صفحه اصلی » مذهبی » سودمندی، صحت و سلامت از شاخصه های کلام نیکو است

امام جمعه خور:

سودمندی، صحت و سلامت از شاخصه های کلام نیکو است

امام جمعه خور در جلسه درس اخلاق، گفت: پروردگار مهربان در قرآن کریم دستوری صادر کرده است كه بر اساس آن موظفیم كه با همه مردم و نه فقط مؤمنان و مسلمانان، به نیكی سخن بگوییم.

تاریخ انتشار: ۰۸:۲۹ - یکشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۳

به گزارش صاحب نیوز به نقل از سفیر خور؛ حجت الاسلام سید احمد مهدی نژاد، در جلسه درس اخلاق شنبه شب ها در جوار بارگاه امامزاده سید داود(ع) شهر خور، با بیان شاخصه های کلام نیکو از منظر آیات قرآن و روایات اهل بیت (علیهم السلام) گفت: کلام باید سه خصوصیت داشته باشد و سودمندی اولین خصوصیت کلام است.

امام جمعه خور افزود: اگر نزد علما و بزرگان بنشینید خواهید دید که فقط در صورتی که نیاز باشد سخن می گویند و بیهوده حرفی نمی زنند.

وی خاطرنشان کرد: کلامی مفید است که همراه با یاد خدا باشد و شنونده را بیاد خدا بیاندازد و از یاد شیطان دور کند.

وی صحت و سلامت را دیگر خصوصیات کلام عنوان کرد و افزود: حرف سالم حرفی است که خداوند دوست دارد و می پسندد، برای نمونه خداوند تبلیغ دین و نماز را می پسندد، کجا شده که حرفی بزنید و حس کنید که خدا این حرف شما را دوست داشته باشد.

این استاد درس اخلاق افزود: خداوند دروغ و غیبت و فحش و اسم بد بر کسی گذاشتن را دوست ندارد، پس انسان نباید این رذایل را در کلام خود به کار برد.

وی با اشاره به نقش تربیتی والدین در خانواده گفت: وظیفه پدر و مادر فقط تامین نیازهای مالی فرزندان نیست، تربیت صحیح فرزندان هم از وظایف مهم والدین است، اگر پدر و مادر در خانه صحیح و سودمند، صحبت کنند فرژندان هم از آن ها یاد می گیرند.

حجت الاسلام و المسلمین مهدی نژاد، با بیان این که انسان از ابتدای خلقت نیاز به تعلیم و تربیت دارد، گفت: انسان حیوانی است که بالقوه می خواهد انسانیت یاد بگیرد، یعنی همین که رشد کرد باید کسی فرهنگ اهل بیت و تربیت صحیح را به او یاد بدهند.

وی افزود: همان طور که پدر و مادر از ابتدا به کودک خود، حرف زدن و گفتن کلمات را یاد می دهند باید نیکو صحبت کردن را به فرزندان یاد دهند تا فرزند آن ها در اجتماع صحیح صحبت و رفتار کند.

امام جمعه خور محکم و مستدل سخن گفتن را از ویژگی های صحبت نیکو عنوان کرد و افزود: انسان باید با سند سخن بگوید، در کتاب تحف العقول از امام علی(ع) نقل شده است که حرف و سخن انسان جزء اعمال اوست، اگر حرف خوب بزنیم عمل خوب و اگر حرف بد بزنیم عمل بد برای ما محاسبه می شود.

وی خاطرنشان کرد: در قرآن آمده است« یا ایّها الّذین امنوا اتّقوا اللَّه و قولوا قولا سدیدا» اگر دقت کنیم «سد» به چیزی گفته می شود که از هدر رفتن چیزی جلوگیری کند، دندان انسان مثل سدی است که باید جلو زبان را بگیرد.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: سد را زمانی باز می کنند که نیاز است و وقتی نیاز رفع شد آن را می بندند، پس حرف باید با تحقیق و دقت زده شود.

وی افزود: امیرالمومنین (ع) فرمودند وقتی حرف از دهان خارج شد، دیگر عنان و اختیارش دست شما نیست، پس سنجیده سخن بگوییم تا از حرف های نابجا پشیمان نشویم.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی نزاد، با اشاره به آیه 83 سوره بقره، گفت: خداوند در قرآن می فرماید «و قُولُوا لِلنّاس حُسنًا» پروردگار در آیه شریفه دستوری را صادر کرده است كه بر اساس آن موظفیم كه با همه مردم، نه فقط مؤمنین و مسلمین، به نیكی سخن بگوییم.

وی افزود: بنابراین هر كسی موظف است با دیگران با زبان خوش سخن بگوید حتی اگر گوینده سخن، قاضی باشد و مخاطب آن مجرم باشد، باز هم وظیفه دارد با او نیكو سخن بگوید.

انتهای پیام/ سفیر خور/ پ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد