صفحه اصلی » سیاسی » فتنه ۸۸ جنگ تمام عیار علیه ملت مسلمان ایران بود/ شناخت عمق فتنه بر اساس قرآن و روایات

برگی از تاریخ؛

فتنه ۸۸ جنگ تمام عیار علیه ملت مسلمان ایران بود/ شناخت عمق فتنه بر اساس قرآن و روایات

تداوم پرداختن به تحلیل چرایی و چگونگی فتنه و رخدادهایی ازاین‌دست است که بر اساس آن می‌توان جامعه را نسبت به وقایع بعدی مصون کرد و عقب‌نشینی از دستاوردهای نظام در هر مرحله‌ای دشمن را برای براندازی و فروپاشی جمهوری اسلامی که نماد مردم‌سالاری دینی و ارزشی است جری‌تر می‌کند

تاریخ انتشار: ۰۹:۳۴ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۷

به گزارش صاحب نیوز؛ در آستانه ایام‌الله ۹ دی روز میثاق امت با ولایت و ابراز انزجار ملت فهیم و همیشه درصحنه ایران اسلامی از فتنه‌گری دشمنان خارجی با همراهی عوامل داخلی آنان قرار داریم.

فتنه‌گرانی که اگر به حال خود رها می‌شدند، موریانه‌وار به دنبال از بین بردن ریشه‌ها و اصول تشکیل انقلاب اسلامی و آرمان‌های بلند ملت در افق رسیدن به جامعه جهانی مهدوی بودند، اما به گفته رهبر معظم انقلاب: «مردم ما در مقابله‌ی با فتنه، خودشان به پا خاستند. نهم دی در سرتاسر کشور مشت محکمی به دهان فتنه‌گران زد. این کار را خود مردم کردند. این حرکت یک حرکت خودجوش بود؛ این خیلی معنا دارد؛ این نشانه‌ی این است که این مردم بیدارند، هشیارند.»

در زمان فتنه‌انگیزی سال ۸۸، عده‌ای صراحتاً با شعارهای خود نظام اسلامی برآمده از خواست مردم و حتی خود اسلام را انکار کرده و با عملشان که عدم تمکین به قانون بود به دنبال زیر سؤال بردن جمهوریت نظام که تبلور آن انتخابات است بودند ولی نکته قابل‌ملاحظه این مسئله است که مردم به انصاف خوش درخشیدند و بر خواست دشمنان داخلی و خارجی غلبه کردند اما بودند خواصی که موضع و مرزشان را در آن ایام و حتی پس‌ازآن با فتنه گران مشخص و معین نکردند.

ریشه لغوی کلمه «فـتـنـه» مـصـدر عـربـى از مـاده فـَتـَن اسـت و در لغـت به معناى «در آتش انداختن» و «گـداخـتـن سـیـم و زر» جـهـت آزمـایـش و جـدا سـاخـتـن مـواد خـالص آن از ناخالصی‌هاست که به‌حق در آن رخدادها بین افراد معتقد به انقلاب و غیرانقلابی غربالگری صورت گرفت و مردم به چشم خود بدخواهان نظام را شناختند؛ ولی نکته مهم این است که باید ایام‌الله ۹ دی را همچون ۲۲ بهمن گرامی داشته و در اذهان مردم متذکر شویم که چه واقعه تلخی رخ داد تا هوشیاری‌شان همچنان حفظ شود.

قطعاً دشمن دست از دشمنی خود دست برنخواهد داشت و با حیلت‌های مختلف به دنبال اجرای طرح‌هایش خواهد بود پس این ما هستیم که باید سطح آگاهی، هوشیاری، بصیرت و تشخیصمان را بالا ببریم تا مغلوب دسیسه‌های آن‌ها نشویم.

* حضور مردم در هشت و ۹ دی به دلیل شناخت از عمق یک فتنه

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محسن موسویان، ازمدرسان حوزه و دانشگاه، در رابطه با فتنه ۸۸ و حماسه ۹ دی می‌گوید: در حماسه هشت و ۹ دی مردم عمق یک فتنه را شناختند و به‌صورت خودجوش درصحنه حضور پیدا کردند.

این کارشناس حوزوی، با بیان اینکه طبق اسناد به دست آمده مشخص هست که دشمن برای پیاده‌سازی طرح فتنه در کشور از حدود ۲۰ سال قبل در حال برنامه‌ریزی بوده است، گفت: باید با دو چشم چرایی و چگونگی به رخداد فتنه نگریست تا به ابعاد مختلف آن پی برد.

وی ادامه داد: خداوند در سوره مبارکه انبیا خطاب به انسان می‌فرماید: «شما را با بدی‌ها و خوبی‌ها آزمایش می‌کنیم».

این عضو جامعه مبلغین انقلاب اسلامی، با اشاره به آیات ۵۲ تا ۵۴ سوره مبارکه حج اظهار کرد: دشمنان چه خارجی و داخلی آن با القائات خود به دنبال آن بودند تا طعم شیرین یک حضور شیرین و مشارکت گسترده مردم برای تعیین سرنوشت خود به‌دوراز نتیجه آن را در کام مردم تلخ کنند.

* شیطان و تابعان آن همیشه در تقابل با حقیقت دین هستند

این استاد حوزوی خاطرنشان کرد: در سوره حج اعلام‌شده هرگاه اصل حقیقت دین به نمایش گذاشته‌شده شیطان و تابعین او جاروجنجال به راه انداخته‌اند؛ البته این از سنت‌های جاری خداوند است که شاید خداوند با وقوع چنین رخدادهایی انقلاب را حفظ می‌کند.

وی با معرفی کتاب «خطر مادی شدن دین» نوشته استاد اصغر طاهرزاده گفت: یهود و نصارا به دنبال تبدیل تفکر قدسی به تفکر مادی است و زمانی که جامعه‌ای به این سمت حرکت کند روحیه جهادی گم خواهد شد.

* لزوم حفظ روحیه جهادی

حجت‌الاسلام موسویان، با اشاره به آیات ۳۸ سوره مبارکه توبه و ۲۵۱ سوره مبارکه بقره اظهار کرد: ایجاد فساد، قطع رحم به‌عنوان منشأ وجودی، کینه‌ورزی و بروز آن با از دست رفتن روحیه جهادی اتفاق می‌افتد.

این کارشناس حوزوی خاطرنشان کرد: فتنه ۸۸ رو شدن کینه‌های درونی افراد مغرض نسبت به جریان انقلابی درصحنه بود و در این رابطه می‌توان به آیات ۲۰ تا ۳۰ سوره مبارکه محمد رجوع کرد.

وی با بیان اینکه در سوره مبارکه ابراهیم آمده که خداوند خطاب کرده که وظیفه تو هدایت مردم برای خروج از ظلمات به‌سوی نور است، گفت: در آیه پنجم این سوره شریف خطاب به حضرت موسی (ع) آمده «ما موسی را با آیات خود فرستادیم؛ (و دستور دادیم): قومت را از ظلمات به نور بیرون آر! و «ایام‌الله» را به آنان یادآور! در این، نشانه‌هایی است برای هر صبر کننده شکرگزار!»؛ در اینجا به اهمیت ایام‌الله برای یادآوری وقایع پی می‌بریم.

حجت‌الاسلام موسویان، با بیان اینکه ازاینجا متوجه می‌شویم که ابعاد خیلی از مسائل با صبر و شکرگذاری برای اشخاص مشخص می‌شود، اظهار کرد: شاید در ظاهر بعضی از امور همچون ۹ دی‌ها به خفا برود ولی گم‌شدنی نیست.

این استاد حوزوی در خصوص آنچه در ۹ دی به صحنه آمد، گفت: در آن روز، شاهد ظهور اراده حق در مردم بودیم؛ آن خروش مردمی که به صحنه آمد ماورای یک محاسبات عادی بود.

وی ادامه داد: اراده‌ی مافوق بشری به میدان آمد و این علت ماندگاری انقلاب اسلامی است. مردم ما با انقلاب عهدی دارند که با مسئولان ندارند و تا زمانی که این عهد ماندگار باشد هیچ دل هراسی از توطئه‌های دشمن نسبت به انقلاب اسلامی نخواهیم داشت.

* اگر از فتنه ۸۸ تعبیر جنگ جهانی ۸۸ هم بشود مبالغه نکرده‌ایم

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علیرضا ناجی نیز، یکی دیگر از کارشناسان حوزوی در خصوص جریان شناسی فتنه ۸۸ اظهار کرد: اگر از فتنه ۸۸ تعبیر جنگ جهانی ۸۸ هم بشود مبالغه نکرده‌ایم چراکه تلاش‌هایی زیادی از سوی دشمن برای تحقق آن انجام گرفت.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در فتنه ۸۸ هم مانند جنگ تحمیلی با همه دنیا جنگید ولی متأسفانه برخی از مسئولان به بزرگی آن توجه کافی ندارند.

حجت‌الاسلام ناجی با بیان اینکه باید بدانیم جریاناتی که فتنه ۸۸ را ایجاد کرده‌اند از سال‌ها قبل از آن در حال برنامه‌ریزی بودند، تصریح کرد: در جنگ فرهنگی هیچ مأمن و پناهگاهی وجود ندارد و نیروها خود باید پناهگاه‌ها را ایجاد و با آن به مقابله بپردازند.

* تعبیر «جنبش سبز» اولین بار در سال ۲۰۰۸ از سوی سناتور آمریکایی مطرح شد

این تحلیل‌گر سیاسی؛ خاطرنشان کرد: مک‌کین در سال ۲۰۰۸ تعبیر جنبش سبز را مطرح کرد و می‌گوید ما نظام ایران را با جنبش سبز منهدم می‌کنیم؛ همین شخص در ۱۹ بهمن ۱۳۸۶ نیز گفته است که من همچنان هراسان از بلندهمتی ایرانیان هستم چراکه چیرگی ایرانیان در منطقه به درازای تاریخ است.

* مشارکت‌های خارجی در طرح‌ریزی و اجرای فتنه سال ۸۸

وی اظهار کرد: برای براندازی رژیم حاکمیت ایران اسلامی دفاتر ویژه‌ای از سوی محافل دانشگاهی و رسانه‌های آمریکا راه‌اندازی می‌شود، همچنین برای فتنه ۸۸ هشت دفتر ویژه در کشورهای مختلف برنامه‌ریزی و شکل می‌گیرد.

حجت‌الاسلام ناجی با بیان اینکه طبق اسناد به دست آمده سرشاخه‌های این هشت دفتر ویژه از سال ۷۱ در تهران به دنبال جذب و پیگیری مسائل بودند، گفت: این سرشاخه‌ها به دنبال جذب نخبگان کشور برای تبدیل مسیرهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور به سمت سکولاریسم بوده‌اند.

این کارشناس سیاسی، یادآور شد: علاوه بر افراد فوق، ۱۷ سفارتخانه خارجی نیز جلسات متعددی برای ارتباط‌گیری انجام می‌دادند و حتی دخالت به‌صورت مستقیم نیز داشته‌اند که عواملشان دستگیر شدند.

*‌ استفاده از فضای نخبگانی آمریکا برای فروپاشی جمهوری اسلامی

وی با بیان اینکه مراکزی مرتبط با سازمان جاسوسی در واشنگتن بر روی ایران فعالیت می‌کنند،‌ گفت: عدد واقعی آن‌ها مشخص نیست ولی بر اساس برخی از گزارش‌های آن‌ها حداقل ۷۰۰ اتاقِ فکر و برنامه‌ریزی در آمریکا بر روی ایران در حال مطالعه بوده و هستند؛ یعنی این‌چنین به‌صورت نخبگانی برای فروپاشی جمهوری اسلامی در حال طرح‌ریزی و انجام مطالعات هستند.

حجت‌الاسلام ناجی با بیان اینکه تعداد مقالات ضد ایرانی این مراکز از ۳۵ هزار مورد در سال فراتر می‌رود، اظهار کرد: چهار هزار و ۲۰۰ گزارش و ۳۰۰ جلد کتاب علیه ایران و در راستای فروپاشی ایران از سوی آن‌ها تابه‌حال منتشر شده است. این کارشناس سیاسی گفت: پس از تهیه گزارش‌ها، برای اجرای آن‌ها بر اساس قانون آمریکا باید دو نفر ایرانی آن‌ها را استماع و تائید کنند که در ایران قابلیت اجرا دارد.

* ماهیت شکل‌گیری کمیته صیانت از آرا

وی با اشاره به ارائه طرح کمیته صیانت از آرا در انتخابات سال ۸۸‌، تصریح کرد: آن‌ها بر این عقیده بودند که اگر بخواهد بحث تقلب در ایران کلید بخورد نیاز به کمیته‌ای با عنوان «کمیته صیانت از آرا» هست که این مسئله باید از طرف فرد موجه (نه برچسب دار) مطرح شود و مسئولیت این مسئله بر عهده آقای کروبی گذاشته می‌شود و در کنار آن درخواست کمیته مستقل برگزاری انتخابات را نیز مطرح بکنند تا نظارت استصوابی شورای نگهبان را زیر سؤال ببرند.

حجت‌الاسلام ناجی گفت: طبق اسناد مشخص‌شده، تقریباً یک ماه پیش از انتخابات پیروزی احمدی‌نژاد برای آن‌ها قطعی شده بود برای همین تمام برنامه‌ریزی‌ها ازجمله اعلام پیروزی پیش از اعلام نتایج و چینش نیروها با شعار تقلب و فتنه از قبل انجام‌شده بود.

* کلیدواژه شورش‌های خیابانی سال ۸۸ از کجا کلید خورد؟

این تحلیل‌گر سیاسی با اشاره به نامه سرگشاده هاشمی رفسنجانی در آن ایام، اظهار کرد: اولین گام برای دعوت به شورش‌ها در آن متن با تعبیر «آتش‌فشان در دانشگاه‌ها» مطرح و تبدیل به کلیدواژه شورش خیابانی شد.

وی با استناد به برخی از اسناد و اعترافات، گفت: آن‌ها اعتراف کرده‌اند که اگر پروژه تقلب تحقق پیدا می‌کرد و حکومت را به دست می‌گرفتند در مرحله بعد باید به سمت از هم پاشاندن نظام حرکت بکنند.

حجت‌الاسلام ناجی جلسات موسوم به «جی هفت»، جلسات «صبحانه» بر اساس اعترافات تاج‌زاده،‌ جلسات «بنیاد باران»، دفتر مهدی‌ هاشمی و… را ازجمله جلسات مختلف با مسیرها و انسان‌های متعدد در جریان فتنه ۸۸ عنوان کرد و افزود: تغییر قانون اساسی، در دست‌گرفتن صداوسیما، حذف رهبری، حذف نظارت استصوابی، حذف احمدی‌نژاد به هر قیمتی، بازگشت به قدرت بدون کمک رهبری برای زدن ارزش‌های دینی، شورایی و تعیین مدت کردن برای رهبری و تشریفاتی کردن جایگاه رهبری ازجمله اهداف کوتاه، میان و بلندمدتی بود که جریانات سیاسی فتنه در حال پیگیری بودند.

این تحلیل‌گر سیاسی با بیان اینکه فتنه گران و حامی آن‌ها برای تک‌تک برنامه‌های خود طراحی داشته و شخص تعیین کرده بودند، یادآور شد: خاتمی در راهپیمایی غیرقانونی ۲۵ خرداد ۸۸ گفت: «باور داشته باشید که رهبری از این جمعیت ترسیده است و همین نقطه درست جای فشار واردکردن است» یا موسوی‌خوئینی‌ها می‌گوید «ما باید بیاییم، به هر قیمتی شده و توان بگذاریم آقای خامنه‌ای (آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای -مدظله‌العالی) را پایین بکشیم». (نگارنده پیشاپیش از انتشار این عبارات و الفاظ به‌کاررفته علیه رهبر معظم انقلاب از خوانندگان عذرخواهی می‌کند)

* پروژه فتنه یک پروژه تمام‌عیار بود

وی پروژه فتنه با کلیدواژه تقلب را یک پروژه تمام‌عیار اجراشده توسط عوامل خارجی و داخلی عنوان کرد و گفت: آن‌ها تماماً به میدان آمده و مهره چینی کرده بودند.

حجت‌الاسلام ناجی، خاطرنشان کرد: به نظر بنده رسانه‌های کشور در آن دوران حتی رسانه ملی همه واقعه و هتاکی‌های رخ‌داده در عاشورای ۸۸ را نشان ندادند و تنها به گوشه‌هایی از آن پرداختند و خون‌ها به جوش آمد و لازم هست رسانه‌ها به نمایش قسمت‌های نادیده آن بپردازند.

نکته مهم در تبیین فتنه ۸۸ که گوشه‌هایی از آن در بالا گفته شد لزوم تداوم پرداختن به تحلیل چرایی و چگونگی فتنه و رخدادهایی ازاین‌دست هست که بر اساس آن می‌توان جامعه را نسبت به وقایع بعدی مصون کرد و عقب‌نشینی از دستاوردهای نظام در هر مرحله‌ای دشمن را برای براندازی و فروپاشی جمهوری اسلامی که نماد مردم‌سالاری دینی و ارزشی است جری‌تر می‌کند.

انتهای پیام/ ندای اصفهان/ گ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد