صاحب نیوز

2670557

دستگاه خودکار هواشناسی در گلپایگان راه اندازی شد

رییس اداره هواشناسی گلپایگان، از بکارگیری دستگاه خودکار هواشناسی در این شهرستان خبر داد.

کدخبر: 828828
۱۳۹۶/۱۰/۲۰ @ ۱۱:۵۳

به گزارش صاحب نیوز؛ سیدمهدی حسینی، افزود: این دستگاه در قالب ایستگاه خودکار هواشناسی، از مجموعه سنسورهای اندازه گیری پارامترهای جوی تشکیل شده و توانایی ثبت اطلاعاتی مانند اندازه گیری دما، رطوبت، سمت و سرعت باد، تشعشع، باران و اندازه گیری دمای سطح زمین و اندازه گیری دما و رطوبت از پنج سانتیمتری عمق خاک تا یک متری آن را دارد.

این مسئول اضافه کرد: زمان داده ها در این دستگاه به صورت ساعتی و ۲۴ ساعته به صورت کامل و دقیق به وسیله دستگاه خود کار پایش و با اینترانت به اداره کل هواشناسی استان اصفهان ارسال می شود.

رییس اداره هواشناسی گلپایگان ادامه داد: سه نمونه دیگر از این دستگاه در شهرستانهای خوانسار فریدن و فریدونشهر نیز نصب و راه اندازی شده است.

حسینی میزان بارش های سال زراعی کنونی در شهرستان گلپایگان را تاکنون ۱۰.۴ میلیمتر اعلام کرد و افزود: بارندگی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷۹.۸ میلی متر کاهش داشته است.

وی همچنین با تشریح برخی از فعالیت ها پیرامون پیش بینی های مورد نیاز هواشناسی، اضافه کرد: با استفاده از داده های دریافتی به کشاورزان تحلیل های وضعیت جوی هواشناسی و ارائه توصیه های لازم از طریق مسئولان و کارشناسان جهاد کشاورزی جمع بندی و برای آگاهی در اختیار مجمع صنفی کشاورزان قرار می گیرد تا با بهره مندی از این گزارش ها و پیش بینی ها از ضررهای احتمالی به بخش کشاورزی جلوگیری شود.

حسینی با اشاره به موقعیت و فعالیت ایستگاه های هواشناسی شهرستان گلپایگان تصریح کرد: اداره هواشناسی گلپایگان یکی از ایستگاه های سینوپتیک تکمیلی و از لحاظ وسایل و امکانات کامل بوده و این وسایل به دو دسته ثبّات و قرائت شونده تقسیم می شوند که شامل فشارسنج، انواع دماسنج و … است.

مسئول هواشناسی شهرستان گلپایگان، با بیان اینکه دستگاه های ثبات، پارامترهای جوی را به طور خودکار و تمام اتوماتیک ثبت می کند و شامل دستگاه های رطوبت نگار، دمانگار، باران نگار و … است، افزود: در شهرستان گلپایگان سه ایستگاه باران سنجی در نقاط مختلف از جمله روستاهای تیکن در جنوب شهرستان، مَرغ شمال شهرستان و گلشهر مرکز آن قرار داشته و با حضور یک متصدی فعالیت می کند.

انتهای پیام/ د