردار جوان بودن و توانمند بودن را ملاک انتخاب او معرفی می کرد.

اگرچه هنوز برخی قضاوت در مورد عملکرد حجتی را بسیار زود می دانند، اما در روزها و هفته های گذشته شاهد عدم فعالیت سایت شهرداری اصفهان به عنوان چشم و چراغ شهرداری، در ارتباط با شهروندان هستیم.

سایت شهرداری اصفهان، به عنوان مهم ترین بخش از اداره روابط عمومی شهردری محسوب می شود که خروجی عملکردی این معاونت را به خوبی به عموم مردم و به ویژه خبرنگاران نشان می دهد و در ایام گذشته، یکی از پرخبرترین سایت های روابط عمومی ارگان های استان محسوب می شد، که حداقل روزی دو خبر را در کارنامه خود داشت و این هم به دلیل حجم بالای اقدامات و برنامه های شهرداری کلانشهر اصفهان، در عرصه های مختلف بود.

اما این تارنما در روزها و هفته های گذشته، دچار رکود و سکوت معناداری شده است به گونه ای که گویی یا شهرداری را تعطیل کرده اند و یا معاون روابط عمومی استعفا داده است.

هر چند پیش از این نیز در دوره مدیریت مدیر جدید در این بخش شاهد رکودهای یکی دو روزه در این سایت بوده ایم اما این بی خبری در طول نزدیک به 10 روز گذشته بی سابقه بوده است.

این رکود در سایت شهرداری، این نکته را به ذهن مخاطبان متواتر می کند که یا شهرداری در طول این ایام هیچ اقدامی انجام نداده است و به صورت کلی کارمندان و مدیران تنها آمده اند و رفته اند و تنها حقوق دریافت کرده اند و یا معاونت ارتباطات شهرداری دارای کم کاری بوده است و یا توان مدیریت صحیح اخبار و اطلاعات شهرداری را نداشته است که برای ارگان بزرگی به نام شهرداری این خطای بزرگی است.

به هر روی، شهردار اصفهان اگر به فکر وجهه و نمای خوب این ارگان در بین مردم است، باید برای این مشکل چاره ای درست و درمان بیندیشد.

انتهای پیام/ گ