صفحه اصلی » مقاومت » روز حماسه و ایثار آران و بیدگل و فرصت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در نسل جوان

روز حماسه و ایثار آران و بیدگل و فرصت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در نسل جوان

مسئولان در کنار برگزاری مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، آیا به راهکار دیگری برای انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل جدید بیاندیشند

تاریخ انتشار: ۱۵:۰۵ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۶

صاحب نیوز-مهدی مولایی آرانی*/ امسال سومین سالی بود که 4 دی ماه، در تقویم به خاطر آغاز عملیات کربلای چهار که رزمندگان شهرستان آران و بیدگل در آن به عنوان خط شکن وارد عمل شدند و شهدای بسیاری را به انقلاب اسلامی تقدیم کردند، به نام روز حماسه و ایثار آران و بیدگل نامگذاری شده بود.

به هر حال در دو سال گذشته برنامه هایی برای گرامیداشت این روز انجام شده بود و امسال تجربه سال های گذشته در کارنامه مسئولان وجود داشت. در این مجال قصد داریم نگاهی کوتاه به نحوه برگزاری مراسم این روز داشته باشیم تا در آینده مسئولان با تیزبینی در راستای تقویت برنامه‌ها بکوشند.

*****

انتخاب روز چهارم دی به‌نام روز حماسه و ایثار آران و بیدگل، کاری بسیار ارزشمند است. این نامگذاری در طول تاریخ سبب ماندگاری یکی از حماسه‌های بزرگ دلاوردان و رزمندگان شهرمان در کربلای چهار سال 65 می‌شود. آن ها که در سال 65 در کربلای چهار حضور داشتند، به تکلیف خود عمل کردند؛ آن ها در صحنه حضور داشتند و به ندای امامشان لبیک گفتند تا دین و ناموس و خاک این وطن حفظ شود. آن ها با گفتار و عمل خود آبروی شهرمان شدند.

عکس یادگاری رزمندگان گردان امام محمدباقر(ع) آران و بیدگل قبل از عملیات کربلای چهار

عکس یادگاری رزمندگان گردان امام محمدباقر(ع) آران و بیدگل قبل از عملیات کربلای چهار

اکنون بیش از 30 سال از آن روز می‌گذرد و با افتخار سالگرد شهادتشان را به نام روز حماسه و ایثار شهرستان نامگذاری می‌کنیم. اما یک سوال جدی این است که در کنار برگزاری مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، آیا به راهکار دیگری برای انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل جدید اندیشیده‌ایم؟ تا چه میزان این هویت را در نسل جدید زنده نگه داشته‌ایم؟ امروز برای ماندن در همان مسیر چه کاری باید انجام دهیم؟

نگارنده به برگزاری این جلسات اعتقاد دارد، اما نباید تمام تلاش و هدف، برگزاری یک مراسم باشد. در دهه گذشته در شهرستان گروه‌های خودجوش مردمی شکل گرفتند و تلاش کردند که خاطرات شهدا و رزمندگان شهرستان را ثبت و ضبط کنند و در این مسیر الحمدلله به توفیقات بسیار زیادی به دست آوردند؛ پیشنهاد می‌شود ستاد ایثار و حماسه شهرستان با برنامه‌ریزی هدفمند به گونه‌ای عمل کند که کمیت و کیفیت فعالیت گروه‌های خودجوش در این زمینه بیشتر شود تا بتوانیم گام بلندی برای ثبت گنجینه خاطرات و عکس‌های شهدا و رزمندگان شهرستان برداریم. در این کار مطمئنا جوانان و نوجوانان حضور خواهند داشت و فرهنگ جهاد و شهادت و ایثار نیز به صورت واقعی و عینی به آنها منتقل خواهد شد. همچنین جلسات سال‌های آتی با دستانی پربارتر و به صورت مردمی‌تر برگزار خواهد شد إن‌شاالله.

ملاحظه دیگری که مسئولان باید به آن توجه کنند این است که گرامیداشت یاد شهدای کربلای چهار، شرط لازم برای ماندن در مسیر کربلای چهار 65 است. امروز نیازمند اخلاص و تلاش و همت جهادگونه آن عزیزان هستیم تا مشکلات فرهنگی و اقتصادی شهرمان حل شود. شایسته است مسئولین شهر در این هفته که مزین به نام این عزیزان است، در جلسه پرسش و پاسخ‌های مردمی در نقاط مختلف شهر (مانند مساجد، نمازجمعه، مدارس، دانشگاه‌ها، شهرک‌های صنعتی و…) حضور پیدا کنند و پاسخ دهند برای حل مشکلات مردم و به ویژه جوانان چه کاری انجام داده‌اند. بدون شک مسیر کربلای چهار 65 از معبر حل مشکلات فرهنگی و اقتصادی مردم عبور می‌کند.

* عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

انتهای پیام/ خطب شکن/ی

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!