صفحه اصلی » فرهنگ و هنر » کتابخانه های فریدن در امانت دهی کتاب سرآمد استان هستند/ دایر کردن کتابخانه در روستاها یاری مردم روستا و دهیاران را می طلبد

رئیس کتابخانه های عمومی فریدن:

کتابخانه های فریدن در امانت دهی کتاب سرآمد استان هستند/ دایر کردن کتابخانه در روستاها یاری مردم روستا و دهیاران را می طلبد

رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان، گفت: کتابخانه های شهرستان در زمینه امانت دهی کتاب در سطح استان مقام اول را دارند و این میزان در سال 96-95 به ازای هر کتابدار در هر ماه یک هزار و 300 جلد کتاب بوده است که نشان دهنده استقبال خوب مردم از کتاب و کتابخوانی است.

تاریخ انتشار: ۱۳:۰۹ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۱۳

به گزارش صاحب نیوز؛جابر باقری، در گفتگو با دیار اقوام، اظهار کرد:  دو کتابخانه مشارکتی در فریدن فعال است که یکی از آن ها با حدود 400 نفر عضو واقع در زندان شهرستان بوده و دیگری با حدود 600 نفر عضو در کانون ولایت و زیر نظر کمیته امداد شهرستان فعالیت دارد.

این مسئول، افزود: تعداد کتاب های کتابخانه موجود در زندان حدود سه هزار و 100 کتاب و در کانون ولایت حدود شش هزار کتاب است و ساز و کار کتابخانه های مشارکتی به این صورت است که این سازمان با همکاری سازمان های دیگر و به صورت مشارکتی کتابخانه ای را دایر می کند.

وی ادامه داد: راه اندازی کتابخانه مشارکتی در زندان با استقبال خوبی مواجه شده است و میزان مطالعه رضایت بخش بوده و ما از اینکه توانسته ایم در این زمینه اقدام مؤثری برداریم خرسندیم.

وی عنوان کرد: ما سعی کردیم تا کتابخانه های مشارکتی را در روستاها دایر کنیم و در روستاهای شهرستان کتابخانه ای با مشارکت شوراهای روستا یا سازمانهای فعال در روستا دایر شود و بخشداری و فرمانداری نیز در این زمینه قول تأمین اعتبار و بازسازی مکان را می دهند.

باقری افزود: متاسفانه با تلاش های ما در روستاها چنین هدفی محقق نشد و حتی با مراجعه حضوری در روستاهایی مانند چهلخانه، نهرخلج و آشجرد کسی مکانی برای دایر کردن کتابخانه مشارکتی در اختیار ما قرار نداد و تلاش های ما برای تهیه خانه مسکونی نیز به نتیجه نرسید.

وی تصریح کرد: به همه دهیاران اعلام کرده ایم که در صورت تهیه نیرو و مکان مناسب برای دایر کردن کتابخانه در روستاها، اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مابقی کارهای دایر کردن آن را برعهده خواهد گرفت اما تا این زمان تلاش ها برای تهیه ساختمانی برای کتابخانه به نتیجه نرسیده است.

وی گفت: ساز و کار کتابخانه های مشارکتی به این صورت است که مکان مناسب و همچنین نیروی کار در کتابخانه برای دایر کردن کتابخانه های مشارکتی از طرف مسئولان روستا یا سازمان های آن ها تهیه می شود و پس از تأیید توسط کارشناسان ما اداره کتابخانه های عمومی منابع آن از قبیل کتاب و مجله های ماهانه و.. را برای آنان ارسال خواهد کرد.

وی همچنین درمورد آمار امانت دهی کتاب در شهرستان ابراز رضایت کرد و گفت: در این زمینه کتابخانه فریدن در سطح استان مقام اول را دارد و به عنوان مثال میزان امانت دهی کتاب کتابداران این شهرستان در سال 96-95 در هر ماه یک هزار و 300 جلد کتاب بوده است و در مقایسه با کتابخانه مقام دوم استان در این زمینه حدود 300 جلد کتاب اختلاف داریم.

بانوان خانه دار و دانش آموزان بیشتر کتاب می خوانند

رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان فریدن، ادامه داد: این میزان امانت کتاب در شهرستان نشان دهنده استقبال خوب مردم شهرستان از کتاب و کتابخوانی است و البته بیشترین استقبال در میان دانش آموزان و بانوان خانه دار شهرستان است.

وی با بیان اینکه مسئولان شهرستان و آقایان استقبال کمتری از کتاب و کتابخوانی در شهرستان دارند گفت: با احتساب همه این موارد بازده کاری، عضویت و امانت کتاب در شهرستان فریدن وضعیت قابل قبول و حتی بسیار خوبی دارد.

وی عنوان کرد: موضوع کتابهایی که برای مطالعه بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد شامل رمان (به خصوص رمان های ایرانی) کتاب های داستانی، هنری، خانه داری، روان شناسی و.. است و البته متاسفانه یکی از ضعف های کتابخانه ما علی رغم مکاتبات صورت گرفته با برخی موسسات مانند قلم چی، کانون فرهنگی آموزش و.. کمبود کتابهای درسی و تحصیلی است.

باقری همچنین درمورد نشست های کتابخوان برگزار شده از طرف این اداره در مدارس شهرستان گفت: در این نشست ها ابتدا کتابی را به تعدادی از دانش آموزان معرفی کرده و سپس در نشستی با حضور برخی مسئولان و دانش آموزان، افرادی که این کتاب را مطالعه کرده اند شرح مختصری از کتاب، نویسنده و داستان را برای مسئولان حاضر و دیگر دانش آموزان بیان می کنند.

وی ادامه داد: نشست های کتابخوان علاوه بر افزایش اطلاعات دانش آموزان و نهادینه شدن فرهنگ کتابخوانی در دانش آموزان، باعث افزایش اعتماد به  نفس و افزایش مهارت سخن گفتن در جمع در دانش آموزان می شود.

وی گفت: این نشست در برخی مدارس شهرستان مانند مدرسه هفت تیر، مدرسه روستای غرغن و.. اجرا شده است و قصد داریم که با همکاری اداره آموزش و پرورش این برنامه را در مدارس کل شهرستان برگزار کنیم.

وی همچنین در مورد برخی مشکلات کتابخانه دانشوران داران گفت: فرسوده بودن و کمبود فضا در این کتابخانه از عمده مشکلات ماست، به عنوان مثال برای برخی کلاس ها مانند کلاس های شعر و قصه گویی که در این کتابخانه برگزار می شود مکان جداگانه ای مورد نیاز است و به علت نبودن این فضا افرادی که برای مطالعه کنکور و.. به کتابخانه می آیند به دلیل سر و صدا دچار مشکل می شوند.

رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان افزود: البته کارهای مقدماتی ساختمان کتابخانه جدید برای حل این مشکلات انجام شده است و اعتبارات نیز در نظر گرفته شده است اما به دلیل تخصیص نیافتن همه این اعتبارات ساخت کتابخانه جدید پیشرفتی نداشته است.

وی در پایان با ابراز امیدواری از حل مشکلات ساخت کتابخانه جدید، اظهار کرد: با توجه به علاقه زیاد به کتابخوانی در شهرستان و همچنین این مورد که این کتابخوانه همواره جزء کتابخانه های برتر استان بوده است، ساخته شدن کتابخانه جدید از مسائل ضروری بوده و ما از همه خیران، مردم و به خصوص مسئولان مربوطه مانند فرماندار و نماینده شهرستان درخواست داریم تا با کمک به ساخت این کتابخانه گام مؤثری در زمینه افزایش فرهنگ کتابخوانی در شهرستان بردارند.

انتهای پیام/ دیار اقوام/ م.ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد