صفحه اصلی » اجتماعی » نیاز به مرکز انتقال خون برای 155 هزار جمعیت شهرستان های غرب استان اصفهان/ مسئولان پیگیری کنند

مدیر پرستاری بیمارستان شهید رجایی داران:

نیاز به مرکز انتقال خون برای 155 هزار جمعیت شهرستان های غرب استان اصفهان/ مسئولان پیگیری کنند

مدیر پرستاری بیمارستان شهید رجایی داران، گفت: سازمان انتقال خون استان اعلام کرده است که مرکزی دائمی به فریدن بزرگ با جمعیت155 هزار نفر تعلق نمی گیرد اما بیمارستان شهید رجایی تمام شاخص های لازم را دارد و سازمان می تواند با فرستادن کارشناس آن را تأیید کند.

تاریخ انتشار: ۱۳:۲۶ - یکشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۱۷

به گزارش صاحب نیوز؛ درپی درخواست های مردمی، مبنی بر عدم وجود مرکز انتقال خون دائم در چهار شهرستان غرب استان اصفهان و مشکلات زیاد مردم برای اهداء خون در فریدن بزرگ که شامل فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین و میاندشت می شود، تصمیم گرفتیم تا گفتگویی با مدیر پرستاری بیمارستان شهید رجایی داران و عضو شورای شهر داران داشته باشیم که در ادامه می خوانید.

ابراهیم صادقی، مدیر پزستاری بیمارستان داران فریدن، اظهار کرد: با توجه به اینکه عضو شورای شهر داران نیز هستم این موضوع را از این طریق نیز بارها در این چند سال پیگیری نموده ایم اما به نتیجه مطلوبی نرسیده ایم.

مدیر پرستاری بیمارستان شهید رجایی داران، گفت: مهر ماه در این خصوص نامه ای به سازمان انتقال خون استان نوشتیم و جوابی که در این نامه برای ما ارسال شد این بود که راه اندازی سازمان انتقال خون بر اساس، یک سری شاخص هایی است که این شاخص ها مشخص کننده تعلق گرفتن سازمان انتقال خون ثابت به مناطق هستند و این سازمان به این چهار شهرستان تعلق نمی گیرد.

وی افزود: این پاسخ سازمان در حالی است که تمام این شاخص ها در بیمارستان شهید رجایی وجود دارد و این شاخص ها عبارت است از تعداد تخت بیمارستان، تعداد بیماران خاص، جمعیت شهرستان، میزان نیاز مصرف خون در شهرستان، میزان اهداء خون که البته تمام این شاخص ها در این بیمارستان وجود دارد و سازمان می تواند با فرستادن کارشناس آن را تأیید کند.

وی گفت: در تأیید داشتن شاخص های بیمارستان شهید رجایی و فریدن بزرگ باید گفت که جمعیت این چهار شهرستان حدود 155 هزار نفر است و این بیمارستان 132 تختخوابی است و دارای اشغال تخت 70 یا 75 درصد است.

توسعه بیمارستانی چهار شهرستان باید درنظر گرفته شود

صادقی ادامه داد: همچنین بیمارستان شهید رجایی داران بیمارستان سطح دو غرب استان است به این معنی که این بیمارستان علاوه بر این که چهار شهرستان فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین و میاندشت را پوشش می دهد باید شهرستان های خوانسار و گلپایگان را نیز پوشش دهد و بیمارانی که تخصص لازم در هر کدام از این شهرستان ها برایشان وجود نداشته باشد به این بیمارستان انتقال می یابند.

وی با اشاره به وجود جاده ترانزیتی غرب استان در این منطقه افزود: تصادفات جاده ای که در جاده ترانزیتی که اصفهان را به لرستان و خوزستان وصل می کند و نیاز به خون را در این بیمارستان تشدید می کند نیز از مواردی است که باید حتما درنظر گرفته شود.

این مسئول، با توجه به توسعه زیاد بخش های بیمارستان شهید رجایی در چند سال اخیر و لزوم توجه سازمان به این شاخص ادامه داد: ضمن اینکه در این چهار شهرستان سه بیمارستان در شهرستان های فریدن، چادگان و فریدونشهر وجود دارد باید تخصص های مختلف در بیمارستان شهید رجایی نیز دیده شود و در حال حاضر بالغ بر 20 نفر متخصص در این بیمارستان داریم و  و آیا این موارد شاخص های لازم نیستند؟!

وی تأکید کرد: سازمان انتقال خون استان می تواند کارشناسی برای بررسی این موارد اعزام کند و حتی این شاخص ها را با شهرهای دیگری مانند خوانسار که دارای سازمان انتقال خون ثابت هستند مقایسه کند.

وی عنوان کرد: در ادامه سازمان انتقال خون اعلام کرد که برای خون گیری و اهداء خون در این شهرستان تیم سیار خود را به داران اعزام می کند و ما نیز اعلام کردیم که اگر تیمی اعزام می شود باید به صورتی باشد که چهار شهرستان در آن دیده شود و پوشش داده شود اما سازمان انتقال خون توجهی به این امر نکرده و تنها یک روز را به این چهار شهرستان اختصاص داده است.

حضور یک روز در ماه تیم سازمان انتقال خون جوابگوی نیاز چهار شهرستان نیست

مدیر پرستاری بیمارستان شهید رجایی، تصریح کرد: با تلاش های فراوان مدیر شبکه بهداشت و درمان و مسئولان بیمارستان این تیم به صورت یک روز در ماه در داران مستقر می شود اما نیازهای این چهار شهرستان را برطرف نمی کند و با عدالت سازگار نیست.

وی افزود: تیم سیاری که برای خونگیری آن هم ماهی یک روز برای این جمعیت زیاد اعزام می شود یک گروه محدود شامل یکی دو نفر است و بیمارستان داران نیرو، پرستار و خدمه در اختیار این گروه قرار می دهد و این روند با مشکلات زیادی روبروست.

وی ادامه داد: در این یک روز، فضای فیزیکی مناسب برای خونگیری وجود ندارد و اگر هم فضای آن هم تأمین شود نیروی مورد نیاز وجود ندارد و همچنین نیروی خانم وجود ندارد تا از خانم های مراجعه کننده خونگیری کند و طرح تطابق رعایت نمی شود.

وی عنوان کرد: ماه قبل که سازمان برای خون گیری مردم به این بیمارستان مراجعه کرد جمعیت مراجعه کننده بسیار زیاد بود و و از زنان نیز به دلیل نبود نیروی خانم خونگیری نمی شد و از برخی از آقایان نیز به دلیل نیاز بودن به برخی آزمایش  ها، خونگیری نمی شد و فقط از برخی جوانان خون گیری صورت گرفت.

صادقی تصریح کرد: البته ما با مشکلات زیاد خون مورد نیاز خود برای بخش های اورژانس، زایشگاه، اتاق عمل و.. را از خوانسار تهیه می کنیم و خون ذخیره برای تزریق در بیمارستان وجود دارد که البته برای این مورد نیز همیشه ماشین بیمارستان باید در حال رفت و آمد بین دو شهرستان داران و خوانسار باشد و این فاصله را طی کند که این نیز از مشکلات است اما مشکل اصلی مردم فعلا در بحث اهداء خون است.

وی در پایان گفت: 10 سال پیش سازمان انتقال خون به شهرستان فریدن آمد و موافقت کرد که در صورتی که بیمارستان، ساختمان و نیرو را تأمین کند سازمان انتقال خون ثابت به شهرستان تعلق گیرد که البته این در توان بیمارستان نیست و چنین کاری به بیمارستان مرتبط نمی شود و ساختمان، نیرو و تجهیزات باید از طرف سازمان تأمین شود و در این راستا ما از فرماندار و نماینده شهرستان تقاضا داریم که این موضوع را پیگیری و حل کنند.

منطقهٔ فریدن بزرگ با جمعیت حدود 155هزار نفر در غرب استان اصفهان قرار دارد و امروزه به چهار شهرستان: فریدون‌شهر، چادگان، بوئین و میاندشت و فریدن تقسیم شده‌است.

انتهای پیام/ دیار اقوام/ گ.ف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد