13940222171513352_PhotoL
۰۷:۳۰ - یکشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۱۰

صاحب نیوز بررسی می کند؛

مردم از وضعیت اقتصادی کشور گله مندند/ سوء استفاده جریان های ضدانقلاب از نارضایتی مردم

مشکلات اقتصادی، گرانی، رکود، بیکاری و بازار آشفته اقتصادی، این روزها نارضایتی هایی در سطح جامعه ایجاد کرده است.

به گزارش صاحب نیوز؛ همین چند سال قبل بود که دولتی با شعار رفع مشکلات معیشتی مردم و تحریم ها پا به عرصه سیاسی کشور گذاشت و از همان ابتدای فعالیت خود تمام توان اجرایی خود را در به ثمر رساندن برجام و مهار تورم معطوف کرد، تا بنا برآنچه گفته بود با رفع تحریم های ظالمانه معیشت مردم سروسامان بگیرد.
تلاش دولت اما برای مهار تورم نتیجه بخش نبود و آنچه باید بر سر سفره ها نمایان شود نیز نمود چندانی نیافت.
از طرفی رشد موسسه های مالی و اقتصادی در سالهای اخیر و با رفتن نقدینگی ها به سمت این موسسه ها در ادامه مشکلاتی برای بخشی از مردم که در این شعبه ها حساب بازکرده و سپرده گذاری کرده بودند ایجاد کرد. این مشکل به عنوان یکی ازمهم ترین مشکلات اقتصادی سپرده گذاران تبدیل شد که سپرده گذاران این موسسات، از طریق روش های متفاوت سعی در احقاق خود در طول این مدت داشتند.
مردم در این زمینه معتقد بودند بخشی از مشکلات اقتصادی در جامعه در حالی اتفاق می افتد که به نظر می رسد، دولت مستقر اهتمام جدی و راسخ، به رفع این مشکلات و معضلات ندارد و وجود و بروز حقوق های نجومی و مدیرانی با حقوق های نامتعارف و همچنین ادامه رکود حاکم بر بازار هم، نمونه این عدم اهتمام و اهمال کاری از نظر مردم است.
نوع بودجه ای که امسال دولت به مجس ارائه داد و البته انتقال برخی از جزئیات این بودجه خود باعث برخی گمانه زنی ها در میان مسئولان و نمایندگان مردم در خانه ملت شد. مواردی از جمله افزایش 50 درصدی قیمت حامل های سوخت، حذف یارانه بالغ بر 30 میلیون ایرانی، افزایش چندین برابری برخی از عوارض موجود در کشور که همه و همه به اعتقاد مردم و کارشناسان اقتصادی نوعی شوک تورمی در شرایط رکودی فعلی را به دنبال خواهد داشت که موجب شد اقشار مختلف با این سیاست های دولت مخالفت کنند و حتی برخی از نمایندگان مجلس در این رابطه واکنش نشان دهند و اعلام کنند که زیر بار بودجه سال آینده با این شرایط نخواهند رفت که از جمله آن ها سمیه محمودی نماینده مردم شهرضا و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بود.
پای این اعتراض ها و واکنش ها، به نشست خبری سخنگوی دولت هم کشیده شد و نوبخت اعلام کرد: این کسانی که به وضعیت فعلی معترض هستند مگر اصلاً به دولت رای داده اند که پشیمان هستند؟
در همین زمان، تعدادی از اقشار مردمی در برخی نقاط کشور نسبت به وضعیت فعلی و شاید همین سخنان مقامی در دولت که بخشی از رای رای دهندگان و مردم را زیر سوال برد، اعتراض کردند.

اعتراض هایی که شعارهای ابتدایی آنها معطوف به گرانی ها، بیکاری افسارگسیخته و مشکلات اقتصادی موجود درکشور از جمله در رابطه با موسسه های مالی غیر مجاز بود اما در ادامه شعارها رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت.
اگرچه برخی منابع رسمی و غیررسمی در این باره اعلام کردند، که صوت برخی از فیلم ها مربوط به اغتشاش های سال 88 بود؛ اما نکته مهم در این دغدغه ها و واکنش های مردمی، اعتراض به وضعیت اقتصادی بود.
اما در این میان یکی از مسئولان ارشد در دولت می گوید: مسائل اقتصادی بهانه است، در پشت پرده مسائل دیگری مطرح شده است، کسانی که حرکت سیاسی علیه دولت را در خیابان ها آغاز کردند بدانند دود آن به چشم خودشان می رود.
از دیگر سو و در بخشی از اعتراض های مردمی که مشکلات اقتصادی نمود و بروز خاصی داشته، برخی از افراد حاضر در تجمع شروع به سردادن شعارهای رادیکالی علیه نظام کرده و سمت و سوی شعارها از مسائل اقتصادی به مسائل سیاسی تغییر کرد که با روشنگری پلیس پس از حدود نیم ساعت این اعتراض ها خاتمه یافت.

خبرهای منتشرشده در رابطه با اعتراضات مردم نمایانگر وجود برخی نگرانی ها در سطح جامعه است که البته برخی سعی در جهت دهی به این اعتراضات دارند؛ حال باید منتظر ماند و دید که نتیجه جلسه امروز هیئت دولت چه خواهد بود و دولت چگونه به این اعتراض ها پاسخ می دهد.

انتهای پیام/ ی